Slovakia

Už pred úvodným buly bolo jasné, že postúpili do štvrťfinále. Našťastie.

Slovenskí reprezentanti v Ostrave nezvládli záverečný súboj v skupine B na majstrovstvách sveta IIHF so Švédskom, ktorému podľahli 1:6. Teraz sa presúvajú do Prahy, kde budú vo štvrtok čeliť Kanade, víťazovi skupiny A a hlavnému favoritovi celého turnaja.

Švédsko sa vo štvrťfinále stretne s Fínskom, domáce Česko bude hrať so Spojenými štátmi a Švajčiarov čakajú Nemci.

Slováci po základnej skupine skončili na štvrtom mieste tabuľky. Švédsko malo už pred vzájomným zápasom jasné prvenstvo, ale suverénnym výkonom potvrdilo dominanciu a na svetovom šampionáte ešte neprehralo. Proti Slovensku Severania nastúpili s 19 hráčmi z NHL.

"Boli na inej úrovni," povedal obranca Šimon Nemec (New Jersey Devils) pre TV JOJ. "Bohužiaľ, musíme sa s tým zmieriť, ale sme dosť rozumní na to, aby sme na túto prehru zabudli."

Brankár Stanislav Škorvánek prvýkrát inkasoval už v čase 2:20, keď Lucas Raymond (Detroit Red Wings) tečoval do bránky strelu obrancu Victora Hedmana (Tampa Bay Lightning). Ešte pred polovicou úvodnej časti Slováci prišli o útočníka Martina Pospíšila (Calgary Flames), ktorý sa po náraze na mantinel do hry už nevrátil. Duel vynechal aj ďalší útočník Marek Hrivík.

Za stavu 1:0 mal obrovskú šancu Juraj Slafkovský (Montreal Canadiens), ale brankár Filip Gustavsson (Minnesota Wild) udržal Švédov vo vedení. S dorážkou neuspel ani Tomáš Tatar (Seattle Kraken).

Namiesto vyrovnania bol stav čoskoro 4:0. Za Švédsko sa najprv presadil obranca Erik Karlsson (Pittsburgh Penguins) a potom ho v priebehu 37 sekúnd nasledovali André Burakovsky (Kraken) a Isac Lundestrom (Anaheim Ducks). Tesne pred koncom strednej časti bol vylúčený Martin Fehérváry (Washington Capitals), takže Slovensko začínalo záverečnú dvadsaťminútovku v oslabení.

"Druhá tretina nám úplne ušla," krútil hlavou Tatar. "Prestali sme rešpektovať systém a každý si akoby začal robiť svoje. Potom proti takémuto mužstvu nemôžeme uspieť. Určite si k tomu niečo povieme."

Na 5:1 v poslednej časti najprv zvýšil Joel Eriksson Ek (Wild), ale o necelé dve minúty neskôr odpovedal Michal Ivan a strelil jediný slovenský gól v zápase. Obranca Liberca trafil do odkrytej bránky po prihrávkach Tatara a Slafkovského. Dvadsaťročný forvard Montrealu tak pridal svoju siedmu asistenciu v siedmich zápasoch na šampionáte.

Na konečných 6:1 zvýšil Eriksson Ek, ktorý po prihrávke Karlssona dal svoj druhý gól v zápase.

Slovensko v skupinovej fáze získalo 12 bodov. Šampionát odštartovalo prehrou s Nemeckom (4:6), potom nazbieralo štyri úspechy nad Kazachstanom (6:2), USA (5:4 po predĺžení), Poľskom (4:0) a Francúzskom (4:1), ale pred porážkou so Švédskom padlo aj s Lotyšskom (2:3 po samostatných nájazdoch).

Štvrťfinálový duel s Kanadou tím trénera Craiga Ramsayho odohrá v pražskej O2 arene vo štvrtok od 16:20.

"Na ten zápas sa teším, poriadne zregenerujem a pripravíme sa na Kanadu," plánuje útočník Libor Hudáček, s 9 bodmi (5 gólov, 4 asistencie) najproduktívnejší muž tímu. "Ku Švédom si niečo povieme a hodíme to za hlavu. Vieme, že to nebolo ideálne, ale vedeli sme, že majú najlepšie mužstvo na turnaji. Musíme si veriť, bez toho to nejde."

Česi zobrali Kanade bod

Domáca česká reprezentácia dokázala v posledných troch minútach a štyroch sekundách tretej tretiny vymazať pri hre bez brankára dvojgólovú stratu proti Kanade a dotiahnuť zápas do predĺženia. V ňom však dvojgólový Dylan Cozens (Buffalo Sabres) rozhodol o výhre súpera 4:3.

Kapitán Roman Červenka v elektrizujúcej atmosfére pražskej O2 areny ťahal Česko za ziskom bodu: strelil vyrovnávajúci gól na 3:3 a predtým si pripísal asistenciu. Dva body za prihrávky mali aj Martin Nečas (Carolina Hurricanes) a obranca David Špaček. Čerstvé posily z Boston Bruins David Pastrňák ani Pavel Zacha nebodovali.