Pittsburgh dal Vancouveru šest gólů ve 3. třetině

Zpráva o dlouhodobém zranění Sidneyho Crosbyho ranila hokejisty Pittsburgh Penguins jak dýka zaražená do zad až po rukojeť. Pensylvánský tým se ale z těžké rány zotavuje překvapivě dobře. Po kolosálním obratu v zápase s Vancouver Canucks si připsal třetí výhru v řadě.

Strašlivý večer gólmana Matta Murrayho, který inkasoval čtyři góly ze 14 střel, a ještě na začátku 47. minuty stav 3:6. Jenže ani tehdy se Penguins nevzdali. Třemi trefami v rozmezí čtyř minut a 14 sekund srovnali a vítěznou trefou pak tři minuty před koncem rozsvítil PPG Paints Arenu obránce Kris Letang.
Osmý gól, který do opuštěné hostující branky i vsedě dovezl pětibodový Evgeni Malkin, byl už jen symbolickou tečkou za památným večerem.

pens_de_roundup

"Miluju naši odolnost. Je to ten správný přístup, že se zkrátka nikdy nevzdáváme," básnil kouč Penguins Mike Sullivan.
Ostatně je to už podruhé v měsíci, co se Pittsburgh dokázal prokutat k bodům i s třígólovým deficitem. 7. listopadu v Barclays Center šli hosté o druhé pauze do kabin za stavu 0:3, přesto slavili výhru 4:3 v prodloužení a ukončili tak desetizápasovou vítěznou sérii New York Islanders. To byl ještě Crosby v sestavě Penguins.
Teď už si jejich hráči musejí hledat cestičky k úspěchu i bez svého kapitána.
A čerstvá zkušenost ukazuje, že jsou toho schopni, ačkoli se už třeba zdají být na lopatkách. Otočit ve třetí třetině dvakrát zápas, v němž prohrávali o tři góly, dokázali hráči Pittsburghu dosud pouze v sezoně 2008-09, v níž nakonec získali Stanley Cup.
Výlet do Pittsburghu: [Penguins vždy uměli vstát ze dna]
Duel s Vancouverem taky ukázal, na kom je teď největší odpovědnost za výsledky Penguins. Malkin měl bilanci 2+3, Jake Guentzel se prezentoval dvěma góly a dvěma asistencemi, Bryan Rust se zaskvěl gólem a třemi nahrávkami.
"Kouč mi dává prostor, takže můžu hrát ve všech třech pásmech, chodím na buly, na přesilovky, sebevědomí mám teď opravdu veliké," tvrdil třiatřicetiletý Malkin, který v uplynulých šesti zápasech nasbíral 12 bodů (4+8). Pětibodový večer však ruský centr zažil po sedmi letech.
"Kdybych ve třetí třetině něco chytil, tak jsme vyhráli," vyčítal si mladý brankář Canucks Thatcher Demko, který v závěrečné části inkasoval pětkrát.
"Jakmile jsme ale snížili na 4:6, už se ten vlak nedal zastavit," poznamenal Zach Aston-Reese, autor vyrovnávací branky na 6:6.

Letang

"Nikdy jsme se nepoddali. Kouč nám na lavičce říkal, že hrajeme dobře a když dal (Dominik) Kahun gól, energie na střídačce vyletěla prudce nahoru. Byli jsme připraveni jít si pro body, zkracovali jsme střídání a dostali se do varu," chrlil ze sebe Aston-Reese se stejnou kadencí, s jakou se do pásma Canucks hnaly ve třetí třetině domácí útoky.
Pittsburgh našel rytmus i bez Crosbyho. V pátek doma porazil New Jersey Devils 4:1, v pondělí udolal Calgary Flames 3:2 v prodloužení a ve středu ovládl přestřelku s Vancouverem. Bodoval přitom už pošesté za sebou.
"Mám pocit, že teď hrajeme docela solidně. Canucks jsme sice ve druhé třetině dali pár možností ke skórování, ale jinak je to dobré," tvrdil Guentzel.
Po 24 odehraných zápasech jsou Penguins čtvrtí v Metropolitní divizi s bilancí 13-7-4 na postupových pozicích pro play off, což je solidní základ před zimními bitvami.
Hlavně ale našli staronového lídra v Malkinovi. "Potřebujeme, aby hrál tak jako proti Vancouveru," přikývl obránce Letang. "Když se prohání po ledě s tímto nasazením, tak je pro ostatní snadné, aby ho napodobili."
Odhodlání, jaké zdobilo Penguins ve středu, ale není pro jejich kouče Sullivana ničím překvapivým.
"Bez ohledu na to, jaké je skóre, nebo jaké v tu chvíli čelíme výzvě, prostě jdeme na led a hrajeme s maximálním nasazením," pochvaloval si pittsburský trenér. "To na našem týmu v této sezoně obdivuju. A je moc příjemné být u toho."