Panthers 61024

Hokejisti Florida Panthers aj v druhom finále Stanley Cupu využili výhodu domáceho prostredia a v Amerant Bank Arene porazili Edmonton Oilers 4:1. V sérii na štyri víťazné vedú 2:0 na zápasy a od premiérového triumfu ich delia len dva úspechy.

Dvomi gólmi zažiaril Evan Rodrigues, ktorý v čase 43:11 strelil víťazný gól a o deväť minút neskôr zvýšil na 3:1. Anton Lundell si pripísal dve asistencie.

Rodrigues tečovanou strelou poslal Panthers do vedenia

Oilers viedli vďaka gólu Mattiasa Ekholma a obrat Panthers odštartoval bek Niko Mikkola. Za víťazov skóroval aj ďalší obranca Aaron Ekblad.

"Myslím si, že sme nadviazali na našu hru z tretej tretiny prvého zápasu. Výkon bol vynikajúci," pochvaľoval si hlavný tréner Panthers Paul Maurice. Stav 2:0 na zápasy dokázalo v sériách play off dotiahnuť do víťazného konca 352 zo 408 tímov (86,3 percenta).

Brankár Sergej Bobrovskij pomohol k výhre 18 úspešnými zákrokmi, jeho náprotivok Stuart Skinner mal na konte pri troch inkasovaných góloch 24 zákrokov.

Oilers v čase 11:17 otvorili skóre pri hre štyroch proti štyrom svojou prvou strelou na bránku. Kapitán Connor McDavid z rohu vlastného obranného pásma vyslal do prečíslenia Ekholma, ktorý namiesto prihrávky na Leona Draisaitla zakončil individuálne a z ľavého rohu prestrelