zetterberg-larkin-primary

NHL.com/fi ruotii kaikki 31 joukkuetta ja selvittää, kuinka kesän varaustilaisuus sekä vapaat agentit vaikuttivat niiden luonteeseen ja rakenteeseen. Tänään on vuorossa Detroit Red Wings.

Hitaasti mutta varmasti kehittyvä Detroit Red Wings solmi kesällä muutamia tärkeitä pelaajasopimuksia. Uusiin kasvoihin kuuluu muiden muassa maalivahti Harri Säteri, joka siirtyi punasiipiin vuoden mittaisella sopimuksella. Seura lukeutui lisäksi kesän varaustilaisuuden ehdottomiin onnistujiin.
Hyökkääjä Filip Zadina lukeutui draftin timantteihin, ja häntä pidettiin ennakkokaavailuissa lähes varmana kärkikolmikon pelaajana. Red Wingsillä oli käytössään kaksi ensimmäisen kierroksen varausvuoroa (6. ja 30.), eikä GM Ken Holland osannut arvata, että tshekkiläisen jääkiekkoilun kenties suurin tulevaisuuden tähti olisi heidän vuorollaan vielä vapaana.

DET-Zadina 7-7

Maineikkaan QMJHL-liigan Halifax Mooseheadsin riveissä erinomaista jälkeä päättyneellä kaudella tehneestä Zadinasta tuli lopulta Detroitin ykkösvaraus. Seuran avainpelaajiin kuuluva Dylan Larkin oli nuorukaisen tulosta innoissaan.
- Pääsin reilu viikko draftin jälkeen jäälle hänen (Zadina) kanssaan, mukana oli toki myös muita junioreita. Filip vaikutti erittäin taitavalta, ja hänen luistelunsa näytti sulavalta. Seura teki mielestäni oikean valinnan. Keskustelimme myös hieman ja kerroin, kuinka paljon muut seurat olivat hänen perässään. Onneksi Filip päätyi meille, Larkin kertoi.
Red Wingsin täsmävaraukset eivät jääneet pelkästään Zadinaan, vaan seuran toisella ykköskierroksen varausvuorolla haaviin tarttui taiturimainen kanadalaishyökkääjä Joe Veleno. Keskushyökkääjänä viihtyvä Veleno oli saanut 15-vuotiaana poikkeusluvan osallistua Kanadan junorisarjoihin. Hänen lisäkseen moisen poikkeusstatuksen ovat saaneet vain John Tavares, Connor McDavid, Aaron Ekblad sekä Sean Day.
[Katso kesän joukkueanalyysit]
- Yritän vain olla kärsivällinen, sillä nyt se todellinen työnteko vasta alkaa. En ole pettynyt myöhäiseen varausnumerooni. Sain perheeltäni paljon tukea, ja olen heille kiitollinen, että he ovat panostaneet minuun hurjasti. On joka tapauksessa unelmien täyttymys tulla varatuksi NHL:ään, Veleno iloitsi.
Red Wings varasi lopulta todella monipuolisesti, sillä punapaidan puki ylleen viisi hyökkääjää, kolme puolustajaa sekä kaksi maalivahtia. Heidän joukossaan oli muun muassa toisen polven suomalaishyökkääjä Otto Kivenmäki, joka irtosi seitsemännellä kierroksella numerolla 191.
Seura ei lähtenyt tavoittelemaan vapaiden agenttien siirtomarkkinoiden kuumimpia nimiä, vaan keskittyi nykyiseen pelaajamateriaaliin, jossa riittää potentiaalia vaikka mihin. Avainpelaajista Anthony Mantha sekä Andreas Athanasiou kiinnitettiin Detroitiin kahden vuoden jatkosopimuksilla. Lisäksi siirtohuhuissa pyörinyt puolustaja Mike Green jäi punapaitoihin niin ikään kahden vuoden sopimuksella.

Maalivahtiosasto sai kaksi uutta nimeä. Erinomaisesti Colorado Avalanchessa päättyneen kevätkauden ja playoffit pelannut Jonathan Bernier siirtyi vahvistamaan Detroitia seuraavaksi kolmeksi vuodeksi. Peliajasta taisteleva Säteri varmasti haastaa Bernierin tulevalla kaudella.
Lisäksi ryhmään liittyi veteraanihyökkääjä Thomas Vanek vuoden sopimuksella. Kokenut itävaltalaistähti tuntee Red Wingsin toiminnan, sillä mies pelasi Detroitissa viimeksi kaudella 2016-2017.
- Rakastan Detroitia ja sen perinteitä. Joukkue on kehittynyt vuosi vuodelta ja nuoret pelaajat alkavat olla valmiita voittamaan. Toivottavasti pystyn auttamaan joukkuetta tulevalla kaudella mahdollisimman paljon, Vanek kommentoi.