Predators_Win_Game5

Anaheim Ducks - Nashville Predators 1:3 (stav série 2:3)
Dvadsaťtriročný švédsky útočník Pontus Aberg hrá svoje prvé play off v živote, ale napriek tomu dokázal streliť víťazný gól sobotného piateho duelu finále Západnej konferencie. Nashville Predators vyhrali v Honda Center na ľade Anaheim Ducks 3:1 a na postup do finále Stanley Cupu im chýba už len jediná výhra.

Tímy, ktoré v sérii na sedem zápasov získajú vedenie 3:2, majú v NHL historickú bilanciu 198-54, v tejto sezóne je to 5-0.
"Nesmieme ale prepadnúť príliš veľkému optimizmu. Stále nás čaká veľa práce, majú dobrý tím a ešte ani zďaleka nie je hotovo," tvrdil útočník Predators Filip Forsberg.
Nashville nastúpil bez kľúčového centra Ryana Johansena, ktorý bude mimo hry do konca play off. Nehral ani Mike Fisher.
"Bol to pre nás veľký problém, ale hráči, ktorí nastúpili, dokázali, že majú bojovné srdce. Zvládli to výborne. V Anaheime sa nikdy nevíťazí ľahko, ale chlapci to príkladne odmakali," tešilo kouča Predators Petera Laviolettea.
Do hosťujúcej zostavy sa kvôli absenciám kľúčových mien dostal aj debutant v play off Frederick Gaudreau. "Z jeho stany to bol skvelý zápas. Pritom odohral len pár zápasov v základnej časti, ale počínal si tak, ako keby bol v lige už roky," chválil centra Forsberg
Domácich Ducks ale tiež postihli veľmi nepríjemné straty. Už pred zápasom vypadol zo zostavy útočník Rickard Rakell. Brankár John Gibson zase odchytal len prvú tretinu, v ktorej mal desať zákrokov, a potom opustil duel kvôli zraneniu v dolnej časti tela. Jeho návrat je neistý.
Medzi tyče sa tak postavil Jonathan Bernier a sledoval, ako Ducks v druhej tretine po výpade Ryana Keslera prvýkrát trafili. Strelu Brandona Montoura ešte stihol Pekka Rinne zastaviť, ale na dorážku Chrisa Wagnera už nedosiahol.
"Prvú polovicu zápasu sme zvládli dobre, ale potom sa nám minul benzín. Nashvillu sme to uľahčili," povedal kouč Ducks Randy Carlyle.
Predators totiž ešte do konca druhej tretiny vyrovnali vďaka presilovke, keď na trestnej lavici sedel Josh Manson, ktorý krosčekoval Forsberga. Domáci bek Sami Vatanen nedokázal pred bránkou odpáliť puk a Colin Wilson trafil bekhendom o tyčku nad Bernierovu lapačku.
V tretej tretine sa niekoľkokrát vyznamenal Rinne a v čase 51:01 rozhodla švédska akcia Predators. Matthias Ekholm dostal puk od mantinelu na Forsberga. Jeho strelu síce Bernier vyrazil, ale prvý bol pri puku Aberg a svojím premiérovým gólom v play off poslal Nashville do vedenia 2:1.
"V obrannom pásme sme nevyhrali veľa súbojov," tvrdil Bernier.
Ducks už neboli schopní reagovať. Do záverečného tlaku sa nedostali. A keď Bernier odišiel na striedačku, Jakob Silfverberg navyše prišiel o puk, keď zlomil hokejku a Austin Watson cez celé klzisko stanovil konečný stav do prázdnej bránky na 3:1 pre hostí, ktorým už radosť nepokazila ani záverečná šarvátka.
"Nashville v závere makal viac a to rozhodlo," tvrdil anaheimský kapitán Ryan Getzlaf. "Keď sa pre nás veci nevyvíjajú dobre, tak treba zabrať ešte viac. Mal som pár možností, keď som mohol strieľať, ale skúšal som ešte prihrávať. Nabudúce to už musí vyzerať inak."
Predators môžu o svojom postupe do premiérového finále Stanley Cupu v klubovej histórii rozhodnúť v pondelok v Bridgestone Arene, kde v play off vyhrali šesť zápasov zo siedmich.
"Sústredíme sa teraz len na šiesty duel. Keď ho vyhráme, sme vo finále. Porážka by znamenala, že sa musíme vrátiť do Anaheimu a to nechce nikto z nás dopustiť," tvrdil brankár Rinne.
"Ale nemáme hlavy v dlaniach," oponoval Carlyle. "Budeme sa sústrediť na to, aby sme nabudúce boli lepší. Už sme u nich dokázali vyhrať," pripomenul kouč Ducks.
Hrdina zápasu: Pekka Rinne (NSH)
Fínsky brankár predviedol ďalšie mimoriadne predstavenie, pochytal 32 z 33 striel Ducks. Domáci kapitán Getzlaf naňho márne pálil šesťkrát. Dlháň v bránke Predators obstál aj pri štyroch anaheimských presilovkách, v ktorých kryl všetkých sedem striel.
Ďalší zápas série:Pondelok 20:00 (Utorok 2:00 SELČ) v Nashville