hedman kuch

Vzhľadom na to, že sezóna 2019-20 bola 12. marca kvôli pandémii koronavírusu pozastavená, NHL.com/sk ponúka inventúru všetkých 31 účastníkov súťaže. Podľa poradia v Atlantickej divízii pokračujeme tímom Tampa Bay Lightning.

Tampa Bay Lightning
Bilancia: 43-21-6, 92 bodov
Pozícia: 2. miesto v Atlantickej divízii
Štart sezóny v podaní Lightning nebol taký, aký sa všeobecne očakával. Od polovice decembra sa však zaradili medzi najlepšie tímy NHL a postupne sa vytiahli až na druhé miesto v Atlantickej divízii, kde majú veľmi slušný náskok.
Viac o téme: [Kandidáti na ceny: Tampa Bay Lightning]
Bod zlomu nastal 17. decembra v zápase proti Ottawa Senators. Pred ním mala Tampa bilanciu 16-12-1 a v divízii bola šiesta, 13 bodov za prvými Boston Bruins.
V druhej tretine tohto zápasu minuloročný držiteľ Hart Trophy a Art Ross Trophy Nikita Kucherov stratil puk na útočnej modrej a protiakcia sa skončila vyrovnaním ottawského Anthonyho Duclaira. Ruský útočník si v druhej tretine zahral ešte jedno striedanie, na začiatku tretej časti ďalšie... A potom ho tréner Jon Cooper posadil.

Kučerov zaistil predĺženie víťaznej série

Kučerov nezasiahol ani do predĺženia, ktoré sa skončilo v čase 4:41 víťazným gólom Anthonyho Cirelliho 4:3 pre Lightning.
"Urobili sme rozhodnutia, ktoré nám umožnili vyhrať zápas," hodnotil Cooper. "(Kučerov) je dôležitou súčasťou nášho tímu, mohlo sa to stať komukoľvek. Do tejto situácie sme sa dostali ako tím. Chceli sme vyhrať a takto pôjdeme ďalej."
Všetci hráči počinu trénera pochopiteľne venovali pozornosť. Po dvoch porážkach v rade Tampa zrazu otočila kormidlo a vyhrala desaťkrát po sebe. Od zápasu s Florida Panthers (6:1), ktorým sa 23. decembra táto séria začala, sú Lightning najlepším mužstvom celej NHL - z 36 zápasov ich vyhrali 26 a v 28 získali minimálne bod.
A bol to práve Kučerov, kto sa ujal vodcovskej úlohy. Od spomínaného dňa je štvrtým najproduktívnejším hráčom lige, v 35 dueloch nazbieral 48 bodov (21+ 27). V obrane sa do popredia znova postavil Victor Hedman, ktorý v 34 dueloch nazbieral 26 bodov (4+22) a s číslom +29 je najlepším hráčom súťaže v hodnotení plus/mínus.
Andrei Vasilevskiy v bránke navyše stavia základy druhej skvelej sezóny v rade, v ktorej sa hlási o obhajobu Vezina Trophy. Má najviac výhier v súťaži (35) a od 23. decembra aj štvrtú najvyššiu úspešnosť pri plnom počte hráčov na ľade (93,8 percenta) medzi brankármi s minimálne 20 štartmi. Pritom čelil 696 strelám, čo je tretí najvyšší počet v NHL.

Vasilevskij zastavil všetkých 32 striel Montrealu

Lightning sa však zlepšili aj v mnohých ďalších smeroch. Pomohli im k tomu aj príchody útočníkov Blakea Colemana a Barclaya Goodrowa či obrancu Zacha Bogosiana - všetci traja dodávajú mužstvu tvrdosť, ktorá mu chýbala v prvom kole play off 2019, keď ho v štyroch dueloch prekvapujúco vyradili Columbus Blue Jackets.
Hráč na vzostupe
Anthony Cirelli. Dvadsaťdvaročný forvard už prekonal osobný rekord, v 68 štartoch sa dostal na 44 bodov (16+28). Takýto produktívny bol aj napriek tomu, že v útočnom pásme strávil čas len pri 45,2 percenta vhadzovaní, čo je spolu s Yannim Gourdem druhý najnižší pomer z hráčov Lightning s minimálne 50 zápasmi. Z Cirelliho sa stal aj defenzívne zodpovedný hráč a s priemerom 2:49 minúty na zápas je najčastejšie nasadzovaným hokejistom tímu v oslabeniach.
Významné víťazstvo
Tampa Bay Lightning - Vancouver Canucks 9:2 (7. januára): Lightning aj Canucks vstupovali do Amalie Areny so siedmimi výhrami v rade a bolo jasné, že pre jedného z nich sa víťazná séria skončí. Canucks dali prvý gól, ale domáci v druhej tretine odpovedali šiestimi gólmi a päť z nich nastrieľali v rozmedzí siedmich minút a 52 sekúnd. Táto výhra ich prvýkrát od úvodného týždňa sezóny posunula na druhé miesto v Atlantickej divízii.
Najzaujímavejší zápas
Boston Bruins - Tampa Bay Lightning 3:5 (7. marca): Lightning v bostonskej hale TD Garden dokázali, že zvládnu hrať rovnako dôrazne ako fyzicky aj proporčne nabitejší Bruins. Rozhodcovia v tomto zápase rozdali spolu 94 trestných minút. V čase 6:50 druhej tretiny Tampa viedla už 3:0 a v posledných 13 minútach a 23 sekundách hry pustila Boston len k piatim strelám na bránku.