Minnesota Wild ja Dallas Stars tarjoilivat erinomaista kiekkoviihdettä sunnuntai-illan ratoksi. Kamppailun suurin huomio kohdistui kuitenkin yhteen mieheen, Wildin monivuotiseen kapteeniin Mikko Koivuun, joka pelasi kotiyleisön edessä NHL-uransa 1 000. ottelun.

Koko uransa ajan Wildia edustaneen Koivun, 36, juhlaottelu oli kaikin puolin onnistunut, sillä turkulaiskippari teki toisessa erässä esityön Kevin Fialan viimeistelemään avausosumaan, joka oli samalla Koivun NHL-uran 700. tehopiste. Lisäksi voittolaukauskilpailuun asti venyneessä taistossa Koivu upotti ratkaisevan maalin, kun hän veivasi vuosien varrella tutuksi tulleella rystynostollaan limpun ohi Starsin vahdin Ben Bishopin. Isännät veivät lopulta kamppailun maalein 3-2.
- Se on harhautus, joka minulla tuntuu tulevan luonnostaan, ja jota olen tottunut käyttämään monena vuonna. Viimeaikaisesta yrityksestä onkin aikaa, joten oli kiva onnistua, Koivu veisteli.
Kamppailu oli Koivulle hyvin erityinen, ja se luonnollisesti loi valmistautumiseen omat haasteensa. Itse ottelussa Xcel Energy Centerin yleisö antoi seisaaltaan suosionosoitukset kapteenilleen.

MIN-DAL: Koivu nousee juhlapelinsä sankariksi

 • Valmistautumisessa yritin tietenkin keskittyä olennaiseen, mutta samalla halusin kaikin tavoin nauttia joka hetkestä. Se ei aina ole helppoa, vaikka tässä on pelattu jo aika kauan. Päässä pyöri paljon ajatuksia. Tietenkin halusin eniten, että joukkueemme pysyy voittojen tiellä. Tämä oli kokonaisuudessaan hieno ilta, Koivu summasi juhlaottelunsa jälkeen.
  Koivu dominoi Wildin kaikkien aikojen tilastoja
  Koivu on Wildin todellinen seuraikoni, jonka tilastot hakevat seuran sisällä vertaistaan. Lista on hurjaa luettavaa, sillä suomalaiskapteenin nimi komeilee Wildin kaikkien aikojen tilaston kärkipaikalla tehopisteissä (700), pelatuissa otteluissa (1000), syötöissä (497), plus-miinuslukemassa (+70), ylivoimapisteissä (239), ylivoimasyötöissä (189), vähintään kahden tehopisteen otteluissa (150) sekä alivoimapisteissä (25). Lisäksi ylivoimaosumissa Koivu (60) on toisella sijalla vain kaksi maalia Zach Parisea (62) perässä.
  - Sunnuntain kamppailu oli varmasti yksi Mikon uran hienoimmista. Ei ole jokapäiväistä herkkua saada tuhannessa NHL-ottelussa 700 tehopistettä täyteen. Jokainen organisaatiossa arvostaa häntä suuresti, ja olen erittäin iloinen Mikon puolesta, sunnuntaina tehot 1+1 kerännyt Parise kommentoi.
  Koivu on suomalaisen kiekkohistorian seitsemäs tuhat NHL-ottelua vyölleen saanut pelaaja ja Teppo Nummisen ohella vasta toinen, joka on saavuttanut rajapyykin edustaen vain yhtä seuraa. Ennen Koivua tuhat ottelua saivat täyteen Teemu Selänne (1 451), Numminen (1 372), Jari Kurri (1 251), Olli Jokinen (1 231), Saku Koivu (1 124) ja Kimmo Timonen (1 108). Koivut ovat NHL-historian kuudes veljespari, joka on rikkonut tuhannen pelatun ottelun rajan.
  *** ***Lisää aiheesta: [NHL:n tähdistöottelun faniäänestys käynnistyi]
  Koivun paras kausi tehopisteiden valossa on edelleen 2009-10, jolloin suomalaissentteri pelasi kahta ottelua vaille täydet pelimäärät ja tehtaili 22+49=71.
  - Olen todella kiitollinen siitä, mitä tämä seura on minulle ja perheelleni antanut. On ollut upea pelata täällä monta vuotta näiden kaikkien kannattajien edessä, Koivu totesi.
  - Uskon siihen, että kun ihmisiä ja kannattajia kohtelee hyvin, niin sitä saa samanlaista kohtelua myös takaisin. Kapteenin rooli ei aina ole se mukavin, mutta se kasvattaa paljon henkisesti. Sunnuntaina tiivistyi hyvin se, että jääkiekko on muutakin kuin vain peli, hän jatkoi.
  Pitkäaikaisena kapteenina kovassa kerhossa
  Nuorten supertähtien säihkyminen on osaltaan vienyt huomiota joukkueiden kokeneista konkareista, joilla edelleen on paikkansa tarunhohtoisessa liigassa. Vuonna 2009 Wildin kapteeniksi nimitetty Koivu kuuluu suhteelliseen kovaan katraaseen, kun katsoo tämän hetken pelureita, jotka ovat pisimpään toimineet seuroissaan kapteeneina.
  Listan ykköspaikkaa pitää hallussaan Boston Bruinsin 42-vuotias veteraanipuolustaja Zdeno Chara, jolla kuluva kausi kapteenina on jo uran 14:s. Seuraavilla sijoilla majailevat Pittsburgh Penguinsin Sidney Crosby (13), Chicago Blackhawksin Jonathan Toews (12) sekä Koivu (11).

MIN-LAK: Koivu moukaroi paluukiekon maaliin

Koivun on kerännyt kauden 27 ottelussaan tehot 2+10=12, ja miehen nykyinen sopimus loppuu kuluvaan kauteen. Vielä ei ole varmuutta, miltä kokeneen turkulaisen tulevaisuus näyttää kauden jälkeen, mutta on hyvin mahdollista, että Wildin tuore GM Bill Guerin tarjoaa ikitaistelijan mainetta kantavalle Koivulle jatkoa.
Wildin kausi on alkanut yskähdellen ja joukkue on Läntisessä konferenssissa vasta sijalla 12. Bruce Boudreaun miehistö on kuitenkin päässyt mukavantuntuiseen kolmen ottelun voittoputkeen ja napsinut muutenkin sarjapisteitä viimeisestä yhdeksästä kamppailustaan.