salomaki-berglund

Tiistaina NHL:ssä pelataan 12 ottelun kierros. Läntisen konferenssin kärkipäässä taistelu käy kovana, kun neljä kärkijoukkuetta on viiden pisteen sisällä. Ykkösenä oleva Vegas Golden Knights pelaa Chicago Blackhawksia vastaan, ja myös lähimmät uhkaajat Winnipeg Jets, Nashville Predators ja St. Louis Blues ovat tositoimissa.

Jetsin Patrik Laine janoaa lisäosumia Washington Capitalsia vastaan, ja Predatorsin Pekka Rinne yrittää pysäyttää Bluesin. Suomalaismaalivahdeista tositoimissa nähtäneen myös ainakin Tuukka Rask, joka yrittää pitää Boston Bruinsin maalin puhtaana Calgary Flamesia vastaan. Sebastian Ahon ja Teuvo Teräväisen Carolina Hurricanes jatkaa pudotuspelipaikan metsästämistä, kun joukkue saa vieraakseen Los Angeles Kingsin.
Predators haluaa pitää Bluesin takanaan
Blues on noussut mukaan lännen kärkitaisteluun ja on Central-divisioonassa neljän pisteen päässä Predatorsista ja kahden päässä Jetsistä. Tiistaina Blues vierailee Nashvillessä, joten voitto varsinaisella peliajalla tiivistäisi kärkeä entisestään. Predators ei ole helppo voitettava, kun viimeisenä lukkona toimii Pekka Rinne. Suomalaismaalivahti on voittanut yhdeksän kymmenestä viimeisimmästä ottelustaan.

 • Meidän täytyy pelata paremmin hänen edessään. Se on yksi asioista, joka täytyy tehdä paremmin. Kun sitä ei tapahdu, maalivahti nousee esiin omilla suorituksillaan. Hän oli uskomaton tänä iltana, Predatorsin päävalmentaja Peter Laviolette tuumi lauantain Canadiens-ottelun jälkeen ja viittasi Rinteen 47 torjuntaan.
  Kumpi puraisee, Laine vai Ovetshkin?
  Jets isännöi Capitalsia, ja ottelussa nähdään kahden kovan maalintekijän kohtaaminen. Capitalsin Aleksandr Ovetshkin on tämän vuosituhannen paras maalintekijä NHL:ssä, ja Jetsin Patrik Laine on noussut tämän ja viime kauden aikana sarjan parhaiden maalintekijöiden joukkoon. Laine on osunut tällä kaudella 25 ja Ovetshkin 33 kertaa. Ovetshkin on maalipörssin kärjessä, mutta Laine hallitsee ylivoimamaalipörssiä 14 osumallaan. Kummallakin joukkueella on myös muita ratkaisijoita, mutta Laine haluaa varmasti näyttää parasta osaamistaan ja maalinteon tulevaisuutta 13 vuotta vanhemmalle Ovetshkinille.
  Jatkaako Aho tehokkaana?
  Hurricanes päättää tiistaina kahdeksan peräkkäisen kotiottelun sarjan, kun joukkue saa vieraakseen Kingsin. Suomalaiskaksikko Sebastian Aho - Teuvo Teräväinen on pelannut vahvan kauden, sillä Aho on iskenyt pinnat 20+23=43 ja Teräväinen 13+29=42. Viidessä viimeisimmässä ottelussa Aho on tehnyt pisteet 3+2 ja Teräväinen 0+2. Hurricanes on voittanut kotiotteluputkensa aikana neljä ottelua.
  - Jokaisena iltana täytyy olla valmis antamaan kaikki itsestään, erityisesti kotiotteluissa. Olemme yrittäneet kehitellä jotain kotona, ja se on hyvä taisteluasenne, Hurricanesin maalivahti Cam Ward tuumi seuran verkkosivuilla.
  Lisää aiheesta: [Aho rikkoi toistamiseen 20 maalin rajan | Maalivahdit yhä useammin kiekkosateessa]
  Rask tavoittelee paluuta pisteille
  Bruinsin Tuukka Raskin pisteputki jäi 21 ottelun mittaiseksi. Sunnuntaina Anton Hudobin torjui voiton Devilsistä ja palautti Bruinsin voittokantaan. Rask palannee tolppien väliin tiistaina, jolloin Bruins isännöi Flamesiä. Lännen pudotuspelipaikasta taisteleva Flames on voittanut neljä viidestä viime ottelustaan. Devilsiä vastaan Bruins kesti seitsemän alivoimapeliä.
  - Alivoimapelimme oli erittäin hyvää. Meillä oli iso määrä jäähyjä tapettavana. Saimme sitten onnistumiset omilla ylivoimillamme, Bruinsin päävalmentaja Bruce Cassidy kertoi seuran verkkosivuilla.
  Seeler sai kutsun kesken aamiaisen, tuleeko peliaikaa?
  Rangersin viiden ottelun tappioputki meni poikki heti, kun seurajohto ilmoitti katseiden kääntyvän jo ensi kauteen. Joukkue on voittanut kaksi ottelua peräkkäin ja on kahden pisteen päässä idän viimeisestä villi kortti -paikasta. Wild on pisteen erolla lännen pudotuspeliviivan yläpuolella. Joukkue nosti riveihinsä puolustaja Nick Seelerin, joka kuuli asiasta ollessaan aamupalalla vanhempiensa kanssa.
  - Oli hienoa jakaa se hetki heidän kanssa, kun he olivat paikalla. Asia oli ehkä tarkoitettukin menevän noin. Olen kiitollinen mahdollisuudestani, puolustava puolustaja Seeler sanoi Wildin verkkosivuilla.
  Muuta seurattavaa:
  Kierroksen muut ottelut ovat Buffalo Sabres - Tampa Bay Lightning, New York Islanders - Columbus Blue Jackets, Philadelphia Flyers - New Jersey Devils, Pittsburgh Penguins - Ottawa Senators, Detroit Red Wings - Anaheim Ducks ja San Jose Sharks - Arizona Coyotes.

Flamesin Michael Stone, Wildin Marcus Foligno, Red Wingsin Tomas Tatar ja Bluesin Vladimir Tarasenko pelaavat 400. runkosarjaottelunsa. Flyersin Claude Giroux on kahden maalin päässä 200 täysosuman rajasta. Blackhawksin Patrick Kanelle seuraava syöttöpiste on 500:s. Predatorsin Scott Hartnellille seuraava piste on 700:s ja Islandersin John Tavaresille 600:s.
Sabresin Jack Eichel, Flamesin Mike Smith, Wildin Jonas Brodin, Flyersin Brian Elliott ja Sharksin Joel Ward parantelevat vammojaan day-to-day, joten pelikunto on vielä epävarma. Penguinsilta sivussa ovat esimerkiksi Patric Hörnqvist ja Tom Kühnhackl.