JoelQuenneville1

Fram till avslöjandet av decenniets första och andra All Star-lag den 24 januari kommer NHL att ge er de bästa evenemangen, ögonblicken, coacherna och lagen från 2010-talet.
Varje dag fram till All Star-lagen presenteras kommer ett val att offentliggöras. De är framröstade av NHL.com och NHL.com internationals medarbetare. I dag är det "Decenniets Tränare" som utses.

CHICAGO - Joel Quenneville visste att han kommit till ett lag med stor potential när han utsågs till tränare för Chicago Blackhawks den 16 oktober 2008.
På bara två år förädlade han potential till resultat och lyckades i slutändan leda Blackhawks till Stanley Cup-titlar 2010, 2013 och 2015. Mästerskapsvinsterna och framgången är anledningen till att Quenneville utses till Decenniets tränare i NHL, av medarbetare på NHL.com och NHL.com International.
Men frågar du mannen själv anser han sig inte ha utfört något märkvärdigt.

JoelQuenneville3
  • Vi hade bra flyt med ett bra, ungt lag som hade talang, skicklighet, snabbhet och karaktär, säger Quenneville, som gick 452-249-96 över 11 säsonger med Blackhawks. Det var ett privilegium att få vara del av. När vi behövde göra förändringar och anpassa oss gjorde vi ett bra jobb med att behålla balans och djup i laguppställningen, att fortfarande ha fyra kedjor som bidrog. När vi väl behövde något, när situationen krävde det i de stora matcherna, fanns alltid våra bästa spelare där och levererade. Men djupet i laguppställningen var det som gjorde att vi hade balans nog att vara bra över en så pass lång period.
    Quenneville nådde flera individuella milstolpar under det gångna årtiondet. Han blev den tränare som vunnit näst flest matcher i NHL-historien när han tog sin 783:e seger i samband med Blackhawks vinst över Montreal Canadiens i Bell Centre den 14 januari 2016. Han coachade sin 1608:e NHL-match, också det näst mest genom tiderna, när Blackhawks förlorade med 7-4 mot Boston Bruins den 10 mars, 2018. Efter att ha utsetts till tränare för Florida Panthers den 8 april 2019 nådde han även milstolpen 900 vinster när Florida besegrade New York Rangers med 4-3 i BB&T Center den 16 november.
    För Quenneville handlar det mesta om att hitta balansen i laguppställningen.
    - Alla är lika viktiga, säger Quenneville. De bästa spelarna måste spela mer, men alla i vårt lag kände att det inte spelade någon roll om de spelade nio-tio minuter per match eller 22 minuter per match. Ofta är det den 17:e, 18:e, 19:e eller 20:e spelaren i trupphierarkin som håller humöret uppe och eldar på alla. Det är inte enkelt att hitta balansen. Det är utmaningen, att hitta rätt. Killarna gjorde ett bra jobb med att hitta den balansen.
JoelQuenneville2

De som spelat för Quenneville är tacksamma för tränarens insatser.
- Han är en fantastisk tränare och en speciell person, säger Blackhawks kapten Jonathan Toews. Ibland när du ser tillbaka på det kan du hitta en ny uppskattning för de små sakerna han gjorde och lärde ut som man kanske inte uppskattade till fullo när han var här. Han var en stor personlighet här och våra fans älskade honom för hans intensitet och hur han fick vårt lag att spela, hans ledarskap.
- Ställer du en generell fråga gällande något till flera spelare kommer du alltid få olika svar. Det är omöjligt att vara omtyckt av alla när du blir ombedd att leda ett lag. Men han var dedikerad till att vinna och att få ut max av den gruppen vi hade och det lyckades han med om och om igen.

De bästa ögonblicken i NHL det gångna årtiondet

Så här ser schemat ut:
Ons 15 jan:
Decenniets räddning - Braden Holtby, match 2, Stanley Cup-finalen 2018
Tors 16 jan: Decenniets tränare - Joel Quenneville, tre Stanley Cup-titlar (2010, 2013, 2015)
Fre 17 jan: Decenniets franchise
Lör 18 jan: Decenniets slutspelsserie
Sön 19 jan: Decenniets match
Mån 20 jan: Decenniets event
Tis 21 jan: Decenniets ögonblick
Ons 22 jan: Decenniets mål
Fre 24 jan: Decenniets första och andra All Star-lag