Crosby, Stamkos, Kucherov PIT-TBL

NHL-kauden ensimmäinen neljännes tuli täyteen tiistaina, joten nyt on hyvä hetki tutkia, mitä ensimmäisten kuuden viikon tilastot kertovat alkukauden tapahtumista. Listasimme alkukauden viisi mielenkiintoista faktaa.

1. Maaleja tulee enemmän
Tällä kaudella on tehty keskimäärin 6,04 maalia ottelua kohti. Viime kauden vastaava lukema 5,54 noudatti melko pitkälti kymmenen edelliskauden keskiarvoa. Tämän kauden maalikeskiarvo 6,04 on korkein sitten kauden 2005-06, jolloin tehtiin keskimäärin 6,16 osumaa per ottelu. Edellisen kerran maalikeskiarvo oli ollut korkeampi kaudella 1995-96, jolloin lukemaksi saatiin 6,28.
Kauden 2005-06 korkea maalikeskiarvo selittyy osaksi sillä, että joukkueet saivat epätavallisen paljon ylivoimamahdollisuuksia, keskimäärin 11,7 ottelua kohti. Laukausprosenttikin oli tuolloin kova 9,9. Sama selitys pätee kauteen 1995-96, jolloin ylivoimia tuli keskimäärin 10,1 per peli ja laukausprosentti oli 10,2.
Tällä kaudella ylivoimia on tullut 7,0 ottelua kohti ja laukausprosentti on ollut 8,9. Molemmat lukemat ovat vain hitusen yli kymmenen edelliskauden keskiarvojen (6,94 ja 8,56). Tuo ei yksinään riitä selittämään maalimäärän kasvua tällä kaudella.
Maalimäärän kasvun takana on mitä todennäköisimmin nousu laukausmäärissä. Viime kaudella laukauksia tuli ottelua kohti keskimäärin 60,2, kun tällä kaudella kuteja on ammuttu 63,4 per peli, mikä on korkein lukema sitten kauden 1970-71 (63,8). Edellisten kymmenen kauden ottelukohtaisen laukausmäärän keskiarvo on 59,6.

2. Sidney Crosbyn vaikeudet
Pittsburgh Penguinsin keskushyökkääjä Sidney Crosby on 10,1 tehopistettä jäljessä hänelle lasketusta odotusarvosta. Vaje on suurin koko liigassa.
Viime kaudella Crosby oli NHL:n pistepörssin kakkonen iskettyään 75 otteluun tehot 44+45=89. Hän teki siis keskimäärin 1,19 tehopistettä per ottelu. Samalla pistetahdilla Crosbyn olisi pitänyt tehdä tällä kaudella 22 ottelussa 26,1 tehopistettä. Hänen pistetilinsä saldo on kuitenkin "vasta" 6+10=16.
Crosbyn tehojen lasku johtuu hänelle epätavallisen matalasta laukausprosentista 8,7. Viime kaudella hänen laukausprosenttinsa oli 17,3, ja uran keskiarvokin on 14,6. Kun Crosbyn laukausprosentti palaa normaalitasolle, hänen teholukemansakin lähtevät nousuun.

3. Arizonan vaisu startti
Arizona Coyotesin voitto-tappiotilasto oli 20 ottelun jälkeen 2-15-3 eli joukkueen pisteprosentti oli 0,175. Tuolla saldolla kojootit sivusivat pisteissä seuran kehnointa kauden alkua. Kun seuran nimi oli vielä Winnipeg Jets, se aloitti kauden 1980-81 voitto-tappiotilastolla 1-14-5.
Coyotesin suurin ongelma on ollut puolustuspäässä. Vastustajat pääsivät ampumaan Arizonan maalia kohti ensimmäisissä 20 ottelussa yhteensä 651 kertaa ja tekivät 78 maalia. Noilla lukemilla "pääsi" liigan tilastojumboksi.
Tilanne on sikäli yllättävä, että Coyotes hankki ennen kauden alkua takalinjoilleen kokeneet puolustajat Niklas Hjalmarssonin ja Jason Demersin, hyvän puolustavan sentterin Derek Stepanin ja maalivahti Antti Raannan.
Kojoottien kelkka saattaa kuitenkin olla jo kääntymässä. Arizonalaiset ottivat kauden ensimmäisen varsinaisen peliajan voittonsa, kun Montreal Canadiens kaatui 16. marraskuuta maalein 5-4. Sen jälkeen Coyotes on rakennellut kolmen ottelun voittoputken kukistamalla vielä Ottawa Senatorsin ja Toronto Maple Leafsin. Kahdessa jälkimmäisessä ottelussa tehtiin Arizonan päätyyn yhteensä vain kolme maalia.

4. Sedinit alemmissa ketjuissa
Ensimmäistä kauttaan Vancouver Canucksin päävalmentajana toimiva Travis Green on siirtänyt konkarihyökkääjät Henrik ja Daniel Sedinin alempiin kenttiin.
Henrik Sedin on pelannut 99.44 minuuttia vähemmän kuin mitä häneltä odotettiin verrattuna viime kauden keskimääräiseen peliaikaan. Daniel Sedinillä peliajan pudotus on 86.48 odotusarvoon verrattuna. Henrik Sedinin peliaika on vähentynyt enemmän kuin kenelläkään muulla NHL-hyökkääjällä.
Kun peliaikaa tulee vähemmän, luonnollisesti myös tehot putoavat. Kun Sedinit ovat pelanneet nyt 20 ottelua, Henrikillä on tilillään 2+5=7 ja Danielilla 3+5=8 tehopistettä.
On kuitenkin pantava merkille, että Vancouverin osuus laukausyrityksistä nousee tasaviisikoin 46,9 prosentista 57,83 prosenttiin, kun Daniel on jäällä. Hänen SAT-prosentikseen tulee siis +10,9, mikä on kolmanneksi paras vähintään 10 ottelua pelanneiden NHL-hyökkääjien joukossa. Henrik on neljäntenä SAT-prosentilla +10,7.
5. Tampan tehokas tutkapari
Tampa Bay Lightning johtaa koko liigaa voitto-tappiotilastolla 15-3-2, ja joukkueen maalierokin on 28 osumaa plussan puolella. Tampan hurjan alkukauden takana on tehokas ykkösnyrkki ja sen superkaksikko Steven Stamkos - Nikita Kutsherov.
Stamkos on tehnyt tasaviisikoin 4,07 tehopistettä per 60 minuuttia peliaikaa. Hän on tuolla lukemalla vähintään 10 ottelua pelanneiden hyökkääjien ykkönen. Kutsherov on tilaston kolmantena (3,68), sillä Tampan tutkaparin väliin kiilaa Carolina Hurricanesin Teuvo Teräväinen (3,82). Lightningin parivaljakko pelaa merkittävästi tehokkaammin kuin viime kaudella, jolloin Stamkos teki 3,27 ja Kutsherov 2,37 pistettä per 60 minuuttia peliaikaa.
Eikä Tampan parivaljakko tee tuhojaan ainoastaan tasakentällisin. Stamkos on NHL:n ylivoimapistepörssin ykkönen (15) ja Kutsherov kakkonen (13).