NewAvsWilsonYakupov

Säsongen 2017-18 är fortfarande en bit bort men med avslutade utvecklingsläger och stundande försäsongsläger kryper den allt närmare. Därför tyckte vi det var bäst att bryta av sommarvärmen med att ta en titt på era favoritlag inför den kommande säsongen.
Varje dag under augusti kommer NHL.com/sv att gå på djupet och analysera alla lag i artikelserien "31 lag på 31 dagar". Oavsett om vi ifrågasätter hur det går för nykomlingarna Vegas Golden Knights eller frågar oss om Pittsburgh Penguins tar sin tredje raka Stanley Cup-titel, kommer alla frågor besvaras i de här artiklarna.

Idag analyserar vi Colorado Avalanche:
Grundserien 2016-17: 14-56-8 (48 poäng), Slutade sist i Central Division
Slutspelet 2017: Gick ej till slutspel
Tränare:Jared Bednar
Nyförvärv: Jonathan Bernier, M, (Anaheim Ducks), Colin Wilson, F, (Nashville Predators), Nail Yakupov, F, (St. Louis Blues), David Warsofsky, B, (Pittsburgh Penguins), Andrei Mironov, B, (Dynamo Moskva)
Förluster: Francois Beauchemin, B, (ny klubb ej klar), Calvin Pickard, M, (Vegas Golden Knights), Eric Gelinas, B, (ny klubb ej klar), Patrick Wiercioch, B, (Vancouver Canucks), Jeremy Smith, M, (Carolina Hurricanes), Mikhail Grigorenko, F, (CSKA Moskva)
Säsongen 2016-17 vill alla i närheten av Colorado Avalanche helst bara glömma. Laget fick en mycket svag start på säsongen och hämtade sig egentligen aldrig riktigt. På 82 matcher blev det bara 14 segrar under ordinarie tid och förlusterna kom ofta i långa rader. 48 poäng är tillsammans med 2012-13 års Buffalo Sabres den sämsta totalnoteringen i ligan sedan lönetaket infördes 2005.
Colorado är som bekant mitt i en ombyggnadsfas. Men ytterligare salt i såren kom sedan i samband med draftlotteriet, där Colorado rasade ända ner till fjärde plats och därmed gick miste om chansen att välja någon ur toppduon Nico Hischier och Nolan Patrick. Istället fick Colorado välja som fyra, och det valet föll på 18-årige backen Cale Makar.

Makar_Avalanche
 • Det är en otrolig hockeyspelare som kan åka skridskor och har högt hockey-IQ, mycket spännande. Han är en sån kille som kan förändra en matchbild på egen hand. Han var högt upp på vår lista, vi kanske förlorade lotteriet men är mycket glada för att ha fått Cale till klubben, sa Joe Sakic i samband med draften.
  När klubben nu laddar om för den kommande säsongen finns många frågetecken omkring truppen och inte minst just på backsidan.
  Just nu är det egentligen bara Tyson Barrie och Erik Johnson som är ordinarie NHL-spelare. Resten av försvarsuppsättningen utgörs mestadels av prospects i dryga 20-årsåldern och något äldre spelare som lär få en bra chans till speltid i NHL. Däribland svenske Anton Lindholm och kanadensaren Mark Barberio. Klubben hoppas också att nye ryssen Andre Mironov ska vara redo att gå direkt in i NHL efter ett par starka säsonger i KHL. Avalanche har heller inte förlängt med 22-årige Nikita Zadorov. De har förvisso erbjudit honom ett nytt kontrakt, men frågan är hur mycket de är villiga att betala för en offensiv back som bara mäktat med 12 poäng på 78 matcher i klubben sedan han kom från Buffalo.
  Så, är talangfulle Makar redo för att spela i NHL redan i år? Det är en fråga som nog inte får något svar. Joe Sakic har inga planer på att pressa den skridskoskicklige backen till debut, utan tänker låta honom fortsätta sin tilltänkta väg via college.
  - Han ska gå på UMass-Amherst nästa år och det är planen. Vi får se hur han utvecklas. Vi kommer inte stressa på någon, när han är redo kommer han att spela här, sa Joe Sakic till BSNDenver.com i samband med draften.
  Den stora snackisen i Colorado är annars fortsatt Matt Duchene. Stjärncentern skulle kunna ge Colorado rejält med talanger i utbyte och har omgärdats av trejdrykten hela säsongen, men trots flera givna tillfällen har Joe Sakic inte presenterat någon affär. Och ska man tro den forne stjärnspelarens officiella uttalanden så är det inte heller helt givet att Duchene försvinner.
 • Vi är alltid öppna för att förbättra vårt lag, men det finns inte mycket att snacka om här. Matt är en grym hockeyspelare, varför skulle vi inte vilja ha honom i laget? säger Sakic till BSNDenver.
  Förutom Duchene finns det absolut talang bland klubbens forwards. Men förra året mäktade Colorado bara med att göra futtiga 166 mål, hela 50 mål färre än föregående säsong. Förhoppningen är att spelare som Gabriel Landeskog, Nathan MacKinnon och Mikko Rantanen ska studsa tillbaka. En annan spelare som behöver bevisa betydligt mer är Carl Söderberg, som ofta var bänkad och stannade på endast 14 poäng. Därtill har laget tappat Mikhail Grigorenko, som flyttat hem till Ryssland. Det hålet hoppas de fylla med Colin Wilson, som hämtades in från Nashville. En annan förhoppning är att talangen Tyson Jost ska blomma ut ordentligt, efter att ha anslutit till klubben från college under de sista matcherna av fjolårssäsongen.
  Vidare har klubben tagit en chansning på Nail Yakupov, vars NHL-karriär gått totalt i stå sedan han draftades som etta av Edmonton 2012 och stod för en lovande debutsäsong.
 • Nail är en skicklig ytterforward som ger oss djup i laguppställningen. Vi ser fram emot att se honom på träningslägret, sa Joe Sakic till Denver Post i samband med att kontraktet offentliggjordes.
  Som helhet saknar inte Colorado spännande talanger i systemet, men ytterst få av dem är redo att göra några större avtryck redan i år. Klubben får istället hoppas på att Semyon Varlamov kan studsa tillbaka efter skadebesvären med en storsäsong i målet, nu uppbackad av Jonathan Bernier som hämtats från Anaheim.
  Någon jakt på slutspel blir det inte för Colorado, men att kraftigt förbättra fjolårets klena facit ska inte vara en omöjlighet om kärnan i truppen kan prestera på ordinarie nivå och få en bättre start.