Hornqvist_PIT

PITTSBURGH -- Pittsburgh Penguins svenske forward Patric Hörnqvists återkomst från en underkroppsskada utvärderas från vecka till vecka. Det meddelade lagets tränare Mike Sullivan under måndagen.

Hörnqvist skadade sig i en kollision med Washington Capitals back Brooks Orpik efter 2:37 av den tredje perioden av Penguins 7-4-seger mot Capitals under fredagen. Han reste inte med laget till New Jersey under lördagen, då Sullivan sa att han inte väntade sig att Hörnqvist skulle bli borta en längre tid.
- Det är svårt att ersätta Hörnqvists energi, det kan jag säga, sa Sullivan. Han kommer in med så mycket energi till vårt lag. I omklädningsrummet. På bänken. Det är inte lika högljutt när han inte är med. Den här sporten bygger på känslor. Det handlar om passion och en vilja att vinna. Om man inte är känslomässigt investerad är det svårt att göra sitt bästa. Jag tycker att Hörnqvist förkroppsligar det. Vi måste se till att behålla samma känslomässiga band.
Hörnqvist har gjort 31 poäng (16 mål, 15 assist) på 49 matcher den här säsongen och är den som styr lagets ena powerplay-enhet med sitt spel framför mål. Han har gjort nio mål i powerplay och delar andraplatsen i laget med Phil Kessel bakom ryssen Evgeni Malkin som har gjort 13 mål i spelformen.
Relaterat material: [Ovationer och diamantring väntar Fleury i Pittsburgh]
Forwarden Tom Kunhackl tog Hörnqvists plats i andrakedjan tillsammans med centern Malkin och vänsterforwarden Carl Hagelin under måndagens träning. Rookieforwarden Zach Aston-Reese tog Kuhnhackls plats i fjärdekedjan.
Sullivan förväntar sig inte en dipp i lagets spel trots Hörnqvists frånvaro. Penguins tar sig an Vegas Golden Knights under tisdagen (01:00 under natten mot onsdag svensk tid, Viasat Hockey, Viaplay).
- Vi förväntar oss mer av samma sak, sa han. Vi väntar oss att de steppar upp och spelar det spel som hjälper oss att vinna. De här spelarna är i omklädningsrummet, de är i truppen av en anledning. De är här för att de har vissa styrkor. Det finns en mångsidighet i deras spel. Nu har vi möjligheten att flytta omkring dom i truppen och det är en del av det som gjorde att de förtjänade chansen att spela för vårt lag.
- Det är alltid jobbigt när spelare blir skadade. Det är svårt att ersätta några av de killarna. Det är bra spelare men varje lag går igenom sådant här. Det skapar alltid möjligheter.