Halak

Gólman Jaroslav Halák má za sebou tretí štart v bránke New York Islanders v novej sezóne a zaznamenal druhú porážku. Dvadsaťštyri zákrokov slovenského brankára nestačilo na strelcov Los Angeles Kings, ktorí doma porazili Islanders 3:2.

Nováčik Vegas Golden Knights je pri svojom vstupe do NHL naďalej pri chuti a po výhre nad Boston Bruins 3:1 si vo svojom piatom zápase v sezóne pripísal už štvrtý úspech. Nezabránil tomu ani český kanonier David Pastrňák, ktorý svojím tretím gólom v sezóne znížil pol minúty pred koncom na 1:2.
Zápas patril debutantom na strane Golden Knights. Útočník Alex Tuch ozdobil premiéru za Vegas gólom a asistenciou, za čo si vyslúžil ocenenie pre prvú hviezdu zápas. Forvard Vadim Shipachyov si v prvom dueli v NHL hneď pripísal víťazný gól. Gólman Malcolm Subban proti svojmu bývalému tímu zažiaril 21 úspešnými zákrokmi.
Los Angeles Kings - New York Islanders 3:2
Kings bodovali aj v piatom dueli sezóny a dosiahli už štvrtú výhru. Slovenský gólman Jaroslav Halák v drese Islanders tomu nezabránil ani 24 úspešnými zákrokmi. V 13. minúte inkasoval prvý raz, keď mu obranca Adam Pelech nešťastne tečoval medzi betóny nahodenie kapitána Kings Anzeho Kopitara.
Pred polovicou zápasu síce vyrovnal Josh Bailey, ale v 32. minúte Jake Muzzin prekonal Haláka v presilovej hre strelou z pravého kruhu cez tieniaceho Tannera Pearsona a na začiatku záverečného dejstva vo vlastnom oslabení zvýšil ďalší bek Drew Doughty. Casey Cizikas už len skorigoval výsledok.

Vegas Golden Knights - Boston Bruins 3:1
David Pastrňák sa zapísal medzi strelcov šťastne v čase 59:30 pri tlaku Bruins v power play. Spoza bránky prihrával krajanovi Davidovi Krejčímu a puk zrazil za Subbana brániaci William Karlsson. Dvadsaťjedenročný Pastrňák zobral bývalému spoluhráčovi šancu na prvú nulu a v piatom zápase si pripísal štvrtý bod v sezóne, ale tretiu porážku Bruins neodvrátil.

Vegas po úvodných troch výhrach na ľade celkov Dallas Stars i Arizona Coyotes (zhodne 2:1) i úspechu pri domácom debute proti Arizone (5:2) v piatok prvýkrát neuspelo s Detroit Red Wings (3:6), ale aj bez zranenej brankárskej jednotky Marca-Andreho Fleuryho sa opäť vrátilo na víťaznú vlnu.
"Je to úžasný pocit. Získal som v Bostone veľa kamarátov, hral som tam so skvelými spoluhráčmi a pod výborným trénerským tímom. Som šťastný, že sa mi proti nim podarilo vyhrať," povedal Subban, ktorého Golden Knights angažovali 3. októbra z listiny voľných hráčov. Na svoj tretí duel v NHL sa postavil po tom, čo Fleury v zápase proti Detroitu utrpel otras mozgu, keď ho útočník Anthony Mantha zasiahol kolenom do hlavy.
Zápas patril aj dvom útočníkom povolaným z farmárskeho tímu Chicago Wolves. Dvadsaťjedenročný Tuch, ktorého Vegas získalo 21. júna v trejde z celku Minnesota Wild, sa v American Hockey League prihlásil o pozvánku piatimi bodmi za štyri góly a jednu asistenciu z troch zápasov.
O deväť rokov starší Shipachyov, ktorý po pôsobení v SKA Petrohrad v Kontinentálnej lige podpísal s Golden Knights ako nedraftovaný voľný hráč dvojročný kontrakt na celkovo deväť miliónov dolárov, bol doteraz zaradený na farmu len administratívne a za Wolves nenastúpil.
Tuch, ktorý mal na konte šesť zápasov v NHL za Minnesotu z minulej sezóny, sa dočkal prvého bodu v súťaži v 35. minúte, keď z pravého kruhu prekonal Tuukku Raska a otvoril skóre.
Po troch minútach v ďalšej šanci neuspel, ale hneď uvoľnil Shipachyova, ktorý zakončil do odkrytej bránky. V závere po Pastrňákovom znížení spečatil výsledok 14 sekúnd pred koncom do prázdnej bránky Oscar Lindberg.
Zdeno Chára nenadviazal na svoj trojbodový večer na ľade Arizony, keď v sobotu pri výhre Bostonu 6:2 strelil gól a pridal dve prihrávky. Vo Vegas odohral 21 a pol minúty, raz vystrelil na bránku a pripísal si dva hity.

Anaheim Ducks - Buffalo Sabres 1:3
Sabres vybojovali prvú výhru v sezóne a nový hlavný kouč Buffala Phil Housley tak v tejto úlohe oslávil prvý úspech v kariére v NHL. Brankár Chad Johnson pomohol k víťazstvu 25 úspešnými zákrokmi. Rozhodujúci gól strelil v závere druhej tretiny Benoit Pouliot a Johan Larsson poistil výsledok poistil pri power play 24 sekúnd pred koncom.

Hostia viedli už po 86 sekundách, keď otvoril skóre Justin Bailey. V 16. minúte sa ukázala slabina Sabres v tejto sezóne, keď inkasovali už piatykrát pri vlastnej presilovke. Tentoraz ich však gól Chrisa Wagnera nezlomil.
1. Alex Tuch (VGK): 1 gól, 1 asistencia, 4 strely
2. Malcolm Subban (VGK): 21 úspešných zákrokov, 1 inkasovaný gól
3. Drew Doughty (LAK): 1 gól, 1 asistencia, 2 plusové body