heiskanen

NHL-seurojen kehitysleirit ovat takana ja harjoitusleirit edessä, joten elo-syyskuussa on hyvä aika käydä perusteellisesti läpi kaikkien 31 joukkueen vahvuudet, heikkoudet ja näkymät tulevaan kauteen. Tällä kertaa vuorossa on Dallas Stars.

Dallas Starsilla on alla kaksi pettymyksen kevättä, sillä kovan Central-divisioonan kuudennet sijat eivät ole tuoneet edes villi kortti -pudotuspelipaikkoja. Päävalmentaja Lindy Ruffin vaihto uusvanhaan vaihtoehtoon Ken Hitchcockiin ei tuonut tulosta, ja uransa lopettaneen Hitchcockin paikan peri Denverin yliopiston joukkuetta valmentanut ja NCAA:n mestaruuden toissa kaudella voittanut Jim Montgomery.
[NHL.com/fi ruotii kaikki 31 joukkuetta 31 päivässä ennen kauden alkua. Lue lisää NHL.com/fi -sivustolta.]
Avainpelaajat
Hyökkäyksen voimakaksikko Jamie Benn - Tyler Seguin on suuressa roolissa myös alkavalla kaudella. Seguin tykitti viime kaudella hurjat 40 maalia ja oli seuran toiseksi paras pistemies 78 tehopisteellään. Benn keräsi pisteitä yhden enemmän ja sytytti punalampun 36 kertaa.
Molemmat olivat NHL:n maalipörssin 13 parhaan joukossa. Ainoastaan New York Islanders sai Starsin ohella kaksi parasta maalintekijäänsä (Anders Lee ja John Tavares) noin korkealle. Seguin on varmasti ensi kaudella otsikoissa peliesitystensä lisäksi myös siksi, että hän aloittaa nykyisen sopimuksensa viimeisen kauden.

Valeri Nitshushkin tuo syvyyttä hyökkäysosastolle kahden KHL-kauden jälkeen. Taitava venäläinen teki TsSKA Moskovalle kahden edellisen kauden aikana yhteensä 27 runkosarjamaalia.
Dallasin alakerrassa John Klingberg on kiekollisen pelin avainmies ja viime kaudeksi tolppien väliin hankittu Ben Bishop on selkeä ykkösmaalivahti. Texasissa katsellaan tulevanakin talvena "Big Benin" näyttämää aikaa. Bishop pelasi viime kaudella 53 ottelua (51 starttia) ja voitti niistä 26.
Suomalaiset
Dallasissa nähdään tälläkin kaudella suomalaista puolustusosaamista. Esa Lindell on pelannut Pohjois-Amerikassa jo keväästä 2015 saakka, ja nyt hänellä on alla kaksi NHL-kautta, joiden aikana hän on pelannut yhteensä 153 ottelua. Lindell on kasvanut vastuunkantajaksi Starsin takalinjoilla, sillä hän kirjautti koko Stars-miehistön toiseksi suurimman ottelukohtaisen peliaikakeskiarvon (22.05) John Klingbergin jälkeen. Lindellillä alkaa jälkimmäinen kausi kaksivuotisesta sopimuksestaan.
Julius Hongan tulokassopimuksesta käynnistyy viimeinen kausi. Hän pelasi viime kaudella 42 ottelua, ja uran kokonaissaldo on 58 NHL-peliä. Hongan ottelukohtainen peliaika oli huomattavasti pienempi (13.01) kuin Lindellillä, ja tulevalla kaudella odotettavissa on taistelua kolmosparin peliajasta.
Miro Heiskanen solmi seuran kanssa tulokassopimuksen vuosi sitten, ja hänen läpimurtonsa alkamista odotetaan. Roope Hintzillä on puolestaan alla 70 ottelun ja 35 pisteen kausi AHL-seura Texas Starsissa, ja hänet voidaan nähdä mustana hevosena taistelussa alempien ketjujen pelipaikoista.

