hedman shattenkirk 1

Počas pauzy v sezóne NHL 2019-20 vyhlásenej kvôli obavám z šírenia koronavírusu NHL.com uverejňuje rozbor všetkých 31 tímov ligy. Tentoraz sú na rade Tampa Bay Lightning a v druhom článku o nich sme sa pozreli na to, ktorí hráči by v rámci tohto mužstva mohli kandidovať na individuálne ceny.

Po pomalom rozjazde sezóny 2019-20 sa Lightning rozleteli rýchlosťou južného expresu, po ceste predbehli väčšinu ďalších a nakoniec sa dostali až na druhé miesto v Atlantickej divízii.
Pozrime sa na to, ktorí hokejisti Tampy počas tejto jazdy vyčnievali.
Viac o téme: [Inventúra: Tampa Bay Lightning]
Najužitočnejší hráč
Victor Hedman. Švédsky obranca je pre tím skrátka nenahraditeľný. Jeho priemerný čas na ľade dosahuje 24:04 a patrí len medzi troch bekov, ktorí odohrali viac ako tri minúty na zápas v presilovke (3:06) a viac ako dve minúty v oslabení (2:22). Lightning majú kladné skóre s rozdielom 49 gólov, ale v štyroch dueloch, v ktorých Hedman nehral, majú záporné skóre 14:17.
Najlepší nováčik
Carter Verhaeghe, ktorý perfektne zužitkoval obmedzený čas na ľade. Ten po 52 štartoch predstavuje len 9 minút a 22 sekúnd, ale dvadsaťštyriročný forvard má napriek tomu na konte deväť gólov a 13 bodov. Na 60 minút času na ľade to znamená priemer 1,54 bodu, vďaka čomu je medzi nováčikmi s aspoň 50 zápasmi siedmy v lige. Verhaeghe debutoval v NHL až v tejto sezóne a 7. januára proti Vancouver Canucks strelil svoj prvý hetrik.
Najlepší obranca
Hedman je s 55 bodmi (11+44) tretí najproduktívnejším obrancom NHL a s +27 bodmi je štvrtý hodnotení v plus/mínus. V plnom počte hráčov dal tím so svojím lídrom obrany na ľade 81 gólov a dostal ich len 51 - rozdiel 30 gólov je dokonca druhý najlepší v lige.

Hedman trafil po odraze od tyčky

Najlepší defenzívny útočník
Anthony Cirelli. Keď tréner Jon Cooper potrebuje zastaviť najlepšiu lajnu súpera, nasadí formáciu tohto centra. Cirelli strávil v útočnom pásme len 45,2 percenta času, čo je spolu s Yannim Gourdem druhý najnižší pomer z hráčov Lightning s minimálne 50 zápasmi. Jeho SAT je napriek tomu 52 percent, teda siedme najlepšie číslo v tíme. S +26 bodmi v hodnotení plus/mínus je spolu s centrom Patricom Bergeronom (Boston Bruins) šiesty v lige.
Najlepší comeback
Kevin Shattenkirk. Skúsený bek nazbieral v 119 zápasoch za New York Rangers 51 bodov (7+44) a potom ho klub 1. augusta 2019 vyplatil zo zmluvy, ktorý mu zaručovala priemerne 6,65 miliónov dolárov za rok. O štyri dni neskôr podpísal ročnú zmluvu na 1,75 milióna dolárov s Lightning a v novom drese od začiatku sezóny exceloval. Dal osem gólov a nazbieral 34 bodov, najviac od ročníka 2016-17 (13 gólov, 56 bodov). V posledných dvoch rokoch za Rangers mal -29 v plus/mínus, teraz má v Tampe +22.