Jets honor Steen for 1,000th NHL game

Alexander Steen är på väg mot 1000 matcher.

Och det kommer att bli känslosamt när han passerar den drömgräns i NHL som inte allt för många svenskar nått upp till.
För om allt går som det ska kommer Steen att nå drömgränsen i Winnipeg. Och det var ju där, i hockeystaden i Manitoba, som allt började för den nu 35-årige assisterande lagkaptenen i St. Louis Blues. Det var där han föddes den 1 mars 1984, det var där han tog sin första stapplande skridskoskär i ungdomslaget Winnipeg Monarchs. Och det var där han såg sin pappa Thomas Steen spela hela den 14 år långa karriären i National Hockey League.
- Några har skickat sms till mig om det. Paul Stastny skickade om hur galet det är. Jag pratade med min pappa om det. Det är roligt hur saker och ting kan bli, med alla skador och matcher man spelar, säger Steen.
Men Winnipeg är verkligen rätt plats för Alexander att nå 1000 matcher på.

STL-PHI: Steen kvitterar med backhand

  • Det är klart att det kommer att kännas speciellt, säger Alex Steen till BluesTV. Jag har bara bra minnen från Winnipeg; det var där allt började och att få uppleva det här just där, det känns bara bra.
    Steen har tagit plats med blott 20-årige Robert Thomas och 33-årige veteranen Tyler Bozak i Blues tredjefemma. Han trivs med det:
    - Bozak har spelat osannolikt bra på senaste tiden och Thomas har verkligen växt som spelare. Det är kul att spela med dem. Vi har en väldigt bra stämning, det är mycket snack och många skämt i kedjan.
    Det var alltså i Winnipeg det började för Alexander Steen. Det fortsatte på elitnivå i Västra Frölunda och i olika svenska ungdoms- och juniorlandslag i slutet av 1990-talet och några år in på 2000-talet innan Alexander debuterade i Elitserien, som SHL hette på den tiden, för Frölunda (som då strukit "Västra" ur klubbnamnet) säsongen 2001-02. Han tingades av Toronto Maple Leafs, i första rundan som 24:e spelare totalt, i draften 2002 och efter en säsong i Modo blev det debut i NHL och Toronto säsongen 2005-06.

STL-ANA: Steen avlossar slagskott från snäv vinkel

Alexander spelade tre hela säsonger i Maple Leafs innan han trejdades till St. Louis Blues på hösten 2008.
Resten är Blues-historia.
Blues tränare Craig Berube, som ju ledde laget till klubbens första Stanley Cup-titel förra säsongen, uppskattar Steen högt och rent.
- Han gör alltid ett bra jobb; han tar position framför målet och stör. Allting han gör, det gör han för laget. Och för en tränare och för hela tränargruppen är det skönt att ha en sådan spelare i laget: det är spelare som leder genom sitt eget exempel, och andra spelare följer dem, säger Berube.
Och nu är Alexander alltså på gång för sin 1000:e match i NHL. Alex passerade pappa Thomas i antalet matcher redan förra säsongen. Thomas spelade 950 matcher och gjorde 817 poäng (264+553). Till den poängskörden har Alexander Steen fortfarande en lång väg att gå: Alex går in i matchen mot Winnipeg på 620 poäng (243+377).
Läs också: [Blues i kontroll över sitt eget öde]
Efter uppehållet för All Star-helgen, just i St. Louis förra veckan, är de regerande Stanley Cup-mästarna inne på en fyra matcher lång bortaturné i Kanada. Det blev stryk mot Vancouver Canucks (1-3) i tisdags morse. Det blev seger med 5-4 efter straffskytte mot Calgary Flames i onsdags. I fredags förlorade Blues mot Oilers med 4-2, men natten mot söndag, nedsläpp klockan 01.00, är det alltså match mot Winnipeg.
Alex Steen är inne i ett bra poängstim just nu: han gjorde ett mål mot Calgary, och har gjort nio poäng, varav fem mål, på de senaste tio matcherna. Det är en stor del av de 15 poäng (5+10) han gjort på 36 matcher hittills den här säsongen.
Steens mål mot Flames var hans 494:e i Blues, och med det är han klubbens femte bästa poänggörare genom alla tider. Det är inga dåliga spelare han har framför sig: Bernie Federko, Brett Hull, Brian Sutter och Garry Unger.

STL-WPG, M3: Steens mål studsar in

Och om inget oförutsett händer kommer Alexander Steen alltså att spela sin 1000:e match i NHL i Winnipeg. När han når 1000 matcher tar han plats i en exklusiv skara av svenska spelare: Nicklas Lidström toppar listan på 1564 matcher och Mats Sundin är tvåa på 1346. Bara ytterligare tio namn finns på listan.
Mer statistik: Thomas och Alexander Steen är ett av bara tre par med far och son som spelat över 900 matcher vardera i NHL. De övriga paren är Bobby (1170 matcher) och Brett Hull (1391) samt Gordie (1767 matcher) och Mark Howe (929).
- Att han gör sin 1000:e match i Winnipeg väcker många minnen till liv från när han var barn, säger Steen den äldre, som numera är scout för Jets. Det har varit en otrolig resa att följa honom och vara med honom sedan han var yngre.
Som sagt, inget dåligt sällskap för Alexander Steen som nu går mot match 1000 i NHL.