FlyersBlues

St. Louis Blues kan i natt sätta ett nytt klubbrekord. Den regerande Stanley Cup-mästaren jagar nämligen sin tionde raka hemmaseger när Philadelphia Flyers kommer på besök (02:00).

Blues, som ligger i delad ledning med Washington Capitals i NHL med sina 67 poäng, tog sin nionde raka hemmaseger genom att besegra Anaheim Ducks i måndag. En seger i natt och klubbens rekord, som sattes mellan den 26 januari till 26 februari 1991, ryker.
- Vi har roligt när vi spelar här, säger Blues målvakt Jordan Binnington om att spela i Enterprise Center.
- Fansen är elektriska, stämningen fantastisk. Vi har helt enkelt kul när vi spelar här hemma.
*** ***Läs också: [Power Rank 15: Tampa vinner och fortsätter klättra]
Blues har vunnit 17 av sina 24 hemmamatcher den här säsongen, flest av alla i hela NHL. Publiken hjälper naturligtvis till men även lagets spelsätt ser lite annorlunda ut hemma jämfört med borta.
- Jag tycker vi spelar lite mer nord-syd här. Förra året var vi lite för mjuka, och spelade inte vår typ av hockey. Men nu tycker jag vi gör det, säger coach Craig Berube.
Gästande Flyers har haft det tungt på bortaplan den här säsongen. På 24 matcher har de "bara" fått med sig nio segrar. Om de ska förbättra sin bortastatistik i mötet med Blues kommer det krävas något extra. Just bortaspelet var något som klubbens GM Darren Fletcher pratade om vid en presskonferens i går.
- Insläppta mål och special teams har inte varit bra på bortaplan. Många moment fem-mot-fem är OK. Det är inte så att vi släpper till en större procent av skott eller så. Ibland har vi hamnat i underläge och fått jaga. När man gör det brukar man kunna öppna upp sig och ta chancer. Då bjuder man in till att dåliga saker kan hända, säger Fletcher.
Flyers vände senast ett 5-2-underläge till en 6-5-straffseger mot Boston Bruins och ligger på andra wildcard-plats i tighta Eastern Conference på sina 54 poäng.

Montreal Canadiens - Chicago Blackhawks
Blackhawks var i farten i går då Robin Lehner och hans mannar vann med 3-2 mot Ottawa Senators efter sudden. Jonathan Toews avgjorde efter att Blackhawks vänt 0-2. Lehner gjorde 20 räddningar i matchen.
- Det var inte någon särskilt bra match om jag ska vara ärlig. Det var inte mycket som hände. Jag tyckte inte vi spelade så bra. De spelade inte så bra. De fick några studsar med sig, men vet ni, vi krigade på, sa Lehner efter matchen.
Dominik Kubalik gjorde två mål för Chicago och rider just nu på en fem matcher lång målsvit. Chicago har två raka segrar och tre på sina senaste fem matcher.

OTT-CHI: Toews hjälte på övertid

Håll ett öga på Patrick Kane. Forwarden är nämligen bara tre poäng ifrån 1000 i NHL.
Montreal har inte spelat sedan i måndags då laget vann med 2-0 mot Calgary Flames. Segern var viktig för 'Habs' som bara tagit två segrar på sina tio senaste matcher och sjunkit i tabellen. Nu behöver laget rada upp tvåpoängare för att blanda sig i slutspelsjakten igen.
För att göra det måste hemmaspelet bli bättre. Segern mot Flames kom i Bell Centre där laget hittills gått 9-11-14.

MTL-CGY: Poehling överlsitar RIttich med fint mål

  • Jag vet inte varför vi har problem hemma. Lite otur, och ibland är det så under en säsong, att man är bättre borta än hemma. Men det är något vi vill och måste förbättra. Vi måste använda energin från publiken, säger Phillip Danault.
    Matchen mellan Montreal och Chicago börjar 01:30 svensk tid.