GMOTY-Finalists_NHLcom

Vancouver Canucksin Patrik Allvin, Dallas Starsin Jim Nill ja Florida Panthersin Bill Zito nimettiin torstaina Jim Gregory General Manager of the Year Award -finalisteiksi.

Palkinto myönnetään vuosittain NHL-seuran GM:lle, jonka katsotaan onnistuneen työssään parhaiten runkosarjan aikana. Voittajasta äänestää liigan GM:istä, NHL-johtajista ja median edustajista koostuva paneeli pudotuspelien toisen kierroksen jälkeen. Voittaja julkistetaan 10. kesäkuuta.

Allvin, 49, työskentelee nyt kolmatta kautta Canucksissa (50-23-9), joka oli runkosarjassa Pacific-divisioonan ykkönen. Divisioonavoitto oli seuralle ensimmäinen vuoden 2013 jälkeen. Vancouver pelasi ensimmäisen täyden kauden viime vuoden tammikuussa pestatun päävalmentaja Rick Tocchetin alaisuudessa, kohensi tuloksiaan edelliskaudesta 12 voitolla ja 26 sarjapisteellä sekä eteni pudotuspeleihin ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2020. Tocchet nimettiin keskiviikkona ehdolle NHL:n vuoden valmentajalle annettavan Jack Adams Awardin saajaksi. Canucksin playoff-taival päättyi toiselle kierrokselle, kun Edmonton Oilers oli parempi seitsemään otteluun venyneessä sarjassa.

Ennen kauden alkua Vancouver hankki riveihinsä puolustajat Carson Soucyn ja Ian Colen sekä hyökkääjä Teddy Bluegerin. Heistä jokainen pelasi alivoimaa ja auttoi Canucksia nouseman liigan alivoimatilastossa jaetulle 17. sijalle, kun viime kaudella sijoitus oli liigan viimeinen. Canucks petrasi myös päästettyjen maalien ottelukohtaista keskiarvoaan peräti 20 sijaa edelliskaudesta nousten liigan tilaston viidenneksi.

Marraskuun lopussa Vancouver hankki puolustaja Nikita Zadorovin ja tammikuun lopussa keskushyökkääjä Elias Lindholmin Calgary Flamesista. Maaliskuun alussa Allvin kiinnitti kahdeksan vuoden jatkosopimuksella keskushyökkääjä Elias Petterssonin, josta olisi voinut tulla kesällä rajoittamattomasti vapaa pelaaja.

Ensi kertaa finalistikolmikkoon yltäneestä Allvinista voi tulla ensimmäinen palkittu Canucksin GM sitten Mike Gillisin, joka pokkasi pystin kaudella 2010-11.

Nill, 66, toimii GM:nä jo 11. kauttaan Starsissa (52-21-9), joka sijoittui runkosarjassa Central-divisioonan ja Läntisen konferenssin ykköseksi. Ennen kauden alkua Nill hankki joukkueeseen vapailta markkinoilta hyökkääjät Matt Duchenen, Sam Steelin ja Craig Smithin. Kaikki kolme kiinnitettiin vuoden sopimuksilla. Duchene (25+40=65) sijoittui Starsin sisäisessä pistepörssissä neljänneksi. Dallasissa ovat loistaneet tällä kaudella myös seuran 21-vuotiaat omat varaukset  Wyatt Johnston ja Logan Stankoven. Stars eteni pudotuspeleissä Läntisen konferenssin finaaleihin toisella peräkkäisellä kaudella.

Ennen pelaajasiirtojen takarajaa Nill hankki puolustaja Chris Tanevin Calgarysta. Tanev johtaa laukausten blokkaustilastoa pudotuspeleissä, ja hänen ottelukohtainen peliaikakeskiarvonsa on ollut Dallasin pelaajista neljänneksi korkein.

Nill on nyt finalistien joukossa neljättä kertaa. Hän voitti vuoden GM:n palkinnon viime kaudella.

Zito, 59, työskentelee neljättä kautta Panthersissa (52-24-6), joka oli runkosarjassa Atlantic-divisioonan ykkönen. Pudotuspeleissä Florida eteni Itäisen konferenssin loppuottelusarjaan toisella peräkkäisellä kaudella. Viime vuoden Stanley Cup -finaalitappion jälkeen joukkueeseen on hankittu hyökkääjä Evan Rodrigues, puolustajat Oliver Ekman-Larsso, Dmitri Kulikov ja Niko Mikkola sekä maalivahti Anthony Stolarz, joka oli vähintään 27 runkosarjaottelua pelanneiden maalivahtien ykkönen sekä päästettyjen maalien keskiarvolla että torjuntaprosentilla mitattuna.

Ennen pelaajasiirtojen takarajaa Zito vahvisti joukkuetta hankkimalla vuoden 2019 Stanley Cup -voittaja Vladimir Tarasenkon Ottawa Senatorsista sekä hyökkääjä Kyle Okposon Buffalo Sabresista.

Zito on ollut finalistien joukossa kahdesti aiemminkin, kausilla 2022-23 ja 2020-21.

Aiheeseen liittyvä sisältö