Landy

Varje onsdag under hela säsongen bjuder NHL.com/sv på ett exklusivt möte med en intressant och aktuell NHL-profil. Med frågor om livet både på och utanför isen vill vi ge er ett spännande porträtt av människan innanför matchtröjan.
Den här veckan möter vi Colorado Avalanches lagkapten Gabriel Landeskog, som liksom hela laget stått för en rejäl uppryckning efter det tunga fjolåret.

Inför säsongen var det inte många som gav Colorado Avalanche några större chanser att undvika sistaplatsen i Western Conference, det skulle möjligen vara i kamp med nykomlingarna Vegas Golden Knights i så fall.
Relaterat material: ["Som lag har vi alltid trott på oss själva"]
Men så har det inte allts blivit. Colorado Avalanche har hängt med i det täta slutspelsracet och efter mer än 50 omgångar har laget bara en poäng upp till de sista Wild Card-platserna. Trots att laget bytte bort en av sina mest profilstarka spelare i form av Matt Duchene under hösten.
NHL.com/sv fick en pratstund med Colorados lagkapten Gabriel Landeskog.
Sett till förhandstipsen är det två saker som sticker ut i Western Conference. Colorado Avalanche är på slutspel, och Vegas Golden Knights är bäst av alla lag. Ni har mött Vegas ett par gånger - vad är det som gör dem så bra?
- Man pratar mycket om hur mycket distraktion det är att komma dit och spela, det är Las Vegas och det är en cool stad och det är väl en del av det. Men jag tycker framförallt det är ett välcoachat lag. Det är ett gäng NHL-spelare, man får inte glömma det. Många tror att bara för att det är ett nytt lag så ska de bestå av spelare som av någon anledning inte är lika bra. Men det är ett gäng spelare som ville ha en chans, nu har de fått det och alla tar vara på det. Jag menar, William Karlsson är ett praktexempel på det, han har gjort det hur bra som helst. Får lite mer istid och så kommer självförtroendet med det. Det är kul att se och kul för hela ligan. De har riktigt mycket vind i seglen och det är häftigt att se.

Apropå William, ni gick i samma draft och kommer båda från Stockholmsområdet. Är ni bekanta sedan tidigare?
- Nja, lite grann, men jag kände väl egentligen inte honom innan VM. Men ett VM är ju en månad tillsammans då man lär känna varandra. Jag gillar Wille, han är en bra kille och en bra hockeyspelare. Han kan spela vilken roll som helst, i VM användes han mycket som energispelare och boxplayspelare, men som vi kan se i år har han riktigt fina offensiva kvaliteter och det är kul att se.
Om vi går tillbaka till Colorado, en annan svensk från det VM-laget som gjort en rejäl uppryckning i år är ju din lagkamrat Carl Söderberg?
- Det är jättekul. Förra säsongen var tuff för alla i vårt lag, det var väl egentligen bara Mikko Rantanen som hade en offensiv säsong och gjorde 20 år. Alla andra hade det tungt, Carl speciellt och jag vet att han var frustrerad. Men han hade en bra inställning inför sommaren och även efter sommaren, han ville vända blad och komma tillbaka och ha en bra säsong. Jag tycker han har visat vilken typ av spelare han är. Han har varit oerhört viktig för vårt lag, han är ute i första boxplayformationen varje match och gör ett grymt jobb där. Men även i tredjekedjan med Blake Comeau och Matt Nieto, de har varit en av våra bästa kedjor hela säsongen och är oerhört jämna. De startar mycket i egen zon och möter ofta motståndarens bästa kedjor, men har även mycket offensivt. Carl är en väldigt smart spelare och har hittat en annan växel i år också.

På tal om det, även Gabriel Landeskog ser ut att ha hittat en annan växel….
- Haha, jo men offensivt sett känns det bra. Förra året var lite av ett år som man får lära sig av, men också vända blad rätt fort och inte låta det ligga och rota omkring i självförtroendet. Det var väl det vi ville göra. Med den kemin vi hittat med MacKinnon och Rantanen känns det självklart bättre i år, vi har hittat det offensiva spelet och när man fick trycka dit några under hösten så kom ju självförtroendet.
Han har alltid varit en stor talang, men i år är han en av ligans absoluta storstjärnor. Vad är det som gör Nathan MacKinnon så bra?
- Varje gång han får pucken är hans inställning att attackera hela tiden. Istället för att leta efter bättre passningar eller bättre lösningar så använder han alltid sin speed att attackera och tvinga motståndarna att backa hem. Nu har spelare runt om i ligan sett vilken offensiv talang han är, och då får hans kedjekamrater lite mer plats och tid. Han är en riktigt smart spelare också och det är klart att han får lite studsar här och där, men jobbar man hårt blir det så. Han har börjat skjuta mer också och tagit på sig ansvaret att vara den som styr upp powerplay också. Han vill vara den som är skillnaden ute på isen. I mina ögon har han varit den bästa spelaren i ligan.

