Jets

Tällä hetkellä taalaliigan kuumimman kotijoukkueen viittaa kantava Winnipeg Jets on kerännyt viimeisistä 21 kotiottelustaan peräti 18 voittoa ja jäänyt kotonaan pisteittä vain kerran. Koko kauden mittapuulla Jetsin kotisaldo on vakuuttava 19-3-2.

Vireen takaa löytyy monta mielenkiintoista tekijää, ja hyökkäys on yksi niistä. Jets on tehnyt tällä kaudella NHL-joukkueista toiseksi eniten maaleja ottelua kohden, eikä edes ykkössentteri Mark Scheifelen loukkaantuminen ole pahemmin syönyt tehoja hyökkäysosastolta.
Jets on muutenkin kärsinyt loukkaantumisista, sillä esimerkiksi tärkeä alempien ketjujen rouhijasentteri Adam Lowry on vienyt syvyyttä pois hyökkäyksestä. Lowryn ja Scheifelen lisäksi sairastuvalla ovat aikaa viettäneet muun muassa Dmitri Kulikov, Tobias Enström, Dustin Byfuglien, Steve Mason ja Jacob Trouba. Nyt tosin Kulikov, Enström ja Bufyglien ovat palanneet kokoonpanoon.

AHL:stä mukaan nostettu seuran ykkösvaraus Jack Roslovic on kuitenkin ollut erinomainen paikkaaja hyökkäyspäähän. Hän on napannut paikan Patrik Laineen ja Blake Wheelerin rinnalta.
Lisäksi Jets on löytänyt Wheelerin johtaman ykkösketjun rinnalle erinomaisen toisen johtavan ketjun, kun Mathieu Perreault, Bryan Little ja Nikolaj Ehlers ovat saaneet kemiansa toimimaan. Myös alempien ketjujen pelaajat ovat vastanneet huutoon ja paikanneet loukkaantumisten jättämiä aukkoja hyvällä asenteella.
- Meillä on ollut paljon loukkaantumisia, mutta aika hyvin on pystytty joukkueena parantamaan ja puolustamaan tiiviisti. Se on varmaan ydinjuttu. Jos joku on pois, niin muiden pelaajien pitää nostaa tasoa. Kaikkien pitää yrittää paikata sitä roolia, ja me on onnistuttu siinä. On otettu voittoja kovistakin joukkueista, totesi Jetsin laitahyökkääjä Patrik Laine NHL.com/FI:lle.
Lisää aiheesta: [Patrik Laineen toisen kauden kuviot - osa 4]
Miksi Jets sitten on noin huimasti parempi kotonaan kuin vieraissa? Vierasotteluiden saldo tältä kaudelta on heikohko 12-10-7.
Winnipegin hyökkäystä hehkutetaan paljon, mutta suurin parannus etenkin viime kauteen on nähty joukkueen yleisessä puolustamisessa sekä maalivahtipelissä. Jets teki jo viime kaudella paljon maaleja, mutta nyt päävalmentaja Paul Maurice on saanut nuoren joukkueensa pelaamaan kurinalaisesti ja välttämään typeriä jäähyjä, ja nuoret pelaajat Nikolaj Ehlersin ja Laineen tavoin ovat oppineet maailman parhaan kiekkosarjan lainalaisuudet nimenomaan puolustuspäässä.
Maalivahtiosastolla Connor Hellebuyck on todistanut olevansa seuran odotusten arvoinen. Ennen kauden alkua ykkösveskariksi kaavaillun Masonin loukkaantumisen jälkeen torjuntavastuun ottanut Hellebuyck on pelaamassa maagista kautta. Hän on koko NHL:n maalivahtien tilastoissa toisella sijalla sekä voitoissa (27) että nollapeleissä (5). Päästettyjen maalien ottelukohtainen keskiarvo (2,30) ja torjuntaprosentti (92,5) ovat myös aivan NHL:n kirkkainta kärkeä ottelumäärään (43) nähden.
Suurin ero koti- ja vieraspelien välillä tulee kuitenkin erikoistilannepelaamisesta. Winnipegin ylivoima on toiminut kotona paljon paremmin kuin vieraissa. Jets on saanut NHL-joukkueista eniten ylivoimamahdollisuuksia vierasotteluissa, mutta kiekko on löytänyt reppuun vain 19,2 prosentin tehokkuudella.
Kotona ylivoima on sitä vastoin ollut murhaavaa, itse asiassa koko NHL:n toiseksi parasta heti Nashville Predatorsin jälkeen. Jetsin ylivoima on toiminut kotikaukalossa hurjalla 30,9 prosentin tehokkuudella, eikä tuota prosenttia voi selittää edes ylivoimien määrällä. Jets on nimittäin päässyt pelaamaan ylivoimaa kotiotteluissaan kymmenenneksi vähiten koko sarjassa.

Vireen takana on varmasti monta tekijää, mutta tässä kohtaa kuvaan astuu myös Jetsin fanaattinen kotiyleisö.
Jets pelaa kotonaan pitkälti erilaista jääkiekkoa kuin vieraissa. Peli on paljon aggressiivisempaa ja rohkeampaa, kun taas vierasotteluissa lähdetään taistelemaan pisteistä virheitä vältellen ja jopa hieman varoen.
Tämän myönsi myös Patrik Laine NHL.com/FI:n Paten päiväkirjassa.
- Me on kotona jotenkin pystytty pelaamaan samanlaista kiekkoa kuin mitä on harjoiteltu ja haluttu pelata. Se on varmaan yksi iso asia voittojen takana. Toinen asia on se, että me on pystytty puolustamaan kotona hyvin. Ja kotiyleisön edessä on aina kiva pelata. Vieraissa ei ole ikinä helppo pelata. Se on kuitenkin vastustajan kotipeli, heillä on siellä omat juttunsa, ja yleisö on heidän puolellaan. On aivan erilaista pelata kotona ja vieraissa, mutta aika hyvin me on pystytty raapimaan pisteitä vieraissakin.
Jetsin tilanne näyttää tällä hetkellä hyvältä, ja kovan kotivireen voi odottaa jatkuvan, sillä helmikuun loppupuolen kymmenestä ottelusta kahdeksan pelataan Winnipegissä.
Kun Scheifelekin alkaa hiljalleen lähestyä pelikuntoa, Winnipegissä odotellaan kevätaurinkoa varmasti hykerrellen.