Tatar

Útočník Tomáš Tatar bude na piatkový duel proti Columbusu spomínať naozaj v dobrom. Strelil v ňom totiž prvé dva góly v tomto kalendárnom roku a jeho Montreal odchádzal s výhrou 4:1. Florida štýlovo ukončila sériu siedmich porážok, keď zdolala silné Toronto 3:1. Tréner Barry Trotz sa s tímom Islanders vrátil do Washingtonu a jeho noví zverenci porazili úradujúcich šampiónov 2:0. Ottawa s Christiánom Jarošom zdolala Carolinu 4:1 a Arizona s Richardom Pánikom doma prehrala s Penguins až po predĺžení.

Tatar zničil Columbus
Tomáš Tatar má za sebou skvelý večer. Slovenský reprezentant dvoma gólmi prispel k výhre Montrealu na ľade Columbusu 4:1 a na záver bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu.
Prvýkrát sa presadil už v úvodnej tretine, keď dorazil do bránky strelu Shea Webera a poslal Montreal do vedenia. Tatar tak skóroval prvýkrát od po 11 zápasoch, naposledy dal rovnako dva góly 28. decembra proti Florida Panthers.
"V Columbuse naozaj nie je jednoduché hrať, majú skvelý tím. Keď však hráme takýto hokej, môžeme hrať proti komukoľvek v lige," uviedol po dueli Tatar.
Druhýkrát sa dostal k slovu v strednej časti, keď krásnym blafákom oklamal brankára Joonasa Korpisala a zariadil Canadiens dvojgólový náskok.
"Z tých gólov sa samozrejme teším, ale na prvom mieste je víťazstvo a dva body pre tím. Všetko navyše je len bonus," dodala hviezda piatkového večera.

Tatar si vychutnal Korpisala blafákom do forhendu

Dvadsaťosemročný útočník dokázal, že má nakročené k najlepšej sezóne v kariére. Minulý rok mal po 49 odohraných dueloch 21 bodov a v piatok svojím úvodným zásahom prekonal svoju celkovú bilanciu z 82 zápasov minulého ročníka, ktorý odohral v dresoch Detroit Red Wings a Vegas Golden Knights.
Dva góly za Canadiens strelil aj Joel Armia a domácim nestačil jediný zásah Olivera Bjorkstranda v úvode záverečnej časti. Gólman víťazov Carey Price si pripísal 34 úspešných zákrokov.
Canadiens uspeli už v štvrtom zápase v rade, čo je ich najdlhšia séria v aktuálnej sezóne. Vyhrali aj päť duelov z posledných šiestich. Kanadský tím sa tak posunul o jeden bod za Toronto Maple Leafs na druhom mieste Atlantickej divízie.
Florida sa dočkala
Florida ukončila čiernu sériu siedmich porážok v rade vo veľkom štýle, keď pred zrakmi svojich fanúšikov zdolala silné Toronto 3:1.
Pre Panthers to bol úplne prvý triumf v kalendárnom roku 2019. Významný podiel na ňom mal brankár Roberto Luongo, ktorý predviedol 20 úspešných zákrokov.
"Je to pre nás obrovská výhra," radoval sa Luongo. "Hlavne keď prišla proti Torontu, ktoré je jedným z najlepších tímov v celej lige."
Hostia síce trafili ako prví, už po 109 sekundách hry udrel Ron Hainsey. Ale to bolo z ich strany všetko a Panthers ešte do prvej sirény skóre otočili.

Jednou asistenciou sa na tom podieľal aj útočník Vincent Trocheck, ktorý naskočil po dlhých 27 zápasoch, ktoré musel vynechať kvôli zlomenej pravej nohe.
"Je to skvelý pocit," vydýchol si Trocheck. "Nikdy som sa necítil takto dobre, som nadšený, že môžem byť späť na ľade. Bola to dlhá pauza, počas ktorej som si uvedomil, ako veľmi mi hokej chýbal."
Otočku domácich odštartoval Mike Hoffman, po ňom trafil Mike Matheson a v úplnom závere riadneho hracieho času potom Frank Vatrano spečatil triumf do prázdnej bránky Toronta.
Vynulovaní šampióni
Domáci stret s New York Islanders sa pre Washington skončil veľkým sklamaním. Obhajcovia Stanley Cupu totiž prehrali 0:2 a utrpeli už štvrtú porážku za sebou.
"Myslím si, že sme odohrali naozaj špičkový zápas," zhodnotil kouč hostí Barry Trotz, ktorý sa vrátil do dobre známeho prostredia. "Boli sme disciplinovaní, držali sme sa herného plánu a dva body sú odmenou."
Do bránky Washingtonu sa po problémoch s okom vrátil Braden Holtby a pripísal si 23 úspešných zákrokov, ale ani to Capitals nestačilo na bodový zisk. Na druhej strane totiž stál Thomas Greiss, ktorý pochytal všetkých 19 striel favorita.
V dueli dlho dominovali obe defenzívy, Islanders o svojom triumfe rozhodli až v záverečnej časti. Najprv Josh Bailey v čase 45:08 otvoril skóre, o necelé tri minúty neskôr sa presadil aj Cal Clutterbuck.

