oilers mf

Snart inleder NHL-klubbarna sina försäsongsläger för att bli redo för säsongen 2018-19. Från den 5 augusti kommer NHL.com/sv att gå på djupet och analysera alla lag i artikelserien "31 lag på 31 dagar". Vi summerar snackisarna, spanar in de hetaste spelarna och går igenom lagens styrkor och svagheter.

Idag analyserar vi Edmonton Oilers.
[Läs fler av våra 31 lagartiklar på 31 dagar inför säsongen, här på NHL.com/sv]
Det var besviket i många NHL-lag efter förra säsongen, men frågan är väl om inte besvikelsen var störst i Edmonton? Många experter och hockeykommentatorer hade tippat Edmonton Oilers inte bara till slutspel utan faktiskt till och med som en tänkbar utmanare om Stanley Cup.
Så blev det inte.
Efter tio raka missade slutspel gick Oilers till playoff 2017 och föll i andra omgången mot Anaheim med 3-4 i matcher. Men laget hade kapacitet för mer, det var alla överens om. Men inte: efter en usel säsong missade Oilers slutspel, hela 17 poäng efter Colorado Avalanche som blev sista wild card-laget att ta sig till playoff från Western Conference.
Grundserien 2017-18: 36-40-6 (78 poäng). Sexa i Pacific Division.
Slutspelet 2018: Missade slutspel.
Tränare:Todd McLellan (fjärde året). Assisterande coacher Glen Gulutzan, Trent Yawney och Manny Viveiros (alla nya).
Nyförvärv:Kyle Brodziak (från St. Louis Blues), Tobias Rieder, Kevin Gravel (båda Los Angeles Kings), Mikko Koskinen (SKA St. Petersburg/KHL).
Förluster:Anton Slepyshev (CSKA Moskva/KHL), Yohann Auvitu (HK Sotji/KHL), Laurent Brossoit (Winnipeg Jets), Iiro Pakarinen (Metallurg Magnitogorsk/KHL).

Nu startar Edmonton Oilers om. Och det egentligen med i stort sett samma lag som misslyckades så grovt förra säsongen.
- Tiden mellan säsongerna måste inte nödvändigtvis handla om att saffa sig en hel hög av olika spelare. Den handlar om att se till att få ut mer av det vi har, säger tränaren Todd McLellan. Vi har lagt till några pjäser, vi har stärkt konkurrensen mellan målvakterna (med Mikko Koskinen) och självklart är (Kyle) Brodziak och Tobias Rieder bra nyförvärv, liksom (Kevin) Gravel längst bak.
Erfarne centern Brodziak är dessutom från Edmontonområdet - en spelare som kommer hem.
- Alla de spelarna kommer att dra klubben i rätt riktning. Men mest handlar det om människorna. Från tränarna, över våra toppspelare och hela vägen ner. Att hitta ett sätt att vara jämnare och spela ett mer vinnande spel än vad vi gjorde förra året, säger McLellan.
Draften tidigare i somras producerade inte några givna namn för NHL den här säsongen. Backen Evan Bouchard, från London Knights i OHL, gjorde 87 poäng (25+62) på 67 matcher och tingades av Oilers i första rundan (10:e spelare totalt). Bouchard kan vara med och slåss om en plats. Han är högerskytt och en skicklig power play-spelare och det har Oilers letat efter länge (se här nedan). Övriga draftval, forwarden Ryan McLeod (2/40), målvakten Oliver Rodrigue (2/62), backen Michael Kesselring (6/164) och centern/forwarden Patrik Siikanen (7/195), får stå på tillväxt.

