Hutton Ullmark Split

Efter 2-6 mot New York Rangers hoppade Buffalo Sabres omgående tillbaka på vinnarspåret och nollade Detroit Red Wings med 2-0 på fredagen. Buffalo har nu fyra segrar på sina fem senaste matcher och förvandlingen i klubben är stor. Inte minst på målvaktssidan där både Carter Hutton och Linus Ullmark briljerat inledningsvis.

Mot Red Wings var det Ullmark som vaktade kassen och höll sin första nolla för säsongen, även om han testades rejält av Detroits spelare. Redan efter drygt tre minuters spel fick han bekänna färg när Red Wings veteran Valtteri Filppula vann pucken från en Marcus Johansson i obalans. Johansson hade kort innan fått ett felskär och lyckades inte återfå bäringen vid offensiv blålinje vilket gav finländaren öppen gatan. Men Ullmark stod upp, var följsam och avvärjde hotet.
- Så som matchen utvecklade sig var det en enorm räddning. Jag försökte bara vara framför honom och göra mig så stor som möjligt. Ibland räddar man de skotten, ibland blir det mål. Idag gick det min väg, sa Ullmark efteråt.

DET-BUF: 41 räddningar och hållen nolla för Ullmark

Det kom fler chanser för hemmalaget: Detroit fick iväg hela 41 skott på mål under matchen - några kom i kluster från nära håll - men Ullmark var fläckfri och stoppade samtliga. Hans 41 räddningar är nytt personbästa när han hållit nollan i NHL-sammanhang, vilket var hans tredje i karriären.
- Han har varit fantastisk. Han var väldigt lugn idag och fick göra de inledande räddningarna, samtidigt som vårt försvar jobbade hårt för att ta bort returerna, berömde tränaren Ralph Krueger som fick medhåll från Ullmark:
- Puckarna kom flygande från alla håll men våra killar täckte många av deras chanser. Rasmus Ristolainen täckte ett skott precis framför mig och lyckades sedan rensa pucken i samma rörelse. Det var enormt, sa målvakten.
På tolv matcher har Sabres 9-2-1. Efter varje av de tre förlusterna har Sabres studsat tillbaka och vunnit. Två gånger har man förlorat den första matchen i en back-to-back för att sedan vinna och hålla nollan i nästföljande match - det hände även efter 2-5 mot Anaheim Ducks den 16 oktober, dagen efter vann Sabres med 3-0 mot L.A. Kings. Totalt har Sabres-målvakterna, tillsammans med deras försvar, hållit nollan vid tre tillfällen i år - flest i ligan, följt av Bostons två.

20191021-hutton-mediawall-01

Säsongen är ännu ung men både Carter Hutton och Linus Ullmark har betydligt bättre räddningsprocent jämfört med vad de avslutade förra säsongen på. Hutton stannade på 90,8 förra året. Ullmark på 90,5. I år har de än så länge 92,0 respektive 93,5. Sabres inledde även förra säsongen starkt och vann tio raka matcher under november månad men föll sedan tillbaka och bommade slutspel med råge. Även då inledde Carter Hutton bra. Men tungt arbete för förstabackarna samtidigt som spelidén fallerade beseglade Sabres öde i våras.
Detta har lagledningen försökt ändra på: General manager Jason Botterill plockade inför den här säsongen, för ganska billig betalning, in backarna Colin Miller (Vegas Golden Knights) och Henri Jokiharju (Chicago Blackhawks) vilket har gett bra avlastning till Rasmus Ristolainen och Rasmus Dahlin. Ristolainen spelar visserligen marginellt mindre per match, elva sekunder, än så länge. Men Rasmus Dahlin snittar 1:51 minuter färre per match än så länge jämfört med fjolåret. Marco Scandella, som visserligen saknades mot Red Wings, spelar 40 sekunder mindre per match.
Nye tränaren Ralph Krueger har med ett jämnare försvar kunnat fördela minuter och därmed ge försvaret kvalitativa minuter genom defensiven, vilket även gäller Colin Miller som i år snittar 18:35 minuter per match jämfört med 19:39 i Vegas förra året. Spelstil har anammats kvickt och en stor skillnad mot fjolåret är att Sabres försvar är betydligt jämnare
- Vi har en enkel plan här. Vill vi bli bättre varje dag. Arbetsmoralen och fokus på förbättringar är det viktigaste. Vi fokuserar på det vi kan kontrollera och det är en komplimang till våra spelare som snabbt har köpt in på det här. Deras uppförande har gett oss den här starka starten på säsongen, något Colin Miller var inne på tidigare i veckan i en intervju med The Athletic:
- När vi spelar på rätt sätt ser vi resultatet. Om vi spelar inom vårt system kommer vi att ha goda chanser varje kväll. Det är rolig hockey just nu, sa Miller i en intervju med The Athletic tidigare under veckan.
Det är inte bara Miller och Krueger som är nya i Sabres. Det är även målvaktstränaren Mike Bales, som kom till klubben efter två år i Carolina Hurricanes. I en intervju med Sabres hemsida tidigare i oktober berömde Ullmark Bales för sin förmåga att lära känna personen bakom målvakten.
- Vissa coacher har inte de sociala eller mentala egenskaperna som andra har. Andra är bättre på det tekniska i spelet. Mike förenar de båda stilarna på ett sätt som är väldigt lätt att förstå, i alla fall för mig.
Lägg därtill ett lyckat partnerskap med Carter Hutton:
- Jag är ganska öppen som person. "Hutts" är ganska öppen. Vi pratar om allt. Ibland behöver det inte handla om att bli en bättre målvakt. Det kan handla om att bli en bättre person. Man kan ha en dålig dag och då pratar om det istället för det tekniska. Det är bättre att lösa det först. Målvaktsspelet tar vi nästa dag i så fall, sa Ullmark då.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
Harmonin tycks ha infunnit sig för Ullmark och Hutton som bildar en bra trio tillsammans med Bales. Kanske är det en lika bidragande faktor som det förstärkta försvaret. För mot Red Wings studsade Sabres tillbaka. Mot Red Wings spelade Sabres på rätt sätt. Man spelade som man ska, vilket gav Linus Ullmark goda förutsättningar:
- Vi vet att det mesta som hände igår kväll (mot Rangers, red. anm.) var vårt eget fel. Vi gav bort lite väl mycket till motståndarna. Det tog vi upp på mötet i morse och ikväll försökte vi prestera, sa han efter matchen. Killarna hjälpte mig jättemycket och höll spelet på utsidan, vi boxade ut dom bra, sa svensken själv.
Hjälp. Understöd. Förståelse.
Mycket går Sabres väg just nu.