Clutterbuck po rýchlom brejku prekonal Holtbyho

"Smerom dopredu sme neboli až takí nebezpeční," uznal domáci tréner Tom Reirden. "Síce sme toho súperovi veľa nedovolili, ale mali sme sa presadiť oveľa viac. Musíme sa zlepšiť."
Capitals tak prehrali štvrtýkrát za sebou, čo naposledy zažili medzi 6. a 12. marcom roku 2017. Počas súčasnej série prehier majú vysoko negatívne skóre 4:15.
Ottawa prestrieľala Carolinu
Carolina nezužitkovala výhodu domáceho prostredia, keď podľahla stále sa zlepšujúcej Ottawe 1:4 a utrpela druhú porážku v rade.
K lepšiemu výsledku Hurricanes nepomohol ani brankár Petr Mrázek, ktorý inkasoval všetky štyri góly a predviedol 22 úspešných zákrokov.
"Hrali sme tak zle, že som uvažoval o tom, či sa neprezliecť a nevyskočiť na ľad," hneval sa po dueli kouč domácich Rob Brind´Amour. "Samozrejme, že sa stane, že prehráte zápas. Ale v tomto prípade to bolo úplne evidentné."
Senators sa ujali vedenia v čase 15:47, keď sa presadil Magnus Paajarvi. V druhej časti hostia svoj náskok ešte zvýšili. Pomohli im k tomu aj dva góly, ktoré padli za 13 sekúnd.
Najprv v čase 27:26 Bobby Ryan zvýšil na 2:0 a hneď po ňom sa udrel aj Mark Stone. Výborne zvládnutú druhú tretinu potom v čase 36:25 korunoval Christian Wolanin.
Obranca Christián Jaroš odohral viac ako 17 minút a zaznamenal počas nich tri zablokované puky a jeden strelecký pokus.
"Hrali sme naozaj výborne, súpera sme donútili urobiť niekoľko chýb," pochvaľoval si útočník hostí Paajarvi. "Navyše nám fungovala obrana. Z nášho výkonu môžeme mať skvelý pocit."
Paralyzovaní domáci sa v záverečnej časti zmohli len na skorigovanie výsledku, o ktoré sa postaral Warren Foegele. Viac pukov gólman Ottawy Anders Nilsson za svoj chrbát nepustil, spolu predviedol 33 úspešných zákrokov.
Kanadský tím tak potvrdil zlepšenú výkonnosť, vyhral štvrtý z posledných piatich zápasov a poskočil na štrnástu priečku vo Východnej konferencii.

Stone prekonal Mrázka z ľavého kruhu

Penguins triumfovali po predĺžení
Pittsburgh dokázal splniť úlohu favorita, keď zvíťazil na ľade zraneniami utrápenej Arizony 3:2 po predĺžení a po dvoch prehrách sa mohol radovať z úspechu.
Domáci pritom vstúpili do zápasu lepšie, v čase 12:50 Clayton Keller zužitkoval presilovú hru a poslal svoj tím do vedenia.
Pre forvarda Coyotes to bol jubilejný 100. bod v NHL, na túto métu potreboval len 132 zápasov. Prekonal tak doterajšie maximum klubu, doteraz bol rekordérom Max Domi (154 duelov).
Richard Pánik skončil na strane porazených s jedným kladným bodom v hodnotení plus/mínus, rozdal šesť hitov a nepremenil dva strelecké pokusy.
Na výhre hostí sa jednou asistenciou podieľal aj český útočník Dominik Simon, ktorý v čase 24:58 zaznamenal druhú asistenciu pri góle Juuso Riikolu. Ten vyrovnal priebežný stav na 1:1.
Penguins sa ujali vedenia 2:1 v čase 25:38, keď trafil Jake Guentzel. Hostia sa dočkali vyrovnania necelých šesť minút pred koncom riadneho hracieho času, postaral sa oň Derek Stepan.
Dramatický duel dospel až do predĺženia, ktoré veterán Phil Kessel v čase 64:10 ukončil svojím 19. gólom v sezóne.

Kessel rozhodol tečom Crosbyho nahodenia

Ostatné zápasy: Vancouver porazil Buffalo, Calgary naďalej vládne
Vancouver doma zdolal Buffalo 4:3 a poskočil v tabuľke Západnej konferencie na priebežnú ôsmu priečku.
Canucks sa mohli spoľahnúť na bodový príspevok Brocka Boesera a Bo Horvata. Prvý spomínaný si pripísal gól a asistenciu, Horvat potom pripojil dve prihrávky. Za Buffalo si pripísal jednu asistenciu Vladimír Sobotka.
Calgary potvrdilo úlohu najlepšieho tímu Západnej konferencie, keď doma prestrieľalo Detroit 6:4. V drese Flames zažiarili troma bodmi T.J. Brodie a Sam Bennett.