FinlandWJC

Po piatkovej vydretej výhre 3:1 nad Kazachstanom čakal slovenskú juniorskú reprezentáciu oveľa ťažší súper. Vo vypredanej třineckej Werk Arene nastúpili proti minuloročným šampiónom z Fínska, ktorí im nastrieľali krutých osem gólov a uštedrili im porážku 1:8.

Za Fínov skórovalo sedem rôznych strelcov, jediný Aku Räty sa presadil dvakrát. Fíni slovenských brankárov zasypali 40 strelami, Slováci ohrozili bránku súpera 26 pukmi.
"Nie je jednoduché zhodnotiť takúto prehru. Chýbala nám osobná herná disciplína, chalanov sme pritom upozorňovali, aby boli sústredení. Po prvom zápase bolo na chlapcoch vidieť, že sa tešili, tento výsledok je krutý. Ale boli tam aj dobré veci. Dôležité je premeniť šance, aby mužstvo pocítilo 'momentum'. Ale v oslabení to nepôjde," uviedol po porážke tréner tímu Róbert Petrovický podľa portálu šport.sk.
V slovenskej bránke štartoval Samuel Vyletelka, ktorý absolvoval svoj debut na majstrovstvách. Medzi troma tyčami však vydržal len do 35. minúty, keď ho po šiestich inkasovaných góloch vystriedal podstatne skúsenejší Samuel Hlavaj.
V piatok viacerí hráči hovorili, že sa musia sústrediť na disciplínu a nedávať sa tak často vylučovať. Proti Fínom to však nepotvrdili a prvý trest prišiel už v 80. sekunde. Druhú presilovku už súper využil a Patrik Puistola strelil prvý gól zápasu.
"Začali sme zle. Proti takémuto tímu nemôžete odštartovať zápas na trestnej lavici," uvedomoval si brankár Vyletelka podľa oficiálneho webu majstrovstiev.
Nevydarený úvod si uvedomoval aj útočník Martin Faško-Rudáš: "Začiatok nám ušiel mali sme hneď dve vylúčenia a ťažšie sme sa dostávali do zápasu. Nemôžeme hrať takto ďalej, musíme byť disciplinovaní. Ak by sme hrali 5 na 5, nemusel byť z toho takýto výsledok."
Ešte do prvej prestávky prišlo zvýšenie na 2:0, keď Räty prekonal Vyletelku z dorážky. V úvode druhej tretiny Slováci nevyužili dve presilové hry a v nasledujúcom priebehu na to tvrdo doplatili.

Na začiatku 28. minúty Joonas Oden zužitkoval vylúčenie Olivera Okuliara a odštartoval osemminútovú sekvenciu, počas ktorej Fíni štyrikrát inkasovali. Najskôr pridal svoj zásah Aatu Räty, brat dvojgólového Akuho, a neskôr sa k nemu pripojili aj Mikko Kokkonen a Eemil Holtz.
"Samozrejme je fajn streliť dva góly," uviedol Aku Räty. "Myslím, že sme dnes v každom smere hrali dobre. Naozaj sa teším."
Jediná radosť Slovákov prišla v 37. minúte, keď Róbert Džugan využil skvelú prihrávku Daniela Tkáča. Bol to Džuganov druhý gól na šampionáte, v piatok proti Kazachstanu potvrdil skóre do prázdnej bránky.
V posledných sekundách strednej časti Räty prestrelil Hlavaja a zvýšil už na 7:1. Tretia tretina priniesla ďalšie dve nevyužité presilovky Slovákov a Fíni pridali ôsmy gól, o ktorý sa postaral Mikko Pettman.
"Tento zápas musíme rýchlo hodiť za hlavu" myslí si Vyletelka. "Zajtra máme deň voľna, takže sa dáme dokopy a pripravíme sa na duel proti Švajčiarsku."
[Pre spravodajstvo NHL.com/sk z majstrovstiev sveta juniorov kliknite sem]
Výber trénera Petrovického teraz čaká deň voľna a v pondelok o 19. hodine nastúpia proti Švajčiarsku. Vďaka sobotnej výhre nad Kazachstanom majú v tabuľke A tri body.
Česko nestačilo na Nemcov
Domáca reprezentácia Česka nenadviazala na štvrtkovú výhru nad Ruskom a podľahla Nemecku 3:4. Ich cesta za úspechom a prvou medailou po 15 rokoch sa tak výrazne komplikuje.
Dva góly Nemcov strelil talent St. Louis Blues Dominik Bokk, jeden dali John Peterka a Lukas Reichel, synovec bývalej českej hviezdy NHL a reprezentácie Roberta Reichla. Obranca Martin Hugo Haš si okrem gólu pripísal aj dve asistencie, o české góly sa postarali útočník Jan Jeník a obranca Libor Zábranský.
Kanada prišla o česť aj o Lafrenierea
Vo večernom dueli juniori Ruska šokovali Kanadu výhrou 6:0. Zámorský výber okre toho prišiel aj o svoju najväčšiu hviezdu, útočníka Alexisa Lafrenierea. Ten odstúpil zo zápasu po strete s brankárom Amirom Miftakhovom v druhej tretine, v ktorom si pravdepodobne poranil koleno.
O výsledku prakticky rozhodla už prvá tretina, ktorú zborná ovládla v pomere 3:0. Potom proti zaskočenému súperovi len pridávala ďalšie góly, v tretej časti sa už len dohrávalo a skóre ostalo nezmenené. O ruské góly sa postaralo šesť rôznych hráčov.
V skupine A došlo po troch hracích dňoch k unikátnej situácii, všetkých päť tímov má na konte tri body.