Gallant DeBoer

Vegas Golden Knights ger huvudtränare Gerard Gallant och assisterande tränare Mike Kelly sparken. Det meddelade klubbens general manager Kelly McCrimmon i ett uttalande.

 • För att vårt lag ska nå upp till sin potential kom vi fram till att ett tränarbyte var nödvändigt, säger McCrimmon. Vi vill tacka Gerard och Mike för deras arbete med Vegas Golden Knights. De var båda viktiga kuggar i de framgångar vi uppnått under våra två första säsonger och vi önskar dem all lycka framöver.
  En efterträdare har redan utsetts och ny bänkboss för klubben blir Peter DeBoer, senast i San Jose Sharks.
  - I Peter DeBoer får vi in en erfaren, meriterad tränare som vi tror kan hjälpa oss nå vårt slutgiltiga mål. Vi är glada att kunna välkomna Peter och hans familj till Vegas Golden Knights' organisation. Vi ser fram emot en stark avslutning på säsongen 2019-20 med Peter vid rodret, samt flera framgångsrika säsonger framöver.
  Följ oss på [Facebook och Twitter för ytterligare exklusivt material och NHL-nyheter!]
  Under DeBoers tränarkarriär i NHL har han samlat på sig en matchrad av 415-329-111, med totalt 46 segrar i slutspelet, över sejourer med San Jose Sharks, New Jersey Devils och Florida Panthers. DeBoer ledde Sharks över fem säsonger och noterade 198-129-34, med ett framträdande i Stanley Cup-finalen 2016 som främsta merit.
  DeBoer har även agerat på den internationella scenen där han representerat Kanada som assisterande tränare i landets VM-lag 2015 (guld), 2014 och 2010.