Evan Bouchard 7.17

Men om klubbens general manager Peter Chiarelli har legat lågt på spelarsidan, så har han jobbat desto mer med ledarsidan. Den 50-årige Todd McLellan, från Saskatchewan i Kanada, står inför sin elfte säsong som huvudtränare, efter sju år i San Jose Sharks inleder han snart sin fjärde i Oilers. McLellan får sällskap på tränarbänken av ett mycket erfaret manskap: Glen Gulutzan kommer direkt till jobbet som assisterande coach i Oilers från jobbet som huvudcoach i Calgary Flames under två år. Han har tidigare också tränat Dallas Stars. Trent Yawney kommer från fyra år som assisterande tränare i Anaheim Ducks och Manny Viveiros med en lång europeisk spelar- och tränarkarriär kommer från Swift Current Broncos i Western Hockey League. En väl sammansatt tränargrupp: alla är runt 50 år gamla, och alla är kanadensare.
- Vi har försökt fylla och hitta personligheter som vi tror blir en bra blandning och fungerar bra tillsammans, säger Todd McLellan till NHL.com. För mig var det intressant att höra vad tränare i våra motståndarlag som Calgary och Anaheim tyckte om vårt lag, vad vi gjorde bra och vad vi inte gjorde bra. Nu jobbar vi tillsammans för att åtgärda allt.
Det första den nya tränarkvartetten måste ta tag i är Oilers spel i numerära över- och underlägen, power play och penalty killing. Förra säsongens specal teams lämnade mycket att önska: en pp-procent på 14,8 placerade Oilers sist i pp-tabellen (som jämförelse hade ettan Pittsburgh Penguins 26,2 procent). Och spelet i numerärt underläge var inte så mycket bättre: 76,7 räckte till en 25:e plats i ligan - ettan Los Angeles Kings bokfördes för 85,0 procent.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
Nu blir Trent Yawney, med runt 650 matchers NHL-erfarenhet som back i Chicago, Calgary och St. Louis, ansvarig för att räta upp insatserna i box play och Glen Gulutzan ska finslipa det som varit Oilers adelsmärke ett tag: den snabba hockeyn. Inte minst representerad av en av hela ligans snabbaste spelare, Connor McDavid.
- Den största förändringen kommer att vara snabbheten i spelet. Vi gör några förändringar, bland annat ändrar vi lite på några spelsystem, säger Glen Gulutzan till Sportsnet. Det betyder att spelet blir snabbare.
Men det behöver inte innebära att spelarna åker snabbare. Glen Gulutzan har ägnat sommaren åt att personligen lära känna, och informera, spelarna om vad den kommande säsongen bär med sig.
- Nord-sydhockey. Kortare passningar. Mer understöd. Färre passningar mellan backarna. Mer snabba uppspel. Klarare frilägen. Ett nytt sätt att forechecka på, informerar Gulutzan. Det går att spela snabbare och vi har gått igenom alla de sakerna och identifierat de områden där vi vill se en förändring.
Nyförvärvet Tobias Rieder är en snabb spelare, men precis som de senaste åren hänger det mesta på Connor McDavid som trots Oilers debacle för andra året på raken kunde kvittera ut både Art Ross Trophy och Ted Lindsay Award som ligans poängkung respektive mest värdefulle spelare, framröstad av kollegorna i spelarfacket NHLPA.

Tobias Rieder

Nu gäller det för tränarna att få fart också på övriga spelare, tänkta som producenter för Oilers. McDavid gjorde 108 poäng (41+67) och Leon Draisaitl, tvåa i poängligan, var 38 poäng sämre med 70 (25+48). Lika stort som glappet mellan ettan och tvåan i Oilers interna poängtabell, var glappet mellan tvåan och trean: Ryan Nugent-Hopkins med 48 poäng (24+24).
Ohållbart, naturligtvis.
Tråkigt också med förlusten av Andrej Sekera som missar sex månader med en skadad hälsena. Oilers börjar säsongen med fem backar, däribland Oscar Klefbom, och Adam Larsson.
Från förra säsongen hade lagledningen förväntat sig mer av Milan Lukic (10+24), sämsta produktionen sedan 2009-10, och det är en av nyckelspelarna som tränarna ska få fart på. En annan spelare med potential är unge finländaren Jesse Puljujärvi som underpresterade poängmässigt förra säsongen.
- Vi vet att Lukic är en av de mest respekterade spelarna i ligan. Det finns två spelare som skapar utrymme bara genom att finnas där, säger Glen Gulutzan.
Den ena är en fjärdekedjespelare som Ryan Reaves (Vegas Golden Knights) och den andre är 'Looch'. Jag vet att det finns lag som är skraja att spela mot honom.
Hur skraja motståndarna blir för Edmonton Oilers den kommande säsongen - det får framtiden utvisa.