Halák si poradil so štyrmi šancami v rade

Gólman Jaroslav Halák výborným výkonom priviedol Boston Bruins k víťazstvu 4:1 nad Pittsburgh Penguins a bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu. Rovnakým výsledkom sa skončil aj súboj Montreal Canadiens s Philadelphia Flyers, na ktorom sa tromi bodmi podieľal Tomáš Tatar. Washington Capitals porazili New Jersey Devils 5:2, Richard Pánik si pripísal asistenciu a Alex Ovečkin nastrieľal 25. hetrik v NHL.

Halák zažiaril proti Penguins
Jaroslav Halak dovolil Pittsburghu len jeden gól a Boston aj vďaka jeho 29 úspešným zákrokom uspeli 4:1. Brankár z Bratislavy inkasoval len v úvode prvej tretiny, keď ho po 24 sekundách hry prekonal Sidney Crosby.
Potom už predvádzal jeden skvelý zákrok za druhým a za svoj výkon bol vyhlásený za prvú hviezdu duelu.
Halák najlepšie predviedol svoje umenie v úplnom závere druhej tretiny, keď Bruins viedli 2:1. Najskôr ho ohrozil Bryan Rust v čase 19:51 a potom v rýchlom slede zastavil aj pokusy Zacha Astona-Reeseho, Crosbyho a Krisa Letanga. Vtedy už do konca tretiny ostávala len jedna sekunda.
"Dúfam som, že sa im minie čas, ale to sa nestalo" opísal Halák svoj hviezdny moment. "Myslím, že bez tej jeho série zákrokov by sme pravdepodobne nevyhrali," pochválil slovenského brankára obranca Bruins Torey Krug.
Domáci Boston tak naďalej držia krok s najlepším tímom ligy Washington Capitals, na ktorých strácajú jediný bod. Z úspechu sa radovali po dvoch porážkach v rade.
Na Crosbyho úvodný gól asistoval aj Dominik Simon, lenže kapitán Penguins ostal vo štvrtok jediným strelcom Pittsburghu.
V polovici prvej časti sa už naplno rozbehli domáci. Bruins najprv otočili stav, keď sa v priebehu 133 sekúnd zapísali medzi strelcov Sean Kuraly a Par Lindholm. Po druhej tretine, ktorá sa vďaka záverenčnej sekvencii Halákových zákrokov skončila 0:0, sa dostala k slovu elitná lajna Bruins.
V 44. minúte David Pastrnak naslepo našiel rozbehnutého Patrica Bergerona. V závere pri hre Penguins bez brankára mal Pastrňák pred sebou prázdnu bránku, ale namiesto strely ponúkol gól ďalšej hviezde Bradovi Marchandovi a pripísal si tak 32. asistenciu v sezóne.
Tatarov trojbodový večer
Canadiens po hrozivej sérii ôsmich porážok v rade pokračujú v jej náprave. Štvrtkový triumf 4:1 bol tretí z posledných štyroch duelov a na troch zo štyroch gólov sa podieľal Tomas Tatar.

Flyers síce išli do vedenia ako prví, keď sa v čase 18:47 presadil Joel Farabee. Už po 18 sekundách sa však dostal k slovu Tatar, ktorý po strele zápästím z kruhu pripojil svoj 17. gól v sezóne.
Úvodný zásah Philadelphie ostal aj jediný, potom už Carey Price definitívne uzavrel bránku hostí. K Tatarovi sa v drese Canadiens pridali aj Artturi Lehkonen a Iľja Kovaľčuk, ktorý strelil dokonca dva góly. Na dvoch z nich sa prihrávkami podieľal Tatar a po pamätných štyroch bodoch proti Washingtonu 15. novembra zažil svoj najúspešnejší duel v sezóne.
V úvode druhej tretiny Montreal stihol dokonca dva góly za 11 sekúnd. Najprv Kovaľčuk využil presilovú hru a pripísal si víťazný gól. Lehkonen neskôr tečoval do bránky strelu Philippa Danaulta, ktorý zažiaril tromi asistenciami.
Brankár Flyers Alex Lyon prvýkrát v sezóne štartoval za Flyers a pripísal si 36 zákrokov. Tréner Philadelphie si jeho výkon pochvaľoval: "To je presne to, čo chcete od brankára - dal nám šancu," uviedol tréner Flyers Alain Vigneault.
Pánik asistoval a Ovečkin žiaril
Alex Ovechkin bol vďaka 25. hetriku v základnej časti NHL hlavným ťahúňom Washington Capitals pri víťazstve nad New Jersey Devils 5:2. Na treťom góle 'Caps' sa podieľal aj Richard Panik, ktorý pridal svoju štvrtú asistenciu v sezóne. Bodovo sa presadil po troch dueloch, v ktorých vyšiel naprázdno.

