Dahlin Mediawall 02

Vuoden 2018 NHL Draft pidetään 22.-23. kesäkuuta Dallasin American Airlines Centerissä. NHL.com/fi tarjoaa päivittäin mielenkiintoista luettavaa varaustilaisuuteen liittyen. Tässä artikkelissa käymme läpi Itäisen konferenssin joukkueiden varaustarpeita.

BOSTON BRUINS
NHL:n kärkikastiin kuuluneella Boston Bruinsilla oli päättyneellä kaudella paljon nuoria pelaajia kokoonpanossaan. Puolustuksen tuleva kuningas Charlie McAvoy on 20-vuotias ja Brandon Carlo 21-vuotias. Takalinjoille ovat tulossa ykköskierroksen varaukset Urho Vaakanainen ja Jakub Zboril.
Jake DeBrusk, Danton Heinen, Ryan Donato sekä NHL:n eliittiin noussut David Pastrnak ovat nuoria hyökkääjiä, ja farmista on tulossa lisääkin. Bostonin kärkisenttereillä alkaa sen sijaan olemaan jo ikää, joten sille osastolle tarvitaan korvaajia pitkällä tähtäimellä. Myös maalivahti Tuukka Raskille voisi alkaa hiljalleen kasvattamaan seuraajaa.
Bostonin on turha unelmoida löytävänsä huippulupausta tämän kesän sadostaan. Bruinsilla ei ole ykköskierroksen varausvuoroa, joten nyt tarvitaan niitä myöhempien kierrosten helmiä.

BUFFALO SABRES
NHL:n kellariosastossa vuosikausia kontannut Buffalo Sabres tarvitsee eliittipelaajia. Sellaisen Sabres nyt saakin. Buffalo pääsee varaamaan numerolla yksi ruotsalaispuolustaja Rasmus Dahlinin, joka tulee ahmimaan takalinjoilla minuutteja Rasmus Ristolaisen kanssa.
Buffalon hyökkäyskalusto tullaan rakentamaan Jack Eichelin, Casey Mittelstadtin, Sam Reinhartin ja ehkä Alexander Nylanderin ympärille, mutta syvyyttä tarvitaan jokaiselle osastolle. Sabres kaipaisi myös huippuluokan maalivahtia, jollaista joukkueella ei ole ollut sitten Ryan Millerin päivien.
Buffalo on onnistunut viimeisen viiden vuoden ajan kärkivarauksillaan - tosin Nylander on vielä kysymysmerkki. Tällä kertaa pitää onnistua myös Dahlinin jälkeen.

CAROLINA HURRICANES
Carolina Hurricanesin GM on vaihtunut runkosarjan päättymisen jälkeen. Vastuumies on nyt Don Waddell, joka pääsee varaamaan numerolla kaksi. Hurricanesilla kävi hyvä tuuri draft-arvonnassa, kun varausvuoro parani peräti yhdeksän pykälää.
Waddell on rapakontakaisten huhujen mukaan ottamassa numerolla kaksi Andrei Svetshnikovin. Carolina tarvitseekin nimenomaan huippuluokan hyökkääjiä. Svetshnikov ei tosin ole keskushyökkääjä, mutta ehkä Sebastian Aho tai tshekkilupaus Martin Necas on se kaivattu ykkössentteri.
Carolinan puolustuskalusto on mitat täyttävä eikä myöskään ikäloppu. Justin Faulk on top 4 -pakeista vanhin ja vasta 26-vuotias. Lisäksi tulossa on tämän vuoden nuorten maailmanmestari Jake Bean.
[Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa @NHL_fi]
COLUMBUS BLUE JACKETS
Jarmo Kekäläinen on valmiina tekemään liikkeitä tulevassa draftissa. Columbus Blue Jacketsilla on tällä hetkellä ykköskierroksella varausvuoro 18, mutta yhteensä vain viisi koko draftissa.
- Draftiin mentäessä on paljon puhetta. Asiat saattavat muuttua nopeastikin. Kykyjenetsijämme ovat valmiina, varaamme sitten numerolla 18, 10 tai 3. Heillä on listat valmiina, ja niitä me seuraamme, Kekäläinen kertoi seuran verkkosivuilla.
Columbuksen puolustus tuntuu olevan kunnossa kärkimiesten osalta. Seth Jones on yhä nuori luuta ja Zach Werenski vielä hetken aikaa 20-vuotias. Tulossa ovat Gabriel Carlsson ja Venäjän maajoukkuepakki Vladislav Gavrikov - jos hän koskaan jättää KHL-jäät taakseen. Venäläishyökkääjä Vitali Abramov on laittanut tuulemaan Quebecin junioriliigassa, mutta ei ole todistanut vielä osaamistaan miehiä vastaan.
Blue Jackets tarvitsisi huippuluokan sentterin, mutta sellaisen haluaisi varmaan lähes jokainen seura. Niitä ei kasva puussa.
DETROIT RED WINGS
NHL:n kestomenestyjiin kauan lukeutuneella Detroit Red Wingsillä on edessään tuskainen joukkueen uudelleenrakentaminen. Detroit on nyt jäänyt kahdella peräkkäisellä kaudella pudotuspelien ulkopuolelle. Pitkä projekti on vasta alussa.
Detroitilla on muutama hyvä nuori hyökkääjä: Dylan Larkin, Anthony Mantha ja viime kesän ykkösvaraus Michael Rasmussen sekä mahdollisesti Jevgeni Svetshnikov ja Tyler Bertuzzi. Todellisia huippulahjakkuuksia kuitenkin kaivattaisiin vähän joka puolelle, mutta varsinkin puolustukseen.
Red Wingsillä on nyt hyvä tilaisuus vauhdittaa uudelleenrakennusprojektiaan, sillä seuralla on tämän kesän draftissa kaksi ykköskierroksen varausvuoroa ja yhteensä seitsemän vuoroa kolmen ensimmäisen kierroksen aikana.

