tavares, doan, sundin 1

NHL.com/sv kommer varje tisdag under säsongen 2019/20 att titta närmare på olika trender i NHL. I dag: kaptenernas roll i ligan.

John Tavares ansiktsuttryck sa det mesta. Den vanligtvis så återhållsamma 29-åringen sken upp som en sol när han förstod vad det var som höll på att hända inför hans ögon.
Toronto Maple Leafs-stjärnan hade kallats till vad han trodde var ett möte med general managern Kyle Dubas för att diskutera några logistiska frågor. I stället möttes han av hela Maple Leafs klubbledning på Dubas kontor. Men inte bara det. Där fanns även hans hustru Aryne och deras nyfödde son Jace iklädd en Maple Leafs-tröja dekorerad med ett symboliskt "C" på bröstet.

Tavares behövde bara några bråkdelar av en sekund för att inse att han just hade blivit utsedd till Toronto Maple Leafs nya lagkapten. Den 25:e i klubbens historia.
- Det här var en jäkla överraskning, skrockar Tavares i den videoupptagningen av förloppet som Maple Leafs publicerade när kaptenskapet offentliggjordes i samband med hemmapremiären mot Ottawa Senators förra veckan.
Att Maple Leafs gjorde en sådan stor grej av utnämnandet av John Tavares som ny lagkapten säger en del om hur prestigefyllt uppdraget är. Att vara kapten för ett NHL-lag är inte bara att ha ett större ansvar i omklädningsrummet eller på isen. Det är ett uppdrag som sträcker sig ändå ut på stadens gator och mot samhället.
Läs också: [Veckans Tre Stjärnor: Zibanejad i topp]
I en stad som Toronto, där ingenting är större än hockey, blir det givetvis extremt. Men även i mindre marknader runt omkring i ligan fyller kaptenskapet en viktig funktion. För Oliver Ekman Larsson i Arizona eller Aleksander Barkov i Florida kanske det handlar minst lika mycket om att vara klubbens ansiktet utåt och bidra till att intresset för sporten växer i en marknad där hockey inte är en självklar del av vardagen för människorna i respektive delstat. Dels genom sitt sätt att spela hockey, dels genom att vara bra förebilder och representanter för sporten och klubben.
Men även om kaptenskapet kan skilja sig åt beroende på stad och klubb finns det något som binder dem alla samman. Att de är en unik position att tjäna sina klubb, sina lagkamrater och sina fans.
- Det finns max 31 spelare som har det här uppdraget. Att vara en del av den gruppen är speciellt, har Arizona Coyotes tidigare lagkapten Shane Doan sagt till NHL.com/sv.
Doan var kapten för Coyotes mellan 2003 och 2017 och tillika den som efterträddes av Oliver Ekman Larsson i fjol. Han blev "the face of the franchise", en spelare som för evigt förknippad med klubben. Mycket tack vare sin förmåga att leda laget och samtidigt ta en stor roll utanför isen.

doanandoel1
  • Det finns en anledning till att man blir kapten. Det beror inte på vad du har gjort, utan på vad du kommer att uträtta. Ledarskapet och kvalitéerna du har visat upp. Och du behöver inte förändras, du behöver bara vara dig själv - genuin och ärlig.
    Mats Sundin var Toronto Maple Leafs kapten mellan 1997 och 2008. I en intervju med Toronto Sun i fjol satte han hammaren på spiken i en kommentar om vad som är bra ledarskap.
    - Jag spelade med och mot så många bra ledare; Joe Sakic, Nicklas Lidström, Scott Niedermayer och Mark Messier, som alla alltid pratade om, sade Sundin.
    - De flesta stora ledare jag spelade med ledde genom exempel. Sättet de spelade och tävlade på, sättet de behandlade andra i omklädningsrummet, men även andra människor oavsett om det handlade om motståndare, materialförvaltaren eller personen du möter nere i garaget där du parkerar din bil.
    - Det de här ledarna har gemensamt är hur professionella de är utanför isen. Man vill ha en ledare som sätter en standard och skapar en kultur där andra följer hans exempel. När jag tittar på en ledare är det vad jag vill se.
mats-sundin

Det här ansvaret som Sundin beskriver medför en hel del press, en press som alla spelare kanske inte är bekväma med. Av den anledningen är det många lag som spelar utan kapten. Ofta lag som befinner sig i en uppbyggnadsfas med en yngre laguppställning där de ledande spelarna måste finna sina roller innan en kapten utkristalliserar sig.
Toronto var ett bevis för det då klubben spelade utan lagkapten i tre och ett halvt år innan Tavares slutligen fick uppdraget. Detta under en period när laget gick från bottenlag till utmanare under sin generationsväxling.
Just nu finns det flera lag i ligan som spelar utan kapten av samma anledning. New York Rangers, som saknat kapten sedan Ryan McDonagh trejdades till Tampa Bay Lightning, och Detroit Red Wings, som inte haft någon med C sedan Henrik Zetterberg lade av i fjol, är två exempel.
Läs också: [Power Rank: Hurricanes toppar efter sprakande inledning]
Men det finns även andra varianter.
Vegas Golden Knights är inne på sin tredje säsong i ligan och har fortfarande inte någon kapten. Kanske framför allt för att det har funkat så bra för klubben ändå. Under sin korta existens har de hunnit med en Stanley Cup-final och ytterligare en slutspelsplats.
- Jag tror ingen är speciellt orolig kring det här. Vi har flera riktigt bra ledare. Både gamla och unga killar, så det är mer något vi gör som kollektiv och jag tror alla i omklädningsrummet tycker att det är helt okej, säger veteranbacken Deryk Engelland till NHL Network.
Det handlar med andra ord inte bara om bokstaven på bröstet. Det handlar i ännu större utsträckning om vilka individer man har i omklädningsrummet.