Ovečkin nastrieľal 25. hetrik v NHL

Potom sa však hosťom podarilo stiahnuť manko na 2:3, ale Jakub Vrana strelil dôležitý štvrtý gól Capitals a dodal domácim pohodu.
Po ňom ešte istil výhru Ovečkin, dostal sa na métu 689 gólov v 1132 zápasoch základní časti a stráca už len jeden gól na prvú desiatku najlepších strelcov v histórii, ktorú uzatvára Mario Lemieux.
Ovečkin stráca v tejto sezóne už len päť gólov na najlepšieho strelca ligy Davida Pastrňáka, doteraz sa presadil tridsaťjedenkrát. Jasne najlepší ruských kanonierov navyše pätnásty raz za sebou pokoril tridsaťgólovú hranicu. To okrem neho dokázali už len Jaromír Jágr a Mike Gartner.
Aj Gartner, ktorý má na konte najviac sezón s 30+ gólmi (17), to dokázal v každom z 15 ročníkov od svojho vstupu do NHL, ale Ovečkin je jediným hráčom, ktorému sa to podarilo aj v jednom tíme. Hatrik číslo 25 stihol ako desiaty hráč v histórii.
Domáci brankár Ilya Samsonov inkasoval prvýkrát po 135 minútach a 8 sekundách, predtým chytil 55 striel v rade, ale vzhľadom na výsledok ho to nemuselo veľmi mrzieť.
Tvrdo vybojovaný triumf Calgary
Calgary Flames zvíťazili šiestykrát z posledných siedmich zápasov, keď Scotiabank Arena porazili domácich Toronto Maple Leafs 2:1 po samostatných nájazdoch. Hlavnou postavou a prvou hviezdou duelu sa stal český brankár víťazov David Rittich, ktorý predviedol 35 úspešných zákrokov a nepustil ani jeden z troch nájazdov.
Skóre otvoril Derek Ryan a v čase 48:35 v presilovke vyrovnal William Nylander. Najproduktívnejší útok ligy tak nevyšiel naprázdno ani v 48. dueli sezóny.
V nájazdoch začínali domáci. Ani jedna z tria veľkých hviezd v zložení Jason Spezza, Auston Matthews a Mitchell Marner však na Ritticha nedokázala nájsť recept. V druhej sérii za Flames premenil svoj nájazd Matthew Tkachuk a nakoniec to aj stačilo.
"Podľa môjho názoru boli dnes dobrí obaja brankári," pripomenul Rittich výkon domáceho Frederika Andersena, ktorý predviedol 31 zákrokov. "Bol to skvelý zápas, nepadlo veľa gólov, ale obidva tímy mali množstvo šancí skórovať. Treba povedať, že Andersen bol naozaj veľmi dobrý."
Rittich tak potvrdil, že si dodatočnú pozvánku na 2020 Honda NHL All-Star Game namiesto zraneného Darcyho Kuempera naozaj zaslúži. Okrem 34 pokusov ofenzívy Toronta si poradil aj s jednou strelou obrancu Martina Marinčina.
Ostatné zápasy: Wild porazili Lightning, Grubauer vynuloval Sharks
Minnesota Wild pretlačili v poslednom období výborne hrajúcich Tampa Bay Lightning 3:2. Nikita Kucherov síce vyrovnal náskok domácich, lenže tí potom za stavu 1:1 ešte v druhej tretine v priebehu 130 sekúnd odskočili do vedenia 3:1. Výhru im už nemohol zobrať ani ďalší zásah Kučerova v treťom dejstve. Obranca porazených Erik Cernak skončil s jednou mínuskou na konte.
Anaheim Ducks uťali sériu štyroch zápasov bez bodového zisku, keď zaskočili domácich Nashville Predators a zvíťazili 4:2. Ducks udreli po úvodnej tretine dvakrát v priebehu 141 sekúnd. Brankár John Gibson predviedol 33 úspešných zákrokov a český útočník Ondrej Kase raz asistoval.
Valeri Nichushkin po 45 sekundách otvoril skóre duelu Colorado Avalanche - San Jose Sharks, po ktorom sa domáci radovali z jasnej výhry 4:0. Tento stav platil už na konci 33. minúty. Brankár Philipp Grubauer uhájil čisté konto vďaka 27 zákrokom.
Buffalo Sabres vybojovali piate víťazstvo z posledných siedmich duelov, keď si poradili s Dallas Stars 4:1. Víťazný gól strelil obranca Rasmus Dahlin, útočník Michael Frolik dal prvý gól za Sabres po výmene z Calgary Flames. Obranca Stars Andrej Sekera mal na konte jeden mínusový bod.
Columbus Blue Jackets si tesne poradili s Carolina Hurricanes v pomere 3:2. Rozhodujúci gól strelil necelé dve minúty pred koncom Nick Foligno. Blue Jackets pridali tretí úspech v rade.