NHL-Shield

New York -National Hockey Leagues kommissionär Gary Bettman meddelade i dag följande gällande NHL-säsongen 2019-20.

"Med hänsyn till den pågående utvecklingen från coronaviruset, och efter att ha pratat med medicinska experter och efter ett sammankallat möte med styrelsen, meddelar NHL att de kommer att pausa säsongen 2019-20 från och med kvällens matcher".
"NHL har försökt att följa mandat från hälsoexperter och lokala myndigheter, samtidigt som man har förberett sig för alla utvecklingsscenarion utan att vidta för snabba eller onödiga åtgärder. Men efter gårdagens nyhet att en NBA-spelare testats positivt för coronavirus - och att våra ligor delar så många arenor och omklädningsrum verkar det troligt att någon medlem i NHL-samhället skulle kunna testas positivt någon gång. Det är inte längre lämpligt att försöka fortsätta spela matcher just nu".
"Vi kommer att fortsätta följa alla medicinska råd, och vi uppmuntrar våra spelare och andra medlemmar i NHL-samhället att ta till alla försiktighetsåtgärder - inklusive självkarantän när det behövs. Vårt mål är att fortsätta spela så fort som det är lämpligt och genomtänkt, så att vi kan fullfölja säsongen och dela ut Stanley Cup. Tills dess tackar vi NHL-fansen för ert tålamod och hoppas ni håller er friska."
NHLPA lämnar följande uttalande om beslutet:
"Beslutet att tillsvidare pausa allt spel på grund av Covid-19-pandemin är rätt beslut att ta just nu".
"NHLPA kommer bevaka den här situationen noggrant och ha dagliga diskussioner med ligan, våra medicinska-rådgivare, och våra spelare gällande det här. Spelarna ser fram emot möjligheten att kunna fortsätta spela inför alla hockey fans"