AP24138728016369

Hokejová reprezentace si poradila s nevyzpytatelným soupeřem a s předstihem si vybojovala účast ve čtvrtfinále mistrovství světa IIHF. Česko zdolalo Rakousko 4:0 s pomocí dvoubodových útočníků Dominika Kubalíka (Ottawa Senators) a Davida Tomáška za gól a asistenci, trefili se i Ondřej Kaše a Jakub Flek.

Petr Mrázek (Chicago Blackhawks) vychytal ve svém druhém startu na letošním šampionátu čisté konto, na které mu stačilo 21 zákroků. David Madlener na druhé straně inkasoval čtyřikrát ze 30 pokusů.

Jen poměr střel na branku však nevydává celistvý obrázek pátečního zápasu, v němž většinou Češi hnaní skvělým publikem v opět beznadějně vyprodané pražské O2 areně herně dominovali. Výjimkou byly jen delší pasáže ve druhé třetině, v níž soupeř reprezentanty přestřílel 12-7.

Rakousko přitom šlo do zápasu jako černý kůň, který obral o body velké favority: se Švýcarskem sice ještě prohrál o gól 5:6, ale poté podlehl Kanadě až v prodloužení (6:7) a ve čtvrtek porazil Finsko 3:2.

Na další senzaci v tak krátkém čase však už outsiderovi nezbylo dost sil. V první třetině se sice ještě urputně bránil favoritově tlaku (na střely na branku vyjádřeném poměrem 14-5), ale po velmi přísně posouzeném zákroku na unikajícího Kašeho nařídil rozhodčí 28 sekund před první sirénou trestné střílení a český útočník ho proměnil suverénním bekhendovým blafákem.

Paradoxně nejdál odskočili Češi protivníkovi ve druhé třetině, která pro ně byla herně nejslabší. Dokázali však být produktivní. V čase 35:49 se v přesilovce povedla typická rána bez přípravy Kubalíkovi, jenž dostal křížný pas od Tomáška. A pouhou minutu a čtyři sekundy poté se protáhl do bleskové akce Flek a trefil se Madlenerovi mezi betony.

Ve třetí části se navíc už po minutě a půl prosadil ranou z první Tomášek po příhře Ondřeje Paláta (New Jersey Devils) a v pohodě hrající národní tým už Rakousko k ničemu výraznějšímu nepustil.

"Žádný zápas nemůžeme podcenit. Věděli jsme o síle Rakušáků. Důležitá byla pro nás druhá třetina, kdy jsme ubránili oslabení a dokázali jsme potom vstřelit nějaké branky," hodnotil pro Českou televizi gólman Mrázek. "Celý tým makal naplno, ubránili jsme oslabení, to bylo důležité - a potom jsme ten zápas už kontrolovali."

Česko se po výhře posunulo do čela skupiny A o bod před Kanadu a Švýcarsko, avšak s odehraným utkáním navíc. Další ho čeká hned v sobotu od 20:20 proti Velké Británii.

"Zatím můžeme být docela spokojení. Ale nic to neznamená, chceme pokračovat dál," prohlásil podle serveru hokej.cz útočník Lukáš Sedlák. "Bude se rozhodovat později, teď plníme úkoly, které jsme si dali. Bodovali jsme v každém zápase, v sobotu nás čeká další důležitý s Velkou Británií. Pak si odpočineme a půjdeme na Kanadu. Velké zápasy nás ještě čekají, musíme se připravit na čtvrtfinále."

Tkachuk táhl USA čtyřmi body

Brady Tkachuk (Ottawa) se bodově podílel na všech čtyřech gólech Spojených států při výhře 4:1 nad Polskem. Kapitán USA jeden dal a na tři další nahrál. Američané tak po čtvrteční pohodové výhře nad Francií uspěli i s dalším outsiderem ostravské skupiny B a dostali se tak na její druhé místo za suverénní Švédsko.

Tkachuk se rázem posunul na dělené druhé místo v turnajové produktivitě se sedmi body (3+4); první je švýcarský obránce Roman Josi s osmi body (2+6).

Čtyři body si připsal při odpolední výhře Německa 8:2 nad Kazachstánem také J.J. Peterka. Útočník Buffalo Sabres rovněž přidal ke gólu tři asistence. Philipp Grubauer (Seattle Kraken) zlikvidoval 18 ze 20 pokusů soupeře.

ČESKO - Rakousko 4:0

Tabulka skupiny A: 1. ČESKO 5 zápasů/12 bodů; 2. Kanada 4/11; 3. Švýcarsko 4/11; 4. Finsko 4/7; 5. Dánsko 5/6; 6. Rakousko 5/4; 7. Norsko 5/3; 8. Velká Británie 4/0.

Tabulka skupiny B: 1. Švédsko 4/12; 2. USA 5/10; 3. Německo 5/9; 4. Slovensko 4/8; 5. Lotyšsko 4/7; 6. Francie 4/4; 7. Kazachstán 5/3; 8. Polsko 5/1.