Toews206

Štvrtok 7. februára 2019 sa zapíše do dejín NHL ako deň, kedy tímy a hráči naprieč ligou chceli dopriať fanúšikom poriadnu zábavu navyše.
Až osem z štrnástich zápasov, ktoré boli na programe, muselo ísť do predĺženia!

Vyrovnané tak boli dva totožné rekordné zápisy v dejinách NHL z februára 2007 a novembra 2015. Šesť zápasov rozhodnutých až po predĺžení je len o jeden menej, než iný historický zápis, ktorý sa zrodil ešte skôr - v marci 2004.
Vydarený bonusový večierok odštartoval v hale Buffalo Sabres, kde divokú výhru 6:5 rozhodol Teuvo Teravainen z Carolina Hurricanes, a skončil zásahom Jonathana Toewsa na 4:3 v dueli medzi Chicago Blackhawks a Vancouver Canucks.
"Možno už boli všetci na ľade unavení rovnako ako ja," vrátil sa kapitán Chicaga k rozhodujúcemu momentu zo štvrtej minúty nastavenia. "Vlastne som sa len snažil o poslednú akciu a nechcel som byť pre našu bránku nebezpečný nejakou stratou alebo inou chybou. Nakoniec som však bol schopný prehodiť hokejku obrancu a získať čas na strelu."

Teravainen rozhodol v predĺžení

Akcia to bola určite parádna. Priam vyrážajúca dych.
Ešte väčšiu radosť z výhry po predĺžení mal nováčik v bránke St. Louis Blues Jordan Binnigton, ktorý nielenže nepustil ani gól (o triumfe 1:0 rozhodol v 65. minúte Brayden Schenn), ale dokázal odolať najlepšiemu tímu NHL Tampa Bay Lightning.
"Pekne sme zakončili trip po štadiónoch súperov," usmial sa spokojný gólman. Ešte viac ho však v dramatickom boji o účasť v Stanley Cupe zaujíma niečo iné. "Dali sme sa dokopy ako tím. Hráme šikovný, disciplinovaný hokej a dúfam, že sa v tomto smere udržíme."
No, na to v predĺženiach obvykle príliš veľa času nie je. Na ľade je pri počte troch hráčov na oboch stranách veľa priestoru. Obrancovia nestíhajú, gólmani sú v maximálnej permanencii. Čo akcia, to potenciálny gól.

Schenn dosiahol víťazný zásah v predĺžení

Len dvakrát z ôsmich duelov došlo až na nájazdy - a zhodne to boli domáci fanúšikovia, ktorí museli pred cestou domov zhltnúť porážku.
Exekútori penált z New Jersey Devils nestačili na kolegov z New York Islanders (1:2) a Philadelphia Flyers prišli o sériu výhier proti Los Angeles Kings (2:3). Po porcii extra zábavy však ani ich priaznivci neboli smutní, zvlášť keď Jakub Voráček vyrovnával 18 sekúnd pred koncom základného hracieho času.
"Myslím, že sme si ten bod navyše ani nezaslúžili," povedal na rovinu český útočník. "Bol to určite náš najslabší zápas z posledných deviatich a buďme úprimní: musíme byť radi aj za ten jediný bod."
Aj Voráček sa ukázal v päťminútovom predĺžení, ktoré vo formáte traja na troch natoľko baví divákov, trénerov aj samotných hokejistov. Zároveň nie sú jednotní v názore, či je lepšie rozhodnúť počas hry alebo až v nájazdovom prídavku.
"Určite je to zábava," vyhlásil napríklad bývalý kouč Flyers Dave Hakstol. "Určite je to lepší spôsob, ak ukončiť zápas, než nájazdy. Hokej je hra chýb - a akonáhle v predĺžení nejakú urobíte, tak je oveľa viac vidieť."
Špecifický pohľad ponúkol Schenn, ktorý rozhodol o výhre Blues proti lídrom ligy z Tampy: "Kto chce, nájde spôsob, ako predĺženie odohrať konzervatívnym spôsobom bez gólov a sústrediť sa na nájazdy."
Sledujte najhorúcejšie novinky na Twitteri cez [@NHLsvk]
On sám to však určite nepraktikoval. Keď hokejisti Lightning stratili puk v útočnom pásme, vyrútil sa okolo ľavého mantinelu a prestrelil gólmana. Hotovo!
Kdeže, konzervatívny spôsob v predĺžení väčšinou nevidno, čo je len dobre. Zároveň sa podobná porcia zábavy v programe NHL ako teraz vo štvrtok len tak opakovať nebude.
Ale až príde, všetci zúčastnení budú zase nadšení - či sa už zápasy rozhodnú v predĺžení alebo ešte neskôr.