Sedin-Twins

VANCOUVER -- Henrik Sedin erkänner att det fanns stunder tidigt i deras karriärer då han och tvillingbrorsan Daniel tänkte på att ge upp NHL och åka hem till Sverige.

Efter att de kritiserat för att inte ha levt upp till den hype som kom efter att de valts som nummer 2 och 3 i draften 1999, fanns det stunder, då de övervägde att låta deras första kontrakt bli de sista.
- Det fanns tider vi tänkte "vi åker hem och spelar för Modo", säger Henrik. Men det var bara korta perioder, när man låg hemma och en liten tanke dök upp i huvudet att vi skulle åka.
Det gör den här veckans hyllning för deras 17 säsonger i Vancouver Canucks ännu mer anmärkningsvärd. På onsdag blir de det första brödraparet i NHL:s historia att få sina tröjor pensionerade i Roger Arena. Daniels nummer 22 och Henriks nummer 33. De blir det i staden de fortfarande kallar för "hemma".
Nästan 20 år efter att kritiken fick de tänka på att återvända till Sverige, och nästan 20 månader sedan de slutade spela hockey är 39-åringarna fortfarande invånare i Vancouver.

 • Våra barn växte upp här. Vi älskar det. Folket här har varit så respektfulla och trevliga. Det påminner oss mycket om svenskar faktiskt, säger Daniel.
  De två bästa spelarna i Canucks historia har lärt sig gilla den stämpeln. Henrik är klubbens bästa poängplockare (1070), meste spelare (1330 matcher) och främste framspelare (830 assist). Daniel är tvåa i antalet matcher (1306), assist (648) och poäng (1041). Dessutom har han gjort flest mål i klubbens historia (393). De är de enda bröderna i NHL som gjort minst 1000 poäng var, men det har inte stoppat dem från att delta i deras barns skol- och fritidsaktiviteter.
  De inledde sin veckan med att springa en halvmara. Som två lokala ikoner sprang de sida vid sida bland 2000 andra löpare.
  - Vi försökte springa snabbt så ingen kunde prata med oss, säger Henrik med ett skratt. Det var något som förvånade oss, att vi kan göra det och det kommer kommentarer, några kanske kollar, men de respekterar oss alltid.
  Daniel kan till och med hjälpa till att hålla koll på trafiken där hans barn går i skolan.
  - Måste hålla barnen säkra, säger han.
  Följ oss på [Facebook och Twitter för ytterligare exklusivt material och NHL-nyheter!]
  Sedins tycker att de anpassat sig smidigt till livet efter hockeyn, mest för att de lämnade på sina egna villkor efter en säsong då de var nummer två och tre i den interna poängligan. Men att stanna i Vancouver har också gjort övergången lättare. Det har gjort att de kunnat vara nära sporten och laget. Under säsongen har de varit på plats i Rogers Arena då och då.
  - Man hör många stories om hur vissa spelare slutar och blir deprimerade och att saker inte går som planerat. Men så har det inte varit för oss, säger Henrik.
  - Det har verkligen hjälpt till att vi stannat här. Om vi hade åkt till Sverige direkt när vi slutat, tror jag vi hade kommit så långt ifrån sporten att det hade känts mycket jobbigare. Vi är här, vi ser många matcher, vi kan åka ner där och träffa alla så den delen får vi fortfarande.
  De har blivit en stor del av samhället vilket inte är en överraskning för Trevor Linden, en av fyra spelare som redan har sitt tröjnummer pensionerat av Canucks.
  - Alla som kommer i kontakt med dem vet att där ödmjuka, hårt jobbande familjekillar, säger Linden.