Washington Capitals kukisti Itäisen konferenssin kuudennessa loppuottelussa Tampa Bay Lightningin 3-0 (0-0, 1-0, 2-0) ja tasoitti otteluvoitot 3-3:een. Ottelusarja venyi seitsemänteen peliin, joka pelataan keskiviikkona. Sen voittaja etenee Stanley Cup -finaaleihin Vegas Golden Knightsin vastustajaksi.

Maanantaina pelatussa kuudennessa ottelussa Capitalsin avainpelaajat olivat maalivahti Braden Holtby (24 torjuntaa) ja kaksi maalia tehnyt hyökkääjä T.J. Oshie. Keskushyökkääjä Nicklas Bäckström syötti Oshien molemmat maalit.
- He olivat taistelevampi joukkue. He olivat selkä seinää vasten ja pelasivat kuin viimeistä otteluaan. Meidän täytyy olla taistelevampia seuraavassa ottelussa, Lightningin kapteeni Steven Stamkos ruoti pelin jälkeen.
Kauden toistaiseksi tärkeimmässä ottelussa maalinsa puhtaana pitänyt Holtby sai kehut Capitalsin päävalmentaja Barry Trotzilta. Nollapeli oli Holtbylle kauden ensimmäinen.
- Hän on pelannut meillä neljä vuotta ja ollut joukkueemme selkäranka. Meillä on hyvä maalivahtikaksikko, joka on auttanut meitä menestymään. Tässä ottelussa olin tyytyväinen myös joukkueemme fyysiseen peliin, jota Ovie, Oshie ja Backy esittivät. He näyttivät esimerkkiä pukukopissa ja kaukalossa, Trotz viittasi Aleksandr Ovetshkiniin, T.J. Oshieen ja Nicklas Bäckströmiin.
Kumpikaan joukkue ei saanut avausmaalia ensimmäisessä erässä. Maalia kohti suuntautuneet laukaukset jakautuivat Capitalsin eduksi 8-6. Toisessa erässä Capitals otti pelin hallintaan ja pommitti 15 laukausta kohti Andrei Vasilevskin vartioimaa Lightningin maalia. Holtby torjui Capitalsin maalilla kahdeksan kertaa.
T.J. Oshie yllätti Vasilevskin toisen erän loppupuolella, kun Capitals pelasi ylivoimaa. Esityön osumaan tekivät Bäckström ja Jevgeni Kuznetsov. Kolmannessa erässä peli tasaantui, mutta Lightning ei saanut yllätettyä Holtbya.
- Ensimmäisessä erässä kummallakin oli paikkansa, mutta toisessa otimme askeleen taaksepäin ja menetimme otteen. He tekivät maalin ylivoimalla ja saivat momentuminsa. Me emme pelanneet tarpeeksi hyvin, jotta olisimme voineet voittaa, Stamkos harmitteli.
Erän puolivälissä Devante Smith-Pelly tuplasi Capitalsin johdon, kun hän yllätti Vasilevskin (31 torjuntaa). Chandler Stephenson ja Jay Beagle saalistivat syöttöpisteet. Nopeasti maalin jälkeen Bäckström otti kaksiminuuttisen kampituksesta, mutta Capitals kesti tärkeän alivoiman.
Varsinaisen peliajan viimeisellä minuutilla Oshie viimeisteli loppulukemat tyhjään verkkoon ja sinetöi elintärkeän voiton.
- Pistimme kiekkoa syvään heidän alueelleen ja menimme itsekin sinne alueelle. Pystyimme hallitsemaan pelivälinettä ja taisteluasenteemme oli kohdallaan. Molemmat joukkueet pelasivat fyysisesti, mutta kiekko pomppi meille pikkuisen paremmin, Jevgeni Kuznetsov tiivisti.
Capitals voitti nyt ensimmäistä kertaa kotonaan idän finaalisarjan aikana. Joukkue johti ottelusarjaa kahden ensimmäisen Tampassa pelatun ottelun jälkeen voitoin 2-0, mutta sen jälkeen Lightning voitti kolmesti peräkkäin. Lightning otti kaksi voitoistaan Washingtonista, joten maanantain ottelussa Capitalsilla riitti näyttöhaluja.
Lightning on pelannut lähes viisi erää tekemättä maaliakaan, mikä sai päävalmentaja Jon Cooperin mietteliääksi.
- Pitää laukoa ja toimittaa kiekkoa maalille, jotta voi saada maaleja. Laukauksiamme on blokattu, ja olemme laukoneet paljon ohi. Hyökkäysalueella ei ole tarjolla paljoa aikaa, emmekä ole olleet tarpeeksi aggressiivisia siellä. Olemme vain pyörineet ympäriinsä, Cooper tuumi.