FLORIDA PANTHERS
Florida Panthersin avainpelaajat ovat suurimmaksi osaksi loistavassa iässä. Vain maalivahti Roberto Luongo lähestyy eläkepäiviä. Tarvitaan vain lisää kilpailua Aleksander Barkovin, Aaron Ekbladin ja Vincent Trocheckin ympärille.
Hyökkäyksessä sitä kilpailua tuovat jo muun muassa Henrik Borgström, Henrik Haapala, Sebastian Repo ja ehkä jossain vaiheessa Aleksi Heponiemi. Suurin toive Floridan listalla voisi tämän kesän draftissa olla nuori huippulupaus takalinjoille.
Sitä mahdollista takalinjojen lupausta on nykyään Panthersin toimistossa arvioimassa Chris Pronger. NHL:n viime vuosikymmenten parhaisiin puolustajiin lukeutuva Pronger on toiminut seuran neuvonantajana vuoden ajan.
Lisää aiheesta: [Rasmus Dahlin pakkivuosikerran helmenä]
MONTREAL CANADIENS
Montreal Canadiens on kaivannut huippuluokan keskushyökkääjää jo kauan. Nyt Canadiensilla olisi varausvuoro numero kolme. Valitettavasti aivan kärkihyökkääjien joukossa ei ole sentteriä, ellei GM Marc Bergevin katso Jesperi Kotkaniemen olevan sellainen.
Tampa Bay Lightningista hankittu huippulupaus Jonathan Drouin ei ole ainakaan vielä pystynyt vakuuttamaan sentterin kyvyistään. Toinen "testikeskushyökkääjä" Alex Galchenyuk kaupattiin juuri Arizona Coyotesiin. Canadiensin lupaavin sentteri on yliopistopelaaja Ryan Poehling.
Mutta ei sentteriosasto ole ainoa, joka tarvitsee täydennystä. Canadiens oli NHL:n kolmanneksi huonoin joukkue ja farmikumppani Laval Rocket AHL:n jumbo. Jotta kaikki ei olisi ihan synkkää, niin Montrealilla on kolmosvuoron lisäksi neljä varausvuoroa toisella kierroksella.
NEW JERSEY DEVILS
New Jersey Devilsin uudelleenrakennusprojekti on tuottanut tulosta. Devils palasi pudotuspeleihin kuuden vuoden tauon jälkeen. Valmista ei toki vielä ole, mutta suunta on loistava.
New Jersey kaipaisi monen muun seuran tavoin puolustajia tulevaisuutta varten. Will Butcher, 23, on Devilsin vakituisista NHL-pakeista nuorin. Hyökkäykseen nuorta intoa tuovat viime kesän NHL Draftin ykkösvaraus Nico Hischier, Pavel Zacha, Jesper Bratt, tämän vuoden nuorten maailmanmestari Michael McLeod ja USA:n nuorten MM-kisajoukkueen kapteeni Joey Anderson.
Myös maalivahtiosasto tarvitsee manttelinperijän. Cory Schneider on jo 32-vuotias, eikä parin viikon päästä 29 vuotta täyttävä Keith Kinkaid ole vielä todistanut pitkällä aikavälillä olevansa NHL-ykkösvahti.

