jagr debut

Štyridsaťpäťročný útočník Jaromír Jágr si v stredu vychutnal víťaznú premiéru v drese Calgary Flames na ľade Los Angeles Kings. Druhý najproduktívnejší hráč v histórii NHL síce nebodoval, ale klub z Alberty vyhral 4:3 po predĺžení a radoval sa z tretieho úspechu za sebou.

Slovenský gólman Jaroslav Halák odchytal celý zápas New York Islanders na ľade Anaheim Ducks. Rodák z Bratislavy predviedol 27 zákrokov, ale trikrát inkasoval a výhru 3:2 oslávili domáci. V akcii bol aj Zdeno Chára, ktorého Boston Bruins podľahli Colorado Avalanche 3:6. Český talent Pavel Zacha pomohol dvoma gólmi k víťazstvu New Jersey Devils v súboji doterajších suverénov na ľade celku Toronto Maple Leafs 6:3 a stal sa prvou hviezdou zápasu.

Los Angeles Kings - Calgary Flames 3:4 po predl.
Jágr sa vo štvrtom zápase sezóny prvýkrát zaradil do zostavy Flames, s ktorými 4. októbra podpísal ročnú zmluvu na milión dolárov. Calgary už v ôsmej minúte viedlo 2:0, Kings síce vývoj otočili, ale nakoniec po ďalšom obrate rozhodol Sean Monahan.
Jágr sa zaradil do tretej formácie s ľavým krídlom Krisom Versteegom a centrom Samom Bennettom. Na ľade strávil 13 minút a 38 sekúnd, z toho aj dve minúty a 23 sekúnd v presilových hrách. Pripísal si jeden záporný bod.
Bývalý hráč celkov Pittsburgh Penguins, Washington Capitals, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Dallas Stars, Boston Bruins, New Jersey Devils a Florida Panthers v 1712. zápase v NHL nerozšíril svoju bilanciu 1914 bodov za 765 gólov a 1149 asistencií.
Flames, ktorí po prehre na ľade Edmonton Oilers (0:3) uspeli s Winnipeg Jets (6:3) aj na ľade Anaheim Ducks (2:0), skvelo vstúpili do zápasu. Vo štvrtej minúte otvoril skóre v presilovej hre Matthew Tkachuk a Michael Frolík vzápätí zvýšil do odkrytej bránky po kombinácii Johnnym Gaudreauom.
V 36. minúte zavelil na obrat kapitán Kings Anze Kopitar a v úvode tretej tretiny sa presadil vďaka dvom tečom Dustin Brown. V 51. minúte ale vyrovnal svojím druhým gólom v zápase Tkachuk a v čase 61:02 rozhodol Monahan.

Toronto Maple Leafs - New Jersey Devils 3:6
Zacha, ktorý v prvých dvoch dueloch sezóny proti celku Colorado Avalanche (4:1) a na ľade tímu Buffala Sabres (6:2) nebodoval, sa v 30. minúte dočkal prvého zápisu do štatistík v sezóne. V presilovej hre dostal pred bránkovisko ideálnu prihrávku od Jespera Bratta, prekonal Frederika Andersena pod vyrážačku a dostal Devils do vedenia 3:2.
Druhýkrát sa Zacha presadil 159 sekúnd pred koncom, keď tečom strely Johna Moorea spečatil konečný výsledok. "Je dôležité, že sme schopní hrať s takým tímom ako je Toronto a privedieme zápas do víťazného konca. Bol to v mnohých ohľadoch poučný zápas, napriek tomu že sme vyhrali. Bolo odlišné od tých prvých dvoch," uviedol tréner Devils John Hynes.
Maple Leafs utrpeli prvú stratu po výhrach na klzisku Winnipeg Jets (7:2) a nad tímami New York Rangers (8:5) a Chicago Blackhawks (4:3 po predĺžení). "Očakával som, že takýto zápas príde, ale myslel som si, že budeme bojovať. To sa nestalo. Hokej je boj, získate to, čo si zaslúžite. My sme si dnes zaslúžili tento výsledok," vyhlásil kouč Maple Leafs Mike Babcock.
Washington Capitals - Pittsburgh Penguins 2:3
V ďalšom diele Hviezdnych vojen sa radoval z výhry kapitán Penguins Sidney Crosby, ktorý prispel k druhému úspechu tohtoročného i minuloročného víťaza Stanley Cupu vo štvrtom dueli v sezóne jednou asistenciou. Alex Ovechkin svojím ôsmym gólom vo štvrtom zápase ročníka v 53. minúte len znížil na konečných 2:3.
Capitals, v ktorých druhej formácii s Ovechkinom a Evgenym Kuznetsovom opäť nechýbal forvard Jakub Vrána, sa nepodarila odveta za vyradenie v 2. kole play off z minulej sezóny. Washington podľahol v semifinále Východnej konferencie Pittsburghu 3:4 na zápasy a v rovnakej fáze vypadol s Penguins už druhýkrát za sebou.
Pittsburgh v stredu uspel v Capital One Arene vďaka trom využitým presilovým hrám. V šiestej minúte otvoril skóre obranca Kris Letang a pred polovicou duelu aj po Crosbyho asistencii Patric Hornqvist upravil na 2:0.
Bek Christian Djoos síce znížil gólom vo svojej premiére v NHL 53 sekúnd pred koncom druhej časti, ale Connor Sheary vrátil Penguins po 38 sekundách záverečného dejstva dvojgólový náskok. Oveckhinov zásah už Capitals nespasil.

Colorado Avalanche - Boston Bruins 6:3
Vydarený vstup do súťaže zažíva najhorší tím uplynulej sezóny Colorado, ktoré vyhralo tretí zo štyroch duelov. Gólom a asistenciou k tomu prispel Nail Yakupov, ktorý bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu.
Jednotka draftu z roku 2012 si tak polepšila na päť bodov za tri góly a dve asistencie. Dvadsaťštyriročný ruský útočník pritom v minulom ročníku za St. Louis Blues, kam prišiel vlani z Edmontonu, zaznamenal v 40 dueloch len deväť bodov za tri góly a šesť prihrávok.
Zdeno Chára strávil v drese Bruins na ľade takmer dvadsaťtri minút, pripísal si tri hity, jednu strelu na bránku a zápas končil s dvoma plusovými bodmi v hodnotení plus/mínus. Po troch odohraných zápasoch sa zatiaľ bodovo nepresadil.
Anaheim Ducks - New York Islanders 3:2
Slovenský brankár Jaroslav Halák nezabránil porážke Islanders 27 úspešnými zákrokmi. Bratislavčana najskôr v úplnom úvode zápasu prekonal Andrew Cogliano. Hostia síce vyrovnali po góle Brocka Nelsona, ale Ducks sa neskôr vďaka zásahom Rickarda Rakella a Patricka Eavesa dostali do dvojnásobného vedenia. V záverečnej tretine pridal svoj druhý gól v dueli Brock Nelson, ktorý však už len upravil skóre.
Halák tak po dvoch štartoch v novej sezóne bilanciu jeden triumf a jednu prehru. Naposledy v noci zo soboty na nedeľu 26 zákrokmi prispel k domácej výhre 6:3 nad tímom Buffalo Sabres.