Dallas Bench

Eri kaudet eivät ole toistensa sisaruksia, ainakaan NHL:n päävalmentajien näkökulmasta. Toissa kaudella 2017-18 yksikään NHL-luotsi ei menettänyt työtään kesken sesongin. Nyt jo seitsemän käskyttäjää on saanut kengän kuvan takamukseensa. Heistä viisi erotettiin huonojen tulosten takia.

Joukkueiden heikkojen esitysten takia työttömänä ovat nyt Mike Babcock (Toronto Maple Leafs), Peter Laviolette (Nashville Predators) ja Gerard Gallant (Vegas Golden Knights). Kenkää saivat myös John Hynes (New Jersey Devils) ja Peter DeBoer (San Jose Sharks), mutta heidät on tässä valmentajakarusellissa ehditty palkata jo uudestaan.
*** ***Lisää aiheesta: [Peter DeBoer ottaa Golden Knightsin komentoonsa]
Kun seuran omistaja tai GM saa sen tunteen, että tämä ei ollut sitä, mitä olin tilannut, niin vanhat meriitit eivät enää paljon paina. Laviolette, DeBoer ja Gallant veivät seuransa Stanley Cup -finaaleihin saakka.
Potkuja perustellaan eri tavoin
Nimekkäimmilläkin päävalmentajilla on nykyään tietty parasta ennen -päivämäärä. Vaikka olisi kuinka hyvä luotsi, niin jossain vaiheessa viesti alkaa mennä pelaajilta yhdestä korvasta sisään ja toisesta ulos.
Silloin tarvitaan se kuuluisa uusi ääni.
- Olen todella pahoillani, että meidän täytyi vaihtaa valmentajaa. Mutta mietin tätä pitkään ja hartaasti. Tarvitsimme uuden äänen, jotta meillä olisi mitään mahdollisuuksia pelata paremmin kauden jälkipuoliskolla, päästä pudotuspeleihin ja yltää potentiaaliimme, Predatorsin GM David Poile kertoi erotettuaan yli viisi ja puoli vuotta seuran päävalmentajana toimineen Lavioletten.
Babcock on Stanley Cup -mestari, kaksinkertainen olympiakultamitalisti ja World Cup -voittaja. Toronton tämä kausi ei kuitenkaan alkanut odotetun vahvasti, ja arvostettu käskyttäjä sai lähteä. Babcockin kohtalon taustalla saattoi osittain olla myös se, että Maple Leafs tippui hänen alaisuudessaan pudotuspeleistä jokaisella kolmella kerralla heti ensimmäisellä kierroksella.
Vaikka kaikkien tavoite on lopulta voittaa Stanley Cup, niin tämän hetken menestystä mitataan eri seuroissa eri tavoilla. Jääkiekon "pääkaupungissa" Torontossa kelpaa juuri nyt vain ja ainoastaan mestaruusparaati.

