Jets ratkaisee neljännen ottelun jatkoerässä

Hyökkääjä Kyle Connor nousi Winnipeg Jetsin sankariksi, kun hän ratkaisi St. Louis Bluesia vastaan pelattavan Läntisen konferenssin ensimmäisen pudotuspelikierroksen ottelusarjan neljännen kamppailun jatkoerässä.

Connor ei aikaillut vaan sinetöi Jetsille 2-1 voiton ajassa 66.02. Syöttäjinä toimivat Mark Scheifele ja Blake Wheeler. Sama kolmikko vastasi jo varsinaisella peliajalla Jetsin 1-1 maalista.
- Se oli eräänlainen helpotus. Ei ole parempaa kuin juhlia joukkuetovereiden kanssa, Connor kertoi Winnipeg Sunin mukaan.

STL-WPG: Connor tekee voittomaalin

Jets tasoitti ottelusarjan voitot 2-2:een. Tasaisessa sarjassa yhtä vaille kaikki ottelut ovat ratkenneet maalin erolla.
Tiistaina maalivahdit näyttelivät pääosia kahden ensimmäisen erän ajan. Ottelun ensimmäinen maali nähtiin vasta kolmannen erän ensimmäisellä minuutilla, kun Vladimir Tarasenko vei kotijoukkue Bluesin johtoon ylivoimalla. B-pisteen kaarelta laukoneen venäläistähden maalin pohjustivat Alex Pietrangelo ja Ryan O'Reilly.
Jets nousi tasoihin ennen erän puoliväliä, kun Scheifele viimeisteli pudotuspelikevään toisen maalinsa. Esityön osumaan tekivät Connor ja Wheeler.
- Teimme hommamme. Meillä oli selkeä tehtävä, kun saavuimme St. Louisiin. Nyt sarja on tasan. Bluesin pelaajat ovat pelanneet mahtavasti. Mekin olemme pelanneet hyvin. Tämä on hieno sarja, Wheeler sanoi ja viittasi kovaan taisteluun, jossa Jets on noussut kahden voiton takaa tasoihin.
Scheifele on kahden maalinsa lisäksi rohmunnut pudotuspelikevään aikana viisi syöttöpistettä. Tämä kelpaa ainakin puolustaja Josh Morrisseylle.
- Nuo kaverit vievät joukkuettamme eteenpäin. He ovat nostaneet pelistä uudelle tasolle, Morrissey viittasi Scheifelen lisäksi myös Wheeleriin ja Connoriin.
- Kun muistelee viime vuoden pudotuspelejä, niin silloinkin näimme tällaista peliä. Ja juuri tällaisia esityksiä Markilta haluammekin nähdä, puolustaja ylisti Scheifelea, joka teki vuosi sitten 17 playoff-otteluun 20 tehopistettä.
[Lue ottelusarjan WPG-STL kaikki jutut täältä]
Varsinaisella peliajalla jaettiin vain kolme kahden minuutin rangaistusta. Pommitusta nähtiin silti molemmissa kenttäpäädyissä. Blues laukoi kahden ensimmäisen erän aikana yhteensä 24 kertaa kohti Connor Hellebuyckin vartioimaa Winnipegin maalia. Jets puolestaan laukoi kahden viimeisen erän aikana yhteensä 29 kertaa kohti Bluesin nuottaa.
- Tappio turhauttaa. Tiesimme, että tästä tulee vaikea sarja. Meidän täytyy kasata rivimme. Tässä ottelussa molemmilla oli jaksonsa ja kumpikin hallitsi peliä vuorollaan, Bluesin Alex Pietrangelo tuumi seuran Twitterissä jakamassa haastattelussa.
Jetsin Patrik Laine kokeili laukaustaan kaksi kertaa, mutta Bluesin maalivahti Jordan Binnington torjui molemmat. Laine jakoi neljä taklausta ja kellotti peliaikaa 20.50. Jetsin ahkerin laukoja oli seitsemän kertaa kokeillut Scheifele. Suomalaispakki Sami Niku ei ollut Jetsin kokoonpanossa.
Joukkueet kohtaavat seuraavan kerran torstaina, jolloin pelataan Winnipegissä.
- Olemme vahva joukkue. Kokoamme rivimme ja toivottavasti seuraavassa ottelussa pelaamme kuten pitääkin. Se on iso ottelu, Bluesin maalivahti Binnington tuumi seuran Twitterissä jakamassa haastattelussa.