Sedins in legends locker room

VANCOUVER-- Henrik och Daniel Sedin filar fortfarande på sina tal - men ser båda fram emot den gigantiska hyllning de väntas få på onsdag när deras tröjor ska hissas i Rogers Arena, Vancouver.
- Det är ett långt tal, oj oj oj, säger Henrik Sedin något skämtsamt till NHL.com/sv. Det har tagit lite tid. Det är många man vill tacka så det är svårt att få ihop ett tal som går inom tidsramen.

Henrik och Daniel Sedin la båda skridskorna på hyllan efter säsongen 2017-18 och satte då punkt för två karriärer som rotat sig djup i hjärtat hos Canucks och klubbens fans. De har betytt så pass mycket att deras nummer 22 och 33 för evigt ska hedras i Vancouver.
- Det känns kul att vara här. Onsdag är den stora kvällen så att det är då man kommer ha lite nervositet och så där, säger Henrik.

Henrik Sedin scrum1

De kom till Canucks säsongen 2000-01 och förgyllde sedan Canucks-fansen med bländande anfallsspel i 17 år. Henrik gjorde 1070 poäng under sin karriär. Han är den spelare i Canucks historia med flest poäng (1070), flest assist (830) och flest spelade matcher (1330). Daniel gjorde 1041 poäng, har flest mål i klubbens historia (393) och näst flest matcher (1306). Under natten mot torsdag svensk tid, innan matchen mot Chicago Blackhawks, kommer Canucks hålla en lång ceremoni för tvillingarna.
- Vancouver gör alltid ett otroligt bra jobb när det kommer till hyllningar och så, men förväntningar … det är bara att gå ut och försöka njuta så mycket som möjligt. Ha kul, det är ju en gång i livet man får vara med om något sådant här, säger Henrik.
Det är snart två säsonger sedan de gjorde sina sista matcher i klubben. Men de bor kvar i staden som nu varit deras hem i snart 20 år.
- Vi funderade på att flytta hem när vi la av, men vi trivs fantastiskt bra här. Vi har många vänner utanför hockeyn. Våra barn har vuxit upp här. Det är svårt att ta hem dem. Det är inte helt lätt att flytta hem. Vi trivs så pass bra och har ett kontaktnät här som är helt otroligt. Det kändes naturligt att stanna, säger Daniel.
Istället för mål, assist och rubriker i lokalmedia består deras dagar numera istället av vanliga familjeliv. Middagar, skjuts till träningar och matcher, men också en hel del träning. Däremot inte på is.

 • Vi lämnade när vi ville lämna, säger Daniel som inte saknar själva hockeyn så mycket.
  • Det man saknar är att komma ner till rinken, surra med alla lagkamrater. Just när man får den känslan i laget, att man vinner matcher och alla är glada och nöjda. Det är sådana ögonblick som man kan sakna, säger Daniel.
   Daniel och Henrik Sedin kommer göra Markus Näslund, Trevor Linden, Pavel Bure och Stan Smyl sällskap bland takstolarna. Alla sex har numera också en plats i korridorerna i Rogers Arena. I en utställning, som liknar ett omklädningsrum, har bröderna Sedin nu också varsitt bås.Både Linden och Näslund är på plats i Vancouver för att delta i hyllningarna.
   - Jag har träffat så många människor som alltid säger hur ödmjuka de är. De behandlar alla lika och bryr sig om var de spelade och bor. Det är är väldigt välförtjänt för dem, säger Linden om Sedinarna.
   - Daniel och Henrik, de sätter sig aldrig i en situation där de vill bli hyllade. Därför är det en så stor ära att var här och hylla dem. Det är inte bara vi utan fler kommer vara här och visa vad de betydde för oss, för laget och för den här staden, säger Näslund.
   Henrik, Daniel och Markus Näslund kommer alla från den lilla stadsdelen Järved utanför Örnsköldsvik. Det var på uterinken i det lilla samhället som karriärerna tog fart. På onsdag kan alla tre blicka upp på sina tröjor som hänger i taket. Näslund är också på plats för ceremonin.
   - Det är otroligt. Den där uterinken i Järved har tre tröjor i Vancouver. Det är fantastiskt, säger Daniel.
   Sedin, Sedin och Näslund har dessutom sett till att någon av dem vann poängligan i Vancouver under 17 raka säsonger.
   - Det är fantastiskt. Markus har betytt så mycket för oss, när vi kom över i början. Det är kul att både han och Mattias (Öhlund) är här för de har betytt väldigt mycket för oss, säger Daniel.
Daniel Sedin scrum

Och så var det ju det här med talen.
- Det är för många man måste tacka, man kommer säkert glömma någon. Just bland lagkamrater är det främst Markus, Mattias och Trevor Linden. De var de som var där första åren. Det är också många tränare, utan Brian Burke hade vi inte stått här i dag, säger Henrik.
Från tiden hemma i Sverige lyfter de fram varsin tränare. Sture Andersson och Per Bäckman.
- En jag skulle vilja framhålla är Sture Andersson, som faktiskt får tröjan hissad i Fjällräven samma kväll, säger Henrik.
- Vi hade honom i TV-Pucken. Han var en eldsjäl i Modo Hockey som la ner väldigt mycket tid i alla år där. Det är kul att hans tröja hissas på samma kväll.
- Alla tränare man haft. Men Per Bäckman, han gav oss chansen i Modo när vi var unga. Vi spelade inte fem minuter per match utan fick verkligen spela. Vi hade ett kanonlag och ändå lät han två unga rödhåriga tvillingar chansen. Det betydde mycket, säger Daniel.
På onsdag, 18:00 lokal tid, ska Henrik och Daniel stå på isen i Rogers Arena. Då ska två av de största karriärerna i Vancouver och i svensk hockey hyllas.
- På onsdag när man får se lite höjdpunkter och så då kanske minnena kommer komma, säger Henrik.