Vincent 61724

Columbus Blue Jackets meddelade under måndagen att Pascal Vincent sparkas som huvudtränare för klubben. Ingen ersättare presenterades.

52-åringen coachade laget under förra säsongen (27-53-12) efter att ha ersatt Mike Babcock den 17 september 2023. Vincent kom till Blue Jackets 2021 som assisterande tränare. 

– Efter att ha spenderat en hel del tid med Pascal de senaste veckorna har jag upptäckt att han är en fantastisk person och en smart hockeytränare som jobbat väldigt hårt varje dag det senaste året trots omständigheterna, men jag tror att en förändring på tränarbänken är det bästa för vårt lag. Å organisationens vägnar vill jag tacka Pascal för hans arbetsmoral, professionalism och bidrag till Blue Jackets under sina tre säsonger här, säger klubbens general manager Don Waddell som klev in i Blue Jackets den 28 maj efter att han lämnat Carolina Hurricanes. 

Columbus slutade sist i Metropolitan Division förra säsongen och har slutat sist i Eastern Conference i de två senaste säsongerna och inte bättre än sexa i sin division sedan 2019-20. Förra säsongen hade Blue Jackets näst högst snitt i insläppta mål per match (3,63), delat 24:e lägst målsnitt (2,85), laget hade en effektivitet på 15,1 i powerplay vilket var näst lägst i ligan och 76,3 i boxplay-effektivitet vilket var delat 25:e lägst.

I sommar har Blue Jackets en blivande unrestricted free agent i forwarden Brendan Sauce, som gick igenom waivers till Cleveland I AHL den 28 maj. På listan över restricted free agents finns forwards Yegor Chinakhov, Kirill Marchenko, Alexander Nylander, Cole Sillinger och Alexandre Texier, samt backen Jake Bean.

Flera spelare, så som forward Johnny Gaudreau (5 år), Boone Jenner (2), Patrik Laine (2), backarna Zach Werenski (4) och Damon Severson (7), samt målvakten Elvis Merzlikins (3) har kontrakt under de kommande säsongerna. Laget har sex val i NHL-draften 2024, inklusive det fjärde totalt i draften. 

Under sin tränarkarriär har Pascal Vincent verkat i Breton och Montreal i QMJHL. Han var assisterande tränare i Winnipeg Jets mellan 2011 och 2016 och huvudtränare i AHL-laget Manitoba mellan 2016 och 2021.

Relaterat Material