Det verkar som om ert fina spel gör att fansen i Denver har börjat hitta tillbaka till arenan också nu när ni lite oväntat jagar en slutspelsplats?
- Ja, faktiskt. Jag tycker fansen har varit otroliga efter en så pass tung säsong som den förra ändå var. Speciellt eftersom vi gått så bra på hemmaplan så märker man att fansen hittar tillbaka och stöttar oss, inte bara på matcher utan också på sociala medier och när man går ut och käkar. De bryr sig om hockey i den här stan. Som lag har vi alltid trott på oss själva, vår inställning i laget inför hösten var att vi tror på oss själva även om ingen annan gör det och vårt självförtroende som lag växer. Men den tuffaste perioden har vi framöver, de nästkommande månaderna att se till att vi hänger kvar och försöker klättra också. Så länge vi gör saker på rätt sätt och fortsätter lära oss som den unga trupp vi är så hoppas vi att det här kan gå vägen.
Det måste vara skönt för dig som lagkapten, jämfört med fjolåret. Har du reflekterat och agerat något annorlunda i din kaptensroll i år?
- Ja, lite. Det är klart att man får sig en bra tankeställare efter ett sådant år. Dels så tar det lite på självförtroendet, man börjar fundera - är man en bra kapten? Gör man saker på rätt sätt? Är det något man behöver ändra? Man vill leda på ett ännu bättre sätt och det pushar en att bli bättre. Inställningen inför den här säsongen var att jag ska visa vägen och ta för mig. Nu har vi ett så pass ungt lag att man får hantera gruppen på ett lite annat sätt och visa vägen. Jag ska inte säga att det är lättare, det är aldrig lätt att hantera 24 olika personligheter, men de här unga killarna som Compher, Kerfoot, Jost och Girard, de är lyhörda och vill lära sig och kommer till rinken och vill bli bättre. Det är lättare att styra en sån grupp, som kapten känns det att man kan ta för sig lite mer. Helt plötsligt gör jag min sjunde säsong och det kanske är första eller andra året som man känner sig bekväm och vet att man kan leda.

Du pratar om "de unga killarna" i laget, men själv är du bara 25 år. Du har varit kapten sedan du var 19 år, känner du dig kanske lite äldre än vad du egentligen är?
- Ja, eller ja, det tror jag. Lite så. Min inställning direkt när jag blev kapten var alltid, och jag sa det rätt ut också, att jag kommer inte vara den perfekta kaptenen, men jag kommer alltid lyssna och lära mig. Och det är väl det jag försökt göra, nu efter min sjätte säsong som kapten börjar saker falla på plats, vare sig det är att prata inför gruppen eller hantera tränare och organisationen och vad man ska säga i vissa situationer. Det är sånt som kommer med erfarenhet och det gäller att lära sig det. Det är få som får den här chansen och helt plötsligt börjar åren ticka på. När jag tittar i backspegeln på mina första säsonger som kapten var det kanske lite för mycket sitta tillbaka och gå ut och spela, det är många som säger att man ska leda genom exempel men det är lättare sagt än gjort. När man blir mer trygg vid sidan av isen blir jag helt plötsligt mer bekväm i min roll också.
Relaterat material: [Fina möjligheter för Avalanche efter sviten]
Sista frågan: Super Bowl i helgen, en fantastisk match. Vilka höll du på?
- Jag höll faktiskt på underdogsen, Eagles. Jag är en stor Tom Brady-fan som de flesta andra, det är häftigt det han har gjort men det var kul att se några andra vinna i år. Jag hade hela laget över hos mig och vi hade fullt hus, men det var inte så många som höll på Eagles om jag trodde. Men det var en rolig dag och häftigt för Eagles att vinna.