Halak

Slovenský gólman Jaroslav Halák sa stal hlavnou hviezdou zápasu New York Islanders proti Washington Capitals. Výhru 3:1 vychytal 31 úspešnými zákrokmi a bol vyhlásený za najlepšieho hráča večera.
Prvou hviezdou zápasu sa stal aj český brankár Ondřej Pavelec, ktorý zažiaril v drese New York Rangers v dueli proti Dallas Stars. Ani 44 úspešnými zákrokmi však nezabránil porážke 1:2 po nájazdoch. Detroit Red Wings s Tomášom Tatarom doma nestačili na Florida Panthers, prehrali 1:2 po predĺžení a zaznamenali deviatu porážku z posledných desiatich zápasov.

New York Islanders - Washington Capitals 3:1
Islanders sa po štvorzápasovom tripe vrátili na domáci ľad do Barclays Center a ukončili sériu troch porážok. Už v tretej minúte ich dostal do vedenia Brock Nelson a na začiatku druhej tretiny v priebehu 58 sekúnd zvýšili už na 3:0 Andrew Ladd a John Tavares. Halákovi zobral čisté konto v 49. minúte obranca Dmitry Orlov.
"Samozrejme by bolo pekné udržať nulu. Ale výhra je výhra. Sú to dva body doma. Bol to od všetkých na ľade naozaj dobrý zápas. Každý má svoju úlohu a plnil si ju. Od začiatku sme bojovali a väčšinu zápasu sme diktovali tempo hry," povedal Halák.
Halák inkasoval za posledné dva štarty len tri góly, pokým predtým dostal tri a viac gólov v 11 z 14 predchádzajúcich zápasov. "Má obrovský podiel na našej dnešnej výhre," pochválil tréner Islanders Doug Weight tridsaťdvaročného gólmana, ktorý pomohol prerušiť sériu štyroch výhier Capitals.

New York Rangers - Dallas Stars 1:2 po nájazdoch
Pavelec dostal príležitosť namiesto jednotky Henrika Lundqvista druhýkrát za posledné štyri zápasy a pri veľkej prevahe Stars inkasoval v riadnom hracom čase len raz. Dallas prestrieľal Rangers 45:25 a v druhej tretine bol pomer striel 17:5. Práve v nej obranca Julius Honka prekonal českého gólmana strelou z pozície za pravým kruhom.
V 57. minúte Rick Nash poslal zápas do predĺženia, ale v rozstrele trafil za Rangers len Mats Zuccarello. Na Pavelca naopak vyzreli Alexander Radulov a Jason Spezza. Pre Rangers to bola ešte len druhá domáca porážka z posledných 12 zápasov.
"Prehrali sme, takže sme sklamaní. Ale je dobré, že sme z tohoto zápasu dokázali vyťažiť bod. V tretej tretine sme sa zlepšili a musíme na to nadviazať. Zajtra je nový deň a máme pred sebou ďalšie dôležité zápasy," vyhlásil Pavelec, ktorý sa dostal do hry ôsmykrát v sezóne a piatykrát chytal od začiatku.
Na trénera Rangers Alaina Vigneaulta urobil v zápase veľký dojem. "Všetci v kabíne vedia, že s výnimkou Ondřeja Pavelca dnes nikto nehral dobre. Zápas má len dve pozitíva. Pavelec bol neuveriteľný a vďaka jeho výkonu sme získali bod. Inak to nebolo dobré," uviedol Vigneault.

Pittsburgh Penguins - Colorado Avalanche 1:2
Gólman Jonathan Bernier prispel k víťazstvu Avalanche 39 úspešnými zákrokmi a napravil si tak chuť po minulom nevydarenom vystúpení. Naposledy totiž chytal v dueli proti Dallasu 3. decembra a pri porážke 2:7 inkasoval štyrikrát z deviatich striel. V PPG Paints Arene ho Phil Kessel pripravil o čisté konto až 12 sekúnd pred koncom pri hre Penguins bez brankára.
"Cítil som sa celkom dobre. Mal som za sebou pár vynikajúcich tréningov. Keď som dostal šancu, na nič som nemyslel a skrátka som chytal," povedal Bernier. Jeho tím dostal do vedenia v 47. minúte Mark Barberio a v čase 58:31 Blake Comeau zvýšil do prázdnej bránky.
Vo farbách Pittsburghu aj druhýkrát po príchode z farmy z celku Wilkes-Barre/Scranton z American Hockey League nastúpil útočník Dominik Simon, ktorý si pri sobotnej prehre s Toronto Maple Leafs 3:4 pripísal vo svojom prvom štarte v NHL v sezóne dve asistencie.
Detroit Red Wings - Florida Panthers 1:2 po predl.
Red Wings si pripísali už deviatu porážku z posledných desiatich zápasov. Na konci úvodného dejstva ich síce kapitán Henrik Zetterberg dostal do vedenia, ale v 51. minúte Vincent Trocheck vyrovnal v presilovej hre a Mike Matheson v čase 62:02 rozhodol.
Výrazný podiel na úspechu Panthers mal brankár James Reimer, ktorý si pripísal 34 zákrokov. Otriasol sa zo sobotného vystúpenia proti Coloradu, proti ktorému pri porážke 3:7 päťkrát inkasoval. "Reimer bol fantastický. Bez všetkých tých jeho skvelých zákrokov by sme nevyhrali," vyhlásil Trocheck.
Tomáš Tatar strávil medzi mantinelmi viac ako 17 minút a nepremenil päť streleckých pokusov. Jeho bodové konto v tejto sezóne trinásť bodov za osem gólov a päť asistencií tak ostalo nezmenené v druhom dueli po sebe.
Winnipeg Jets - Vancouver Canucks 5:1
Jets zabrali po troch prehrách v rade a Mathieu Perreault sa o to postaral troma bodmi za dva góly a jednu asistenciu. Jets potvrdili, že sa im doma darí a v Bell MTS Place sa tešili z desiatej výhry z posledných jedenástich duelov.
"Nie som si istý prečo, ale zdá sa, že tento štadión našej hre výborne vyhovuje. Vždy tu hráme solídne a tento zápas toho bol len ďalším príkladom," vyhlásil Perreault po úspešnom návrate Winnipegu domov po trojzápasovej sérii vystúpení vonku.
Anaheim Ducks - Carolina Hurricanes 3:2
Ducks ukončili sériu štyroch porážok a Logan Shaw im k tomu pomohol dvoma bodmi za gól a asistenciu. Za Ducks, ktorí sa radovali ešte len z druhej výhry z posledných ôsmich zápasov, skórovali aj Jakob Silfverberg a Derek Grant. Justin Williams a Victor Rask svojimi gólmi neodvrátili štvrtú prehru Hurricanes v rade.
Do zostavy Anaheimu sa po 19 zápasoch vrátil útočník Ryan Getzlaf a po päťzápasovej pauze aj Silfverberg. Corey Perry však v priebehu prvej tretiny odstúpil kvôli zraneniu kolena.

1. Mathieu Perreault (WPG): 2 góly, 1 asistencia, 4 strely
2. Ondřej Pavelec (NYR): 44 úspešných zákrokov, 1 inkasovaný gól
3. Jaroslav Halák (NYI): 31 úspešných zákrokov, 1 inkasovaný gól