NEW YORK ISLANDERS
New York Islanders on hieman erilaisessa tilanteessa draftiin mentäessä. Islanders vaihtoi General Manageria pari viikkoa sitten. Uusi GM Lou Lamoriello aikoo pitää näppinsä erossa tämän ikäluokan arvioinnista.
- Luotan työhön, jonka he ovat tehneet. Draft on kykyjenetsijöiden käsissä, Lamoriello totesi pari viikkoa sitten.
Islandersin päällä roikkuu John Tavares -pilvi, mutta draft on hoidettava. Islandersin nuoret NHL-pelaajat Mathew Barzal ja Anthony Beauvillier sekä lupaukset Kieffer Bellows ja Josh Ho-Sang ovat hyökkääjiä. Listoilla on myös venäläismaalivahti Ilja Sorokin.
Puolustajia kaivattaisiin tulevaisuutta varten, ja nyt niitä olisi myös otettavissa. Islandersilla on ensimmäisen kierroksen 11. ja 12. varausvuoro sekä myös kaksi kakkoskierroksen varausvuoroa.
NEW YORK RANGERS
New York Rangersilla on kiireinen perjantai - sillä hauskalla tavalla. Rangers varaa näillä näkymin peräti kolme kertaa ensimmäisellä kierroksella.
Rangersin uudelleenrakennus on täydessä vauhdissa. Vuoden takaiset ykköskierroksen hyökkääjävaraukset, ruotsalainen Lias Andersson ja tshekki Filip Chytil, näyttävät ainakin tässä vaiheessa vahvoilta toivoilta. Rangers hankki myös pelaajasiirtojen takarajalla nuoria lupauksia muilta seuroilta: puolustajat Libor Hajekin ja Ryan Lindgrenin sekä hyökkääjä Brett Howdenin.
Vielä on matkaa siihen, kun Manhattanilla porskutellaan NHL:n kärkikastissa. Jos tämän kesän draft onnistuu hyvin, niin ainakin Rangersin uudelleenrakennus on saanut loistavan lähdön eikä tuskan pitäisi kestää kauan. Pari huippuluokan pakkilupausta tällä viikolla listoille, niin ollaan taas muutama askel pidemmällä projektissa.

Chytil

OTTAWA SENATORS
Ottawa Senatorsin kausi oli lähinnä katastrofaalinen, eivätkä alkukesän kohu-uutiset nettikiusaamisesta ole tunnelmia ainakaan parantaneet. Positiivisella puolella Senators voi sanoa, että seuralla on upea kokoelma lupaavia pelaajia.
Ottawan komerosta löytyvät hyökkääjälupaukset Logan Brown, Colin White, Drake Batherson, Alex Fermenton ja Filip Chalpik. NHL:n puolella kiekkoilee 21-vuotias puolustuksen superlupaus Thomas Chabot. Tulevaisuuden miehet ovat sen verran hyökkäyspainotteisia, että Chabot'lle voisi hankkia ikäistänsä seuraa takalinjoille.
Ottawalla on lisäksi ykköskierroksella käytettävissään 4. ja 22. varausvuoro. Senatorsin yllä leijaileva potentiaalinen Erik Karlsson -kauppa saattaa kuitenkin laittaa kesäsuunnitelmia uusiksi. Vaihdossa voisi tulla tavaraa, joka muuttaisi seuran pelaajatarpeita yhdestä suunnasta aivan toiseen.
Lisää aiheesta: [Dahlin, Svetshnikov ja Zadina NHL-testikärki]
PHILADELPHIA FLYERS
Philadelphia Flyersin tilanne on erittäin hyvä. NHL:n puolella Ivan Provorov, Travis Konecny ja Nolan Patrick ovat 21-vuotiaita tai nuorempia. Tulossa ovat lisäksi hyökkääjät Oskar Lindblom, Morgan Frost ja German Rubtsov, puolustajat Travis Sanheim, Philippe Myers ja Samuel Morin sekä maalivahdit Carter Hart ja Felix Sandström.
Philadelphialla on lisäksi tämän viikon NHL Draftissa kaksi ykköskierroksen varausvuoroa ja kaikki kierrokset mukaan lukien yhteensä yhdeksän vuoro. Nyt saattaa olla myös kauppojen aika.
- Jos meillä ei olisi varattuna näin paljon lupauksia, niin varmasti käyttäisimme kaikki varausvuoromme. Nykyisessä tilanteessa me ainakin kuuntelisimme (kauppaehdotuksia), Flyersin GM Ron Hextall sanoi.
Hextall aikoo yksinkertaisesti hankkia varauksillaan lisää syvyyttä organisaatioon - paitsi yhdelle pelipaikalle.
- En usko, että jahtaamme maalivahtia tänä vuonna.
Hart on aivan huippuluokan veskarilupaus, ja Sandström valittiin nuorten MM-kisojen parhaaksi maalivahdiksi vuonna 2017.

