AlexanderSteen

Det tog sin tid för St. Louis Blues Alexander Steen att hitta målet den här säsongen.
Först i torsdagens 5-1-seger mot Buffalo Sabres fick svensken jubla för mål för första gången den här säsongen. Två gånger om dessutom.

Höstdelen av pågående säsong blev inte som Alexander Steen hoppats på. Steen spelade 17 matcher och gjorde fem assist innan olyckan var framme i matchen mot Edmonton Oilers den 6 november. Då skadade Steen ankeln och tvingades sedan till ofrivillig vila i 16 raka matcher.
Steen, som de senaste säsongerna varit en viktig kugge i Blues, krigade dock sig tillbaka. Och den 14 december, när Blues mötte Chicago Blackhawks, var han tillbaka i laguppställningen.
- Han jobbar extremt hårt, gör rätt saker i båda ändar av isen och dödar utvisningar. Det är skönt att ha honom tillbaka, sa coach Craig Berube då.
*** ***Läs också: [Power Rank 14: Dallas toppar årets första ranking]
Steen kom tillbaka och gjorde precis vad Berube önskade. Dock gick han poänglös i sina sju första matcher efter comebacken. Men hårt jobb och tålamod har de senaste omgångarna börjat betala av sig och sakta men säkert har veteranen trappat upp sitt spel och individuella formkurva.
Med sina två mål mot Sabres har Steen nu gjort sex poäng i sina fem senaste matcher. Målen mot Sabres innebar 4-1 och 5-1 och kom i den tredje perioden, båda i tom kasse. Det första sedan Sabres-målvakten Linus Ullmark blivit överspelad och Steen fått pucken i slottet av Robert Thomas. Det andra kom när Sabres tagit ut Ullmark för att försöka få till en reducering.
Thomas och Steen har tillsammans med Tyler Bozak varit en framgångsrik enhet i Blues de senaste matcherna. Mot Sabres gjorde trion nio poäng tillsammans. Steen gjorde två mål och en assist, medan de andra två stod för omvänd meny.

STL-BUF: Bozak och Thomas i samarbete

 • Alla bidrar med olika egenskaper som går väl ihop. Det var roligt att vi fick utdelning ikväll, säger Bozak om att spela med Steen och Thomas.
  - De två jobbar väldigt hårt. Thomas har utvecklats mycket och spelar väldigt bra just nu, håller i pucken. Båda gör det bra och spelar med mycket energi, säger Steen.
  Alexander Steen kom till NHL säsongen 2005-06. Sina första tre och en halv säsong spenderade han i Toronto Maple Leafs, som valde honom som nummer 24 totalt i draften 2002. Han byttes till St. Louis under säsongen 2008-09, en klubb han sedan varit trogen. Förra säsongen var han en av hörnstenarna i lagbygget som till slut vann klubbens första Stanley Cup efter en imponerande vårsäsong. Steen har hunnit bli 35 år och spelat 992 NHL-matcher, men något som varit ihållande under samtliga år är hans lojalitet och vilja att göra det obekväma jobbet.
  - Det är inte så mycket som förändrats. Jag försöker göra det fortfarande. Det hjälper mina kedjekamrater att få mer yta. Med spelare som har tålamod som de, då gäller det att skapa de extra ytorna för dem, säger Steen.
  Alexander Steens spelstil hjälper just nu honom själv och hans lagkamrater att skapa framgång på isen. Blues leder Western Conference på 63 inspelade poäng och är bara två ifrån NHL-ledande Washington Capitals.
  - Steen gör ett väldigt bra jobb genom att ta sig till de jobbiga ytorna. Det ger oss ett 2-mot-1-övertag och han tar upp ytor och skymmer målvakten framför kassen. Alla de små saker som han gör gynnar oss, det var kul att se att han fick utdelning i dag, säger Bozak efter Steens två mål.
Alexander Steen

Steen har blivit en av Blues främsta spelare genom tiderna. Av hans 992 NHL-matcher har 739 kommit i Blues-tröjan. Med det är han femma på listan över flest spelade matcher i klubbens historia efter Bernie Federko (927), Barret Jackman (803), Brian Sutter (779) och Brett Hull (744).
Mot Sabres gjorde Steen inte bara sina första två mål för säsongen. Han skrev också in sig i ett annat celebert Blues-sällskap. När han noterades för en andra-assist på Thomas 1-0-mål var det hans 300:e assist i klubben. Bara fem andra spelare; Federko (721), Hull (409), Sutter (333), Alex Pietrangelo (328) och Al MacInnis (325) har nått den milstolpen.
- Jag fick veta det just nu, sa Steen till media efter matchen.
- Alla sådana saker är väldigt trevligt och något man är stolt över. Flera av deras tröjor hänger över isen, det är speciellt.
Fler poäng lär det bli för Steen. Särskilt med tanke på hur hans formkurva ser ut och har sett ut de senaste matcherna.