052622_SK_WorldsQFRecap

Slovenská reprezentácia na majstrovstvách sveta IIHF končí vo štvrťfinále. Národný tím prehral s domácim Fínskom 2:4 a nenadviaže na úspech z februárovej olympiády v Pekingu, na ktorej získal bronzové medaily. Najmladší tím v histórii Slovenska sa na šampionáte umiestnil na ôsmom mieste.

"Na chalanov som veľmi hrdý. Ukázali sme bojovnosť, ale rozhodli skúsenosti," povedal po prehre kapitán Tomas Tatar. "Každý hráč predviedol obetavosť a neboli sme ďaleko od toho, aby sme dosiahli niečo výnimočné."
Za najlepších hráčov slovenského tímu boli vyhlásení brankár Adam Húska (New York Rangers/Hartford Wold Pack), Tatar (New Jersey Devils) a útočník Juraj Slafkovský, možný prvý hráč blížiaceho sa draftu, ktorý bol s tromi gólmi a šiestimi asistenciami v ôsmich dueloch najproduktívnejším hráčom tímu.
Slováci vypadávajú napriek tomu, že nad hlavným favoritom viedli 2:0. Po góloch sedemnásťročného Adama Sýkoru a Pavla Regendu však inkasovali štyrikrát v rade vrátane gólu v poslednej sekunde duelu do prázdnej bránky.
"Mladí hráči na turnaji získali skúsenosti a môžu našu reprezentáciu posilniť na dlhé roky. Dúfam, že sa v drafte ocitnú čo najvyššie a splní sa im sen dostať sa do NHL. O pár rokov bude mať Slovensko veľmi silný tím," chválil Tatar okrem Slafkovského a Sýkoru aj obrancu Šimona Nemca, ktorý by tiež mohol byť vybraný v prvej päťke draftu.
Watch: Youtube Video
Fíni, ktorí majú v tíme napríklad obrancov Mira Heiskanena a Esu Lindella z Dallas Stars, pred súbojom so Slovenskom dostali na šampionáte len štyri góly a mali stopercentnú úspešnosť v oslabeniach. Ani v dvoch početných výhodách Slovákov neinkasovali. V sobotnom semifinále ich čaká výber Spojených štátov, ktorý porazil Švajčiarsko.
Ešte dve minúty pred koncom prvej tretiny bolo Slovensko v skvelej východiskovej pozícii. Ako prvý schladil halu v Tampere Sýkora, ktorý tečoval do bránky strelu Mária Luntera. Nadviazal naňho najlepší slovenský strelec na turnaji Regenda, ktorý v čase 15:16 strelil svoj piaty gól na majstrovstvách.
"Narazili sme na veľmi kvalitného súpera, ale bola to vyrovnaná partia," sklamane hľadal slová Slafkovský pre RTVS. "Predsa len sú jedným z najlepších tímov na svete, dalo sa čakať, že nám to nenechajú. A tak sa to aj skončilo."
Domáci začali otočku minútu a pol pred koncom, keď Húsku prestrelil Marko Anttila. Ten istý hráč sa presadil aj v druhej časti, keď vyrovnal po chybnej prihrávke Nemca. Rozhodujúci gól duelu dal Sakari Manninen a sekundu pred koncom zvýšil do prázdnej Húskovej bránky Saku Mäenalanen po prihrávke Anttilu.
Slováci končia vo štvrťfinále druhý rok v rade. V základnej skupine postúpili zo štvrtého miesta po zisku 12 bodov. V základnej skupine si tím trénera Craiga Ramsayho poradil s Francúzskom, Kazachstanom, Talianskom a Dánskom, s ktorým do poslednej chvíle bojoval o postup. Medzitým zverenci trénera Craiga Ramsayho nestačili na Nemecko, Švajčiarsko a Kanadu.
Česi využili tri presilovky, Kanada predviedla veľkolepý obrat
Česko postúpilo do semifinále po úspešnom súboji s Nemeckom, ktoré porazilo 4:1. Prvý center David Krejčí (v minulosti Boston Bruins) a Roman Červenka k tomu prispeli tromi bodmi za gól a dve asistencie.
David Pastrnak (Boston Bruins) pomohol gólom a prihrávkou, štvrtý gól pridal do prázdnej bránky Jiří Smejkal po asistencii Davida Kämpfa (Toronto Maple Leafs) a bod za prihrávku mal aj obranca Filip Hronek (Detroit Red Wings). Karel Vejmelka (Arizona Coyotes) pustil jediný gól z 22 striel, dvakrát mu pomohlo brvno.
Jediný nemecký gól dal v hre šiestich na piatich detroitský bek Moritz Seider. Philipp Grubauer (Seattle Kraken) inkasoval tri góly z 23 českých pokusov.
Kanaďania predviedli v druhom štvrťfinále nevídaný obrat. Ešte na začiatku tretej tretiny prehrávali so Švédskom 0:3 a dve minúty pred koncom 1:3. Pri hre bez brankára dokázali dať dva góly za 30 sekúnd: v čase 58:07 trafil Pierre-Luc Dubois (Winnipeg Jets) a pol minúty po ňom vyrovnal Mathew Barzal (New York Islanders).
Parádnu otočku proti otrasenému súperovi dokonal už v 43. sekunde predĺženia svojím druhým bodom v zápase Drake Batherson (Ottawa Senators). Bilanciu 1+1 mal i Dubois.