GettyImages-2151097258

Torstaina kautensa päättäneen Carolina Hurricanesin suomalaishyökkääjän Teuvo Teräväisen nykyinen sopimus päättyy kesällä, ja hänestä on tulossa rajoittamaton vapaa pelaaja. Kokenut suomalainen on kuitenkin valmis sorvaamaan jatkosopimuksen Carolinaan.

- Totta kai. Olen viihtynyt täällä. Joukkueet ovat olleet mahtavia, joten toivottavasti saan jatkaa täällä. Ikinä ei voi kuitenkaan tietää, miten tilanteet muuttuvat, Teräväinen totesi lauantaina.

Teräväinen siirtyi Carolinaan Chicago Blackhawksista vuonna 2016. Nyt takana on kahdeksan kautta Hurricanesin nutussa, jossa hän on takonut parhaimmillaan 76 tehopistettä yhden kauden aikana. 

Tällä kaudella seuran pitkäaikainen luottohyökkääjä teki NHL-uransa maaliennätyksen saalistaessaan 76 ottelussa 25 maalia (53 tehopistettä). Vaikka hurrikaaniryhmä ei yltänyt mestaruuteen, kausi oli iso helpotus 29-vuotiaalle Kojootit-kasvatille, sillä alla oli yksi uran hankalimmasta kausista. 

- Edelliskausi ei ollut kovin onnistunut. Kärsin joistakin loukkaantumisista, ja en tuntenut oloani jäällä hyväksi. Tällä kaudella pääsin takaisin oikealle raiteelle.

Teräväinen ei kuitenkaan osaa sanoa, miksi taitavana pelinrakentajana tunnettu pelimies latoi tällä kaudella maaleja normaalia tiuhempaan tahtiin.

- Sitä on paha sanoa. Joskus kiekko pomppii sisään, vaikka yrittäisin syöttää, hän naureskeli.

- Minusta tuntui, että pelasin hyvän kauden. Nautin pelaamisesta. Totta kai voin aina parantaa ja kehittyä, vaikka olenkin jo kohta 30-vuotias.

Hyvä kausi sai kuitenkin karmean päätöksen, kun New York Rangers tiputti Hurricanesin pudotuspelien toisella kierroksella otteluvoitoin 4-2. Teräväinen teki 11 pudotuspelissä tehot 2+4=6 ja oli tärkeässä roolissa kevään tosipeleissä, mutta Rangers osoittautui liian kovaksi vastustajaksi. Se jos jokin kirpaisee vuoden 2015 Stanley Cup -mestaria.

CAR-NYI: Teräväinen avaa maalihanat Jarvisin syötöstä

- Meillä oli erityinen ryhmä, jonka ydinjoukko on pelannut täällä pitkään yhdessä. Tiesimme, että meillä oli tällä kaudella hyvä mahdollisuus taistella mestaruudesta. Pelasimme hyvin, mutta se ei riittänyt, ja se satuttaa vielä pitkään, Teräväinen myönsi lopuksi.

Carolinan muilla suomalaisilla, Sebastian Aholla ja Jesperi Kotkaniemellä, on pitkät pahvit seuran kanssa, sillä Kotkaniemen sopimus päättyy kesällä 2030 ja Ahon 2032.

Aiheeseen liittyvä sisältö