keefe

DeBoerin potkut eivät tulleet suurena yllätyksenä. Kun joukkueessa on sellaisia nimiä kuin Brent Burns, Erik Karlsson, Logan Couture, Evander Kane, Tomas Hertl sekä Marc-Edouard Vlasic ja porukka rämpii Läntisen konferenssin jumbosijoilla, niin kaikki ei ole kohdallaan.
Nashville ei ollut edes kovin kaukana Läntisen konferenssin playoff-viivasta, mutta Laviolette ei saanut mestariehdokkaisiin lasketusta Predatorsista enää samaa irti.
New Jerseyssä ei ollut mestaruusodotuksia, mutta parannusodotuksia joka tapauksessa. Hynes ei pystynyt saamaan vaadittua kehitystä aikaan, joten hän sai lähteä. Devils antoi myöhemmin kenkää myös GM Ray Sherolle.
Pienemmän riskin vaihtoehto
Ja vaikka pelaajat olisivat alisuorittaneet, niin kyllähän se klassikko sieltä GM:ien arsenaalista aina löytyy.
- Tämä on hyvä herätys meille kaikille. On totta kai helpompi vaihtaa kaksi valmentajaa (Gallant ja apuvalmentaja Mike Kelly) kuin 15 pelaajaa, Golden Knightsin GM Kelly McCrimmon sanoi keskiviikkona.
Ja onhan valmentajanvaihto huomattavasti riskittömämpää GM:lle. Eipä siitä kirjoiteta paljon tarinoita, että sen ja sen valmentajan erottaminen oli massiivinen virhe, joka vei seuran sivuraiteille vuosiksi. Mutta odotapa, jos GM yrittää vahvistaa joukkuetta pelaajakaupalla, joka menee pahasti pieleen, niin hänen lapsenlapsensakin kuulevat siitä.
Gallantin potkut tulivat monille täysin puun takaa. Vegas oli toki aloittanut kauden vaisusti, mutta kurssi oli kääntynyt sen verran, että Golden Knights ehti käydä Pacific-divisioonan kärkipaikallakin ennen viimeisen viikon tappioputkea.

Gallant_VGK_bench

Valmentajan potkujen perusteina ei aina ole joku alamäki tai tapahtuma. GM:llä on oikeus luottaa myös sisuskaluihinsa.
- Kyse ei ollut tietystä jaksosta otteluita tai tietystä ottelusta. Tätä on vaikea pukea sanoiksi, mutta kyse oli enemmänkin tunteesta, että muutosta saatetaan tarvita. Toivon, että pystyisin kuvailemaan sitä tarkemmin, mutta tällä tavalla me todella tunsimme. Mietimme tätä paljon. Emme missään tapauksessa tehneet tätä hätiköiden, McCrimmon perusteli Gallantin potkuja.
Entinen NHL-GM Brian Burke nosti Sportsnetin paneelissa esille myös yhden toisen mahdollisen syyn Gallantin potkuille. Vegas korvasi Gallantin saman tien DeBoerilla.
- Uskon, että tässä on kyse myös tuolileikistä. Vegas ajatteli, että Peter DeBoer ei olisi enää vapaana kesällä. Jos on valmentaja, jonka haluaa, niin joskus hänet pitää vain käydä nappaamassa, Burke näki ja kertoi itse tehneensä saman tempun GM-urallaan.
Nykyistä seuraansa pitkään palvelleet harvassa
Tämän hetken NHL-päävalmentajista vain viisi on palkattu nykyiseen työhönsä ennen vuotta 2016. Ennen kauden 2015-16 alkua palkattuja on jäljellä enää kolme: Tampa Bay Lightningin Jon Cooper (maaliskuu 2013), Winnipeg Jetsin Paul Maurice (tammikuu 2014) ja Detroit Red Wingsin Jeff Blashill (kesäkuu 2015).
Maltti ei tunnu olevan enää kaikkialla valttia. Tuloksia halutaan yhä nopeammin. Ja ehkä se esimerkkikin vaikuttaa. Viimeisten reilun 10 vuoden aikana Stanley Cup -mestari on vaihtanut päävalmentajaa kesken kauden neljä kertaa.

Jon Cooper TBL

Pittsburgh Penguins teki sen kahdesti (2008-09 ja 2015-16) sekä Los Angeles Kings (2011-12) ja St. Louis Blues (2018-19) kerran. St. Louisin viime kauden ryysyistä rikkauksiin -tarina on tietenkin monella GM:llä ja omistajalla hyvässä muistissa.
Monessa seurassa uskotaan, että jollain muutoksella joukkue voi tasaisessa NHL:ssä muuttaa sarjataulukon yläkertaan asumaan nopeastikin. Eivätkä he ole välttämättä väärässä. Kyllä tässä vaiheessa kautta voisi luetella aika monta joukkuetta, joiden mestaruusmahdollisuuksia ei voi täysin tyrmätä.
Sehän tästä tekee jännittävää.