Schwartz nastrieľal hetrik a Blues postúpili

Hokejisti St. Louis Blues dokázali v šiestom zápase 1. kola vyraďovacích bojov o Stanley Cup proti Winnipeg Jets ako prví v celej sérii dokázali uspieť v úlohe domáceho tímu a ich odmenou je postup do 2. kola. V tom budú ich súpermi buď Dallas Stars, alebo Nashville Predators. Stars zatiaľ vedú 3:2.

O postupovej výhre Blues rozhodol autor víťazného gólu z predchádzajúceho zápasu vo Winnipegu, kde Blues uspeli rovnakým výsledkom 3:2, útočník Jaden Schwartz. Tentoraz totiž stihol dokonca hetrik.
St. Louis Blues - Winnipeg Jets 3:2 (konečný stav série: 4:2)
Rovnaký hrdina, rovnaký výsledok, iný priebeh. Kým minule Jets otočili zápas potom, ako po dvoch tretinách prehrávali 0:2 a Schwartz dokonal obrat v čase 59:45, tentoraz bolo všetko inak.
Skóre otvoril už po 23 sekundách tretím najrýchlejším gólom v klubovej histórii v play off a v každej ďalšej tretine pripojil ešte jeden. Keď v čase 43:55 zvýšil už na 3:0, zdalo sa, že je rozhodnuté. Schwartz v sérii paradoxne okrem tejto kľúčovej série štyroch gólov za sebou vôbec neskóroval.

Schwartz hetrikom pomohol Blues postúpiť

"Určite je veľmi pekné takto vystúpiť a pomôcť tímu," pochvaľoval si dvadsaťšesťročný Schwartz. "Ale dnes sme to tímovo odohrali skvelo, nedali sme im veľa priestoru a tvrdo sme si to odpracovali."
Tento stav vydržal až do 53. minúty, keď Dustin Byfuglien aspoň trochu oživil nádeje hostí. Priestor na drámu sa nakoniec zmenšil len na 38 sekúnd, pretože kontaktný gól, ktorý dal Bryan Little v oslabení, prišiel až v poslednej minúte.
Jets, ktorí minulý rok hrali vo finále Západnej konferencie, v závere vôbec nepomohlo, že v končiacej sa 58. minúte musel ísť Blake Wheeler na trestnú lavicu na 2+2 minúty za faul vysokou hokejkou.
Jordan Binnington v domácej bránke predviedol 18 úspešných zákrokov, na konte Connora Hellebuycka ich bolo 33.
"Naša obrana bola skvelá," ocenil Schwartz. "Útočníci sa navyše výborne vracali a frustrovali súpera. Toto bol pre nás tej najväčší zápas v celej sezóne, hrali sme agresívne a boli sme pripravení na špičkách."
Blues po dvoch tretinách viedli na strely drvivým rozdielom 27:6. "Presne tak sme to chceli. Byť silní. A hneď prvé striedanie so streleným gólom nám dodalo veľa energie. Toto bol po všetkých stránkach sakramentsky dobrý výkon," pochvaľoval si kapitán víťazov Alex Pietrangelo.
[Kompletné pokrytie série St. Louis s Winnipegom]
Jets/Thrashers majú historicky veľmi zlú bilanciu 2-12 v dueloch play off s rozdielom jediného gólu.
Winnipegu sa síce po úvodných dvoch porážkach podarilo vyrovnať sériu na 2:2, ale teraz sa preňho sezóna skončila. "Je to ťažké. Naozaj veľmi ťažké to prehryznúť," netajil útočník Little. "Myslím si, že pri vstupe do sezóny sme sami od seba veľa očakávali. A teraz cítime len obrovské sklamanie."