Parhaat nuoret lupaukset
Vuoden 2017 NHL Draftissa kolmantena varattu Miro Heiskanen on Starsin nuorista lupauksista paras. Suomalaisesta odotetaan seuraavaa puolustajasensaatiota paitsi Dallasissa niin myös koko NHL:n tasolla. Heiskanen voitti viime kaudella kotimaan Liigan parhaan puolustajan palkinnon, eikä palkinnon saamisessa ollut mitään korkean varauksen tuoman hypen vaikutusta. Heiskanen voitti palkinnon täysin omilla otteillaan.
Juuri 19 vuotta täyttänyt taitava ja kiekollisena varmaotteinen puolustaja on jo sekä olympia- että MM-kisakävijä. Hän kuuluu viime vuosina Suomesta nousseiden terveellä tavalla itsevarmojen nuorten huippukiekkoilijoiden kastiin yhdessä Patrik Laineen, Sebastian Ahon ja Mikko Rantasen kanssa.
Päättyvän kesän varaustilaisuus toi seuran kirjoihin numerolla 13 varatun keskushyökkääjä Ty Dellandrean. Hän teki viime kaudella OHL:n Flint Firebirdsin varakapteenina 67 otteluun 59 tehopistettä. Flint kuuluu sarjan vaatimattomimpiin seuroihin, ja siksi Dellandrean alle piste per peli -tahtiin täytyy suhtautua oikein. Dellandrea oli mukana noin 30 prosentissa Firebirdsin maaleista.
Joukkueen vahvuudet
Starsin joukkue säilyi erittäin hyvin kasassa. Peräti kymmenen viime kauden parasta pistemiestä jatkaa Dallasissa, ja 12 eniten jääaikaa saaneesta pelaajasta kokoonpanoon jäi niin ikään kymmenen. Suurin menetys on Nashville Predatorsiin siirtynyt Dam Hamhuis, jonka jättämä aukko paikattiin Roman Polakilla.
Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
Eniten kehitettävää
Kun puhutaan NHL-joukkueiden ykkössenttereistä - siis niistä todellisista ykkösrivin miehistä - Dallasilta sellainen löytyy ainakin vielä yhden kauden ajan, ja hänen nimensä on Tyler Seguin. Hänen jälkeensä taso joukkueen sentteriosastolla kuitenkin putoaa rajusti.
Jason Spezza on jo 35-vuotias, eikä hän tehnyt viime kauden 78 ottelussaan kuin 26 tehopistettä tasan 13 minuutin ottelukohtaisella jääajalla.
- Pelaajalla täytyy olla määritelty rooli joukkueessa ja selkeä ymmärrys odotuksista. Kun nämä ovat olemassa, seuraavaksi tärkeintä on olla hyvä joukkuetoveri. Minun täytyy jatkossa löytää keinot siihen, että saisin suuremman roolin ja pystyisin tekemään tehoja enemmän, Spezza sanoi hiljattain.
Martin Hanzal kykeni pelaamaan viime kaudella 38 ottelua tehoin 5+5, eikä hän ole maaliskuisen selkäleikkauksensa jäljiltä pelikunnossa ennen marras-joulukuuta. Radek Faksan olisi noustava 25 maalin mieheksi.
Joukkue pääsee pudotuspeleihin, jos…
Vaikka Starsilla on miehistössään Seguinin ja Bennin kaltaiset pyssyt, on se tullut rajusti alaspäin tehtyjen maalien tilastossa kauden 2015-16 ykkössijansa jälkeen. Kaksi viime kautta ovat tuoneet jaetut sijat 16 ja 18. Maalintekovastuuta on saatava jaettua ykkösketjun allekin, missä Nitshushkinin tulo on varmasti avuksi.
Toissa kaudella Stars päästi toiseksi eniten maaleja, mutta viime kaudella enää kuudenneksi vähiten. Ben Bishopin on omilla otteillaan jatkettava siitä, mihin hän viime kaudella jäi.