PITTSBURGH PENGUINS
Pittsburgh Penguins on viimeksi varannut ykköskierroksella 2014, jolloin pingviinipaitaan päätyi Kasperi Kapanen. Ei ole Kapanen enää pingviini eikä Pittsburghilla ollut ykköskierroksen varausta 2015-17. Eikä ole nytkään.
Se on ollut hinta kahdesta Stanley Cup -mestaruudesta. Kaappi on tyhjä huippulupausten suhteen. Toki jokainen NHL-seura ottaisi sen tyhjän kaapin, jos mukana tulisi pari lordi Stanleyn maljaa.
Nyt on aika alkaa täydentämään niitä kaappeja. Se vaatii jonkinlaisia taikatemppuja, sillä Pittsburgh varaa ensimmäisen kerran vasta numerolla 53. On se tosin onnistunut ennenkin. Esimerkiksi Matt Murray, Jake Guentzel ja Bryan Rust ovat kolmannen kierroksen varauksia.
TAMPA BAY LIGHTNING
Tampa Bay Lightning on yksi niistä kadehdittavista seuroista, jotka kuuluvat NHL:n eliittiin, mutta silti varastosta löytyy kovan luokan lupauksia. Lightningilla oli varaa lähettää siirtorajalla kaksi lupausta ja ykköskierroksen varausvuoro New York Rangersiin ilman, että seuran tulevaisuuden tilanne muuttui ratkaisevasti.
Tampalla ei ole ollut aivan kärjen tuntuman varausvuoroa sitten kesän 2013, mutta se ei ole menoa haitannut. Esimerkiksi Brayden Point oli kolmannen kierroksen varaus. Tänä kesänä Lightning on ilman ykköskierroksen varausvuoroa, mutta se ei tällä tahdilla huoleta lainkaan.
Tampalla on vähän sama tilanne kuin Ottawalla eli suurin osa lupaavimmista pelaajista (Anthony Cirelli, Boris Katchouk, Taylor Raddysh, Mathieu Joseph, Mitchell Stephens) ovat hyökkääjiä, joten puolustusta voisi täydentää. Cal Foote on kovan luokan pakkilupaus ja NHL:n puolella pelaava Mikhail Sergachev vielä nuori, mutta lisä ei olisi pahitteeksi.

TORONTO MAPLE LEAFS
Toronto Maple Leafsin nuoret tähdet ovat jo NHL:n puolella. Auston Matthews, Mitchell Marner ja William Nylander ovat pelotelleet NHL-vahteja jo kahden kauden ajan vaikka parta ei taida vielä kasvaa.
Toronton kaapit eivät silti ole lupusten suhteen tyhjiä. Kasperi Kapasen lisäksi tulevaisuutta edustavat AHL:n playoff-MVP Andreas Johnsson ja toinen ruotsalaislaituri Carl Grundström.
Torontolle on muodostumassa NHL:n puolelle aukko hyökkäyksen vasemmalle laidalle. James van Riemsdykista on tulossa täysin vapaa pelaaja ja Patrick Marleau täyttää 39 vuotta ennen ensi kauden alkua. Toinen tarve on takalinjoilla. Travis Dermottin siirryttyä NHL:n puolelle voisi pakkikalusto haluta lisää nuorukaisia kasvujonoon.
WASHINGTON CAPITALS
Washington Capitals on paitsi Stanley Cup -mestari, niin myös pitkän ajan menestyjä runkosarjassa. Sen seurauksena seuralla ei ole ollut aivan kärkivarausvuoroja miesmuistiin.
Tarvetta löytyy joka osa-alueelle paitsi tolppien väliin. Washingtonin listoilla on Ilja Samsonov, jota pidetään tällä hetkellä ehkä maailman lupaavimpana maalivahtina.
Tilanne on akuutein puolustuksessa. Brooks Orpikin viimeinen käyttöpäivä lähestyy uhkaavasti. Jos lisäksi John Carlson päättää viedä kesällä paisuvan pankkitilinsä pois USA:n pääkaupungista, niin Capitalsilta ei löydy omasta systeemistä mitat täyttäviä korvaajia.