Blues

ST. LOUIS -- Alex Pietrangelo höll Stanley Cup-bucklan ömt, och ännu långt efter att segerparaden avslutats fortsatte St. Louis Blues att fira klubbens första NHL-mästerskap någonsin, efter 51 säsonger i ligan.
- Det har varit helt fantastiskt, det kan jag säga, sade Pietrangelo till den folkmassa som samlats för ett "efter paraden-möte" vid Gateway Arch i St. Louis. Helt osannolikt. Osannolikt… Men vi vet ju vad allt handlar om. Om fansen och om familjen.

 • I en intervju i slutet av säsongen sade jag att vi är ett gäng trassliga individer som kommit tillsammans här. Från tränarna och neråt. Och så nu: se på det här. Det är fantastiskt. Helt otroligt fantastiskt, sade Pietrangelo.
  Dagen för segerparaden började med mörka moln och regnskurar. Men den slutade i strålande sol och med mer än 500.000 människor som följde Blues österut på Market Street, genom centrala St. Louis och till Gateway Arch.
  - Det här är bättre än vad jag någonsin kunde ha drömt om, sade Blues ägare Tom Stillman. Jag trodde nog att det skulle komma mycket folk, men det är ju nog med folk för att fylla upp hela kvarter, och till och med dubbelt upp på sina ställen. Wow.
Blues take stage
 • Vilken energi det här ger staden, idrotten kan inte bli viktigare än så här. Den får folk att komma samman och den ger människornas hemstad massor av positiv energi.
  Spelarna delade broderligt på bucklan: de var Stanley Cup-slutspelets MVP Ryan O'Reilly, Vladimir Tarasenko och Alexander Steen. St. Louis-födde Pat Maroon hade sin lille son Anthony i handen, och tillsammans ledde de folkmassornas talkörer "Let's Go Blues!".
  - Nu är jag hemstadens store hjälte, baby, sade Pat Maroon till människorna som hyllade laget. Nu höjer vi glasen: vi är Stanley Cup-mästare, baby!
  Blues kom med i National Hockey League till säsongen 1967-68 och spelade Stanley Cup-final de tre första säsongerna. 2019 var första gången i finalen sedan dess, och med segern över Boston Bruins ändade Blues den nu längsta Stanley Cup-torkan i ligan.
  Craig Berube, som tog över som coach den 19 november och som hjälpte Blues att resa sig från att ha varit absolut sist i ligan vid nyår, till Stanley Cup-mästare, hälsades med ropen "Chief! Chief! Chief!", Berubes smeknamn från den aktiva tiden.
Blues Special Hockey team
 • Det var helt otroligt. Jag har aldrig sett något liknande i mitt liv, sade Berube. Vilken helt fantastisk erfarenhet att få vara med här idag, och med paraden och allt omkring den. Det är helt osannolikt. Jag glädjer mig så för stadens skull, och för fansen. De mer än några andra har förtjänat det här. Och jag är så glad för spelarnas skull, för jag vet hur hårt de tränade, förberedde sig och reste sig för att vinna Stanley Cup.
  - Vid någon tidpunkt under säsongen kom alla tillsammans. Allt började fungera. Ledarskapet, karaktären och det hårda jobbet genom januari, februari och nästan hela mars. Vi spelade mycket borta då, och vi vann många matcher. Det säger en hel del om det hårda jobbet vi gjorde och om inställningen hos våra spelare, sade Craig Berube.
  - Det är därför vi är Stanley Cup-mästare nu.