MTL-PHI-CUP 5-16

KIEKKOHISTORIASSA TÄNÄÄN: 16.5.
1976:Philadelphia Flyersin haaveet kolmannesta peräkkäisestä Stanley Cupista kaatuivat, kun Montreal Canadiens voitti Spectrumissa pelatun neljännen cup-finaalin 5-3 ja vei mestaruuden puhtaasti voitoin 4-0.

Guy Lafleur vei Montrealin 4-3 johtoon, kun päätöserää oli pelattu 14.18. Vajaa minuutti myöhemmin Frank Mahovlich iski kiekon jälleen Flyers-veskari Wayne Stephensonin taakse. Canadiens voitti seuran historian 19. mestaruuden ja ensimmäisen neljästä peräkkäisestä Stanley Cupistaan.
Pudotuspelien arvokkaimpana pelaajana Conn Smythe Trophylla palkittiin Flyersin Reggie Leach, joka teki NHL:n playoff-ennätyksen iskemällä kevään aikana kaikkiaan 19 maalia. Leach on yhä ainoa kenttäpelaaja, joka on voittanut palkinnon, vaikka on pelannut cup-finaalit hävinneessä joukkueessa.
MUITA MERKKIPAALUJA
1927: Jack Adams nimettiin Detroit Cougarsin GM:ksi ja valmentajaksi Duke Keatsin tilalle. Adams pysyi Detroitin johtoportaassa seuraavat 35 vuotta. Seuran nimi muuttui Falconsiksi vuonna 1930 ja Red Wingsiksi 1932.
1971:Jean Beliveau kirjautti viimeiset tehopisteensä (kaksi syöttöä) NHL:n pudotuspeleissä, kun Canadiens voitti kotonaan Chicago Blackhawksin kuudennessa cup-finaalissa lukemin 4-3. Beliveau pohjusti Yvan Cournoyerin maalin avauserässä sekä Frank Mahovlichin tekemän tasoitusosuman päätöserän alussa. Peter Mahovlich iski voittomaalin alivoimalla, kun kolmatta erää oli takana 8.55. Finaalisarja venyi Chicagossa pelattuun seiskapeliin.
1982: New York Islandersista tuli ensimmäinen yhdysvaltalainen NHL-joukkue, joka on pystynyt voittamaan Stanley Cupin kolme kertaa peräkkäin. Islanders otti kolmannen mestaruutensa puhtaasti voitoin 4-0 kukistettuaan Vancouver Canucksin neljännessä finaalissa Pacific Coliseumissa maalein 3-1. Kaksi maalia toisen erän alkupuolella tehnyt Mike Bossy tehtaili pudotuspeleissä kaikkiaan 17 osumaa ja voitti Conn Smythe Trophyn.

Isles-Cup-82 5-16

1985: Jari Kurri teki NHL:n playoff-ennätyksen iskemällä kolmannen hattutemppunsa samana pudotuspelikeväänä. Kurri laukoi vielä neljännenkin osuman, kun Edmonton Oilers voitti Campbell-konferenssin mestaruuden päihittämällä Blackhawksin Chicago Stadiumissa pelatussa kuudennessa ottelussa lukemin 8-2. Kurri teki ottelun avausmaalin ensimmäisessä erässä ajassa 5.12, paukutti kaksi osumaa toisessa erässä ja kruunasi iltansa neljännellä maalilla, kun peliä oli jäljellä 1.43. Kaikki Kurrin osumat syötti Wayne Gretzky.
1996: Steve Yzerman teki maalin toisessa jatkoerässä ajassa 1.15 ja ratkaisi Detroit Red Wingsille 1-0 voiton St. Louis Bluesista Joe Louis Arenassa pelatussa Läntisen konferenssin puolivälieräsarjan seitsemännessä ottelussa. Bluesin Jon Casey ja Red Wingsin Chris Osgood esittivät vuoron perään huipputorjuntoja, kunnes Yzerman ratkaisi ottelun ja sarjan voiton kaukaa lähteneellä lämärillään.
2014: Los Angeles Kings eteni Läntisen konferenssin finaaleihin kolmantena vuonna peräkkäin voitettuaan Anaheim Ducksin Honda Centerissä pelatussa toisen playoff-kierroksen ottelusarjan seiskapelissä 6-2. Kings pyssytti kiekon kolmesti Ducksin tulokasmaalivahti John Gibsonin taakse ottelun ensimmäisten 10 minuutin aikana, ja johtoasema kesti loppuun saakka. Kuusi Kingsin pelaajaa pääsi maalin makuun, ja maalivahti Jonathan Quickille kirjattiin 25 torjuntaa. Teemu Selänne kärsi tappion viimeisessä NHL-ottelussaan. Yleisö osoitti villisti suosiotaan, kun Selänne luisteli jäälle pelaamaan viimeisen vaihtonsa minuutti ennen peliajan päättymistä.