OTTAWA100_2568x1444

OTTAWA --Ottawa Senators och Montreal Canadiens bidrar till NHL:s 100-årsjubileum när lagen ställs mot varandra i 2017 Scotiabank NHL100 Classic lördagen den 16 december. Matchen spelas utomhus i Landsdowne Park i Ottawa.

Matchen är en hyllning till NHL:s 100-årsjubileum men också till ligans allra första matcher som spelades den 19 december 1917.
Det offentliggjordes på fredagen på en presskonferens i Ottawa, där ligan firar 125-årsminnet av Stanley Cup samtidigt som Kanada firar sitt 150-årsjubileum.
Sedan den 19 december 1917 har det, till och med torsdagen, spelats 54.004 reguljära matcher i NHL®. En av de första matcherna var mötet mellan orginal-Ottawa Senators och Montreal Canadiens på Dey's Arena i Ottawa. Canadiens vann med 7-4 efter fem mål av Joe Malone.
- Nu återupplivar vi den matchen mellan Ottawa Senators och Montreal Canadiens, utomhus i Landsdowne Park. Vi återvänder till en match mellan två av de lag som grundade NHL och därmed satte igång en kedja med massor av fantastisk historia för ligan och för våra fans, sade NHL-kommissionären Gary Bettman.
- 2017 Scotiabank NHL100 Classic blir ännu ett stort inslag i vårt jubileumsfirande och ett avstamp för ytterligare 100 år av spännande NHL-historia, ett unikt idrottstillägg till Kanadas 150-årsjubileum.
Det blir första gången som Ottawa Senators arrangerar en utomhusmatch. Laget har tidigare spelat en match utomhus; 2014 besegrade Senators Vancouver Canucks med 4-2 i Tim Hortons NHL Heritage Classic i BC Place.
- Ottawa är Stanley Cups hemstad och för 100 år sedan spelade våra Senators den första matchen i NHL och var därmed delaktiga i uppbyggnaden av den största professionella ligan i världen, sade Senators ägare Eugene Melnyk. Hockeyn har djupa och respekterade rötter här i Kanadas huvudstad så vår klubb och våra fans är hedrade att få vara värdar i den här utomhusmatchen som avslutar det årslånga jubileumsfirandet.
För Canadiens är det fjärde gången i en match utomhus. Montreal är 2-1-0, senast 5-1 mot Boston Bruins i 2016 Bridgestone NHL Winter Classic på Gillette Stadium i Foxborough, Massachusetts.
- Vi är stolta och hedrade att få vara en del av det här inslaget i jubileumsfirandet och i Kanadas 150-årsjubileum, sade Canadiens president och vd Geoff Molson.
- En utomhusmatch i landets huvustad mellan två av de äldsta klubbarna vars rivalitet nu när en höjdpunkt, kommer att bli något som fansen i båda städerna uppskattar. För våra spelare och fans kommer det här att bli ytterligare ett kapitel i NHL-historien, sade Molson.