Bettman Daly FAQ

Många frågeställningar omger NHL:s beslut att pausa säsongen 2019-20 på grund av coronaviruset.
Här är svaren från NHL:s kommissionär Gary Bettman och vicekommissionär Bill Daly på de vanligaste frågorna:

När kan vi anta att säsongen återupptas?
Gary Bettman har sagt att säsongen återupptas "när det är lämpligt och säkert att starta om".
Ligan lyssnar på vad lokala, delstatliga och federala myndigheter anvisar och har regelbundna kontakter med medicinsk personal.
Har några NHL-spelare testat positivt för COVID-19?
Det finns idag inga kända fall bland NHL-spelarna, säger Gary Bettman. Bill Daly säger att om någon spelare visar symptom på sjukdomen, så kommer han att testas. Det finns ingen grund för att genomföra tester för alla spelare.
Läs också: [NHL-lagen stöttar sina deltidsanställda]
Var ska NHL-spelarna vistas när ligan tar uppehåll?
Den 16 mars utfärdade ligan nya riktlinjer för spelarna.
Med omedelbar verkan kan spelarna återvända till sin hem om dessa är på andra orter än där spelarna finns under säsongen, eller utanför Nordamerika om det är möjligt att flyga.
Spelarna ska vara i karantän i hemmet till och med fredagen den 27 mars, om inte annat sägs och en längre period anses vara nödvändig i samband med lokala bestämmelser avseende resor. Om sjukdomssymptom uppstår eller resultat från lab-tester finns till handa, ska spelaren omedelbart underrätta klubbens medicinska team.
I slutet av den självvalda karantänen, och beroende på hur läget har utvecklats, kommer överväganden att göras om det är lämpligt att återigen öppna klubbens träningsanläggning för spelare i små och välorganiserade grupper för frivillig träning och den omvårdnad spelarna normalt får mellan säsongerna.
Vad gäller för skadade spelare?
Spelare som genomför rehab eller behöver vård för skador som håller dem borta från spel, ska lyssna till råden från lagens medicinska personal. Spelaren och lagen kan också komma överens om alternativa lösningar.
Är det tillåtet för spelarna att träna på lagens anläggningar?
Alla träningar och lagmöten är också pausade. Vice kommissionär Daly säger att ligan hoppas att spelarna inom en nära framtid ska kunna återvända till lagens anläggningar för träning i små grupper. Det finns ingen tidtabell för när detta kan ske. Innan anläggningarna öppnas på nytt, uppmuntras spelarna att träna på egen hand, i hemmet eller ute, men inte på gym öppna för allmänheten.
Kommer spelarna att få lön medan ligan tar upphåll?
Ja. Spelarna har ytterligare tre löneutbetalningar under grundsäsongen (den 15 mars, den 30 mars och den 15 april).

Kan Stanley Cup-finalen spelas senare än i juni månad?
Kommissionär Bettman säger att det inte finns några bestämda datum när Stanley Cup-finalen måste spelas.
Läs också: [NHL hoppas återuppta säsongen efter pausen från coronaviruset]
Vad ska de fans göra som har biljetter till matcher som ställts in på grund av uppehållet?
Klubbarna ska kommunicera med biljettinnehavarna för att ge olika alternativ, däribland att behålla biljetterna för matcher som skjutits upp, eller att återbetala priset för biljetterna till matcher som helt ställs in. För biljetter som köpts via agenturer som Ticketmaster eller StubHub, gäller de regler och den policy som de företagen själva satt upp.
Vilka olika möjligheter för när spelet kan återupptas övervägs av NHL?
Kommissionär Bettman säger att ligan "analyserar alla tillgängliga alternativ" men utan en tidtabell för när spelet kan starta om, är det svårt att bestämma vad som kan göras. Han säger att "en intern arbetsgrupp" med erfarna NHL-ledare träffas två gånger om dagen för att diskutera varje alternativ. Ligan har också daglig kontakt med NHL Players' Association. Gary Bettman och NHLPA:s vd Donald Fehr samtalar regelbundet.
Kan säsongen tas upp igen om matcherna spelas i arenor, stängda för publiken?
Kommissionär Bettman säger att det är för tidigt att spekulera om det.
Om den här säsongen pågår långt in i sommaren, kommer det att i så fall påverka säsongen 2020-21?
Kommissionär Bettman säger att ligan förväntar sig att säsongen 2020-21 kommer att spelas efter normala förutsättningar.