keefe

Ett rejält smörgåsbord av hockey står dukat för fredagskvällen, som inleds med klassikermötet Boston Bruins - New York Rangers klockan 19:00. Tre timmar senare går ytterligare fem matcher av stapeln. Då gästar pånyttfödda Toronto Maple Leafs ett formsvagt Buffalo Sabres.

Leafs har släppt alla hämningar och sedan Sheldon Keefes intåg som huvudcoach har laget tre raka segrar med den imponerande målskillnaden 14-4. Lagets powerplay har levererat och den som fått sig ett rejält uppsving är den offensive backen Tyson Barrie. Barrie, som kom till klubben från Colorado Avalanche i somras, gjorde sitt tredje mål för året och i rad när han nätade i lagets 6-0-seger mot Detroit Red Wings. Det har varit mycket nytt för Keefe, men:
- Det har känts normalt. Det har känts som hockey. Allt är större kring laget, men det känns normalt. All beröm till spelarna som har fått det att kännas normalt för mig, sa han efter torsdagens träning.
Keefe bekräftade att andremålvakten Michael Hutchinson spelar mot Sabres ikväll. Det är första gången Leafs matchar backup-målvakten i den första delen av en back-to-back den här säsongen.
- Det var en del av beslutet. Vi kommer hem skapligt till Toronto vilket gör att "Freddie" kan få en normal dags förberedelser för lördagens match, förklarade Keefe.
Nu ställs man i en home-and-home mot Sabres, där returen spelas under lördagen. Sabres har 13-21 i målskillnad på de senaste sex (1-4-1). Fem av dessa mål kom i lagets enda seger under det spannet (5-2 mot Panthers).

FLA-BUF: Montembeault har inte en chans mot Olofsson

 • När vi ser tillbaka på matcherna är det enklare att se att vi gör många bra saker. Det är något mentalt där vi stänger av i fem minuter per match och då släpper vi in de andra lagen. Vi kan ta med oss många bra saker från de matcherna och förhoppningsvis kan vi lära av det. Det handlar om att fortsätta på samma spår och vara fokuserade i 60 minuter, sa forwarden Conor Sheary efter torsdagens träning.
  Att Keefe har ställt om lagets offensiv, där backarna flyter med mer i anfallen har inte gått någon förbi. Allra minst Sabres tränare Ralph Krueger:
  - Alla backar är involverade. De anfaller med fem spelare. Varje gång de får pucken är det farligt. Vi måste spela vårt bästa försvarsspel för att kunna tävla med dom, sa tränaren.
  Leafs back Tyson Barrie har gjort mål i tre raka matcher. Med det är han förste Toronto-back att göra det sedan Tomas Kaberle nätade tre gånger i rad mellan den 28 oktober - 1 november 2006. Barrie gjorde dessutom samtliga mål på bortaplan. Det har ingen Toronto-back lyckats med tidigare.
  Returmötet spelas i Toronto under natten mot söndag svensk tid, 01:00.
  Här följer en djupare koll inför nattens omgång:
  Boston Bruins - New York Rangers, start 19.00 svensk tid
  Stekheta Bruins kommer till matchen med fem raka segrar och två superstjärnor i form: David Pastrnak har gjort tre mål och fyra assist på de senaste fem matcherna. Kedjekompisen Brad Marchand har gjort fem mål och sex assist på de senaste fem. Senast det begav sig lagen emellan var Bruins förstakedja den stora skillnaden. Boston vann lagens förra möte med 7-4 efter att Pastrnak, Marchand och Patrice Bergeron tillsammans stått för 13 poäng. Bergeron missar matchen mot Rangers på grund av en skada:
  - Läkarna anser att det här är det bästa. Det handlar om att han inte utsätter sig för risker när han väl är med i truppen, sa tränaren Bruce Cassidy tidigare i veckan.
  I Rangers, med tre raka segrar på kontot, gjorde Mika Zibanejad comeback senast. Svensken behövde inte ens tre minuter på sig för att näta. Mer positivt: Backen Marc Staal gjorde under torsdagen sin tredje dag på isen efter att han opererat vristen.
  - Det känns bättre. Det har blivit bättre dag för dag. Rörligheten har kommit tillbaka och styrkan är på väg. Det är fortfarande lite smärta och lite obekvämt, sa backen efter träningen.

NYR-CAR Zibanejad förvaltar Fox passning i PP

Anaheim Ducks - Winnipeg Jets, start 22:00 svensk tid
Paul Maurice återförenade lagets förstafemma i powerplay - Kyle Connor, Patrik Laine, Mark Scheifele, Blake Wheeler och Neal Pionk - mot Sharks vilket resulterade i mål från Laine. Hans tredje på fyra matcher. Finländaren noterades även för två assist för Jets. Lagets numerära underläge var fläckfritt på sju försök mot hajarna. Special teams rullar på för Jets, som kommer till matchen fem segrar på de senaste sex matcherna och nio på de senaste tolv.
För Ducks, som har ligans näst sämsta powerplay, gäller det att snabbt studsa tillbaka till vinnarspåret igen. Laget har 2-5-4 på de senaste elva men knep sånär två poäng mot Arizona när Troy Terry sköt i stolpen på övertid.
- Om vi fortsätter att spela såhär kommer vi att nå resultat, sa Terry efter matchen.
San Jose Sharks - Los Angeles Kings, start 22:00 svensk tid
Sharks fick rejäl punktering senast mot Winnipeg Jets (1-5) men har annars visat fin form. Laget har nio segrar på de elva senaste matcherna. Positivt för hajarna är att de har ett oerhört bra facit även mot Kings: På de senaste 30 mötena lagen emellan har Sharks tagit poäng i 20 och vunnit 16. På de åtta senaste är facit 6-1-1. Förlusten mot Jets oroade dock Pete DeBoer:
- Jag hoppas att det inte är trötthet. Oavsett vilket så måste vi fixa det, Det är mycket hockey kvar att spela, sa tränaren efter förlusten mot Jets.
Lagen möts för andra gången på fyra dagar. Senast vann Sharks i L.A. med 4-3 på övertid. Kings har sedan dess besegrat Islanders med klara 4-1. Anze Kopitar har gjort poäng i fyra raka matcher (3+2).
Läs också: [Sundqvist placerad på skadereserven]
Chicago Blackhawks - Colorado Avalanche, start 22:00 svensk tid
Matchen är den första I en home-and-home där lagen möts på nytt under lördagen också. De fyra mötena lagen emellan summeras sedan i december då de spelar två gånger inom fyra dagar. Chicago har sex segrar på de tio senaste (6-2-2). Hawks höll nollan för första gången den här säsongen när man besegrade Dallas med 3-0 senast. Om backen Duncan Keith spelar mot Colorado återstår att se. Under torsdagen meddelade klubben på Twitter att veteranen inte tränade. Klubben kallade under torsdagen upp Anton Wedin från AHL.
I Colorado är inte Mikko Rantanens återkomst helt bekräftad, men han "kan komma att spela i helgen" enligt klubbens hemsida. Avs studsade tillbaka till vinnarspåret efter två raka förluster när man besegrade Edmonton Oilers med 4-1.
Förra året vann Chicago tre av fem möten lagen emellan.
Minnesota Wild - Ottawa Senators, start 22:00 svensk tid
Minnesota Wild återvänder hem efter en tre matcher lång roadtrip (1-0-2). Laget har tagit poäng i sju raka matcher. Laget tappade ledningen till övertidsförlust både mot Rangers och Bruins men höll sedan undan och besegrade Devils med 3-2:
- Det var som om vi sa till oss själva: "Vi låter inte det här hända igen.". De senaste tio minuterna spelade vi bra och riktigt smart, sa tränaren Bruce Boudreau till klubbens hemsida.
Sedan förlusten mot Penguins i premiären har Wild även sju raka matcher utan förlust under ordinarie tid på hemmaplan (5-0-2). Målvakten Devan Dubnyk tränar med laget men är fortsatt osäker på när han kommer att spela igen. Detta på grund av medicinska skäl hos hans fru.
Gästande Ottawa ger sig ut på en fem matcher lång roadtrip som också tar laget till Calgary, Vancouver, Edmonton och Philadelphia. Matcherna i Kanada spelas uppdelat på två back-to-backs. Senators, som har 6-4-0 på de senaste tio, har tagit nio av sina 23 poäng på bortaplan (4-8-1). Med det är man på 25:e plats i ligan. Laget kommer till matchen med två raka uddamålsförluster i bagaget. Lagets poängkung Jean-Gabriel Pageau har gått poänglös från båda, men hans 13 mål och sex assist på 25 matcher gör ändå att han är på väg mot omkring 62 poäng, vilket skulle vara en förbättring av hans bästa notering i NHL-karriären med hela 19 poäng. I november har Pageau gjort tio mål och tre assist på 14 matcher.

NJD-MIN: Greenway påpassligt framme

Philadelphia Flyers - Detroit Red Wings, start 22:00 svensk tid
Flyers har nio raka matcher hemma med minst en poäng (5-0-4) och kommer hem med två raka segrar på bortaplan i bagaget.
Red Wings kommer till matchen med sju matcher utan vinst I bagaget (0-5-2). Under torsdagen bekräftades att lagets poängliga Anthony Mantha mycket riktigt blir borta ett par veckor, men att han inte behöver opereras.
- Man saknar en målskytt som honom. Han har varit vår mest dynamiska spelare, kommenterade tränaren Jeff Blashill.
I 0-6-förlusten senast mot Toronto klev målvakten Jimmy Howard av skadad och ersattes av en då sjuk Jonathan Bernier. Situationen gör att laget har kallat upp Calvin Pickard från AHL.
Washington Capitals - Tampa Bay Lightning, start 23:00 svensk tid
Det är upplagt för en chansrik tillställning när två av ligans bästa offensiver drabbar samman. Washington Capitals har gjort 92 mål på 26 matcher vilket är 3,54 mål per match och delad tredjeplats i ligan. Det lag som gör flest mål per match är Tampa Bay, som snittar 3,73 mål framåt.
Lagens tre senaste möten har bjudit på nio mål per match. Tampa Bay har haft relativt lätt för bortamatcherna i Washington på senare tid och har fyra segrar på de fem senaste i huvudstaden.
Vegas Golden Knights - Arizona Coyotes, start 00:00 svensk tid
Golden Knights kvitterade med knappa sekunden kvar mot Nashville Predators och vann till slut i förlängning (4-3). Det bröt en svit om tre matcher utan seger (0-2-1). Två av dessa har varit på hemmaplan där laget nu ska jaga en topplats i divisionen.
Fem poäng skiljer lagen åt i Pacific Division. Detta till gästande Coyotes fördel. Ett starkt försvar har varit gästernas framgångsrecept under säsongen. Rick Tocchets manskap släpper bara in 2,31 mål i snitt, vilket är bäst i hela NHL.

ARI-VGK: Garland överlistar Fleury

Columbus Blue Jackets - Pittsburgh Penguins, start 01:00 svensk tid
Blue Jackets föll senast mot Philadelphia Flyers i en match där man spelade i numerärt underläge fem gånger på de första 40 minuterna och även släppte in det matchavgörande målet i spelformen. Med start ikväll möter Blue Jackets motstånd från Metropolitan Division nio gånger på de kommande 14 matcherna.
Sidney Crosby är fortfarande inte i närheten av en återkomst efter sin operation. I hans frånvaro har Evgeni Malkin klivit fram. Ryssen, som gjorde fem poäng i onsdagens 8-6-seger mot Vancouver, har gjort tio poäng (3+7) på de fem senaste matcherna. Han har gjort fem mål och tolv assist på de senaste tio matcherna.
Carolina Hurricanes - Nashville Predators, start 01:30 svensk tid
Carolina föll senast mot Rangers men nu väntar motstånd av, statistiskt sett, favoritkaraktär. Canes har sex raka segrar, varav två på övertid, mot Predators. Senast laget föll mot Nashville var den 3 januari 2016.
Preds back Roman Josi fortsätter att producera. Schweizaren stod för två assist i förlusten mot Vegas senast (3-4) och har gjort två mål och nio assist på elva matcher i november. Totalt för året har han gjort 7+17 på 24 matcher. Med det ligger han fyra i backarnas poängliga.
Dallas Stars - St Louis Blues, start 02:30 svensk tid
NHL's formstarkaste lag I november är Dallas Stars. Laget fick se sin tolv matcher långa poängsvit (11-0-1) brytas senast mot Chicago Blackhawks men har studsat tillbaka in i såväl säsong som slutspelskamper efter den fina perioden. Blues har spelat in 18 poäng (8-2-3) under november.
Oskar Sundqvist ådrog sig en underkroppsskada senast mot Tampa Bay och placerades på skadelistan under torsdagen. Han kommer att undersökas närmare när laget återvänder till St Louis och en uppdatering om läget väntas komma nästa vecka, skriver klubben på sin hemsida.
På lagens 16 senaste möten i grundserien har det bara hänt en gång att båda lagen inte gjort mål i matchen. Det var i Blues 3-0-seger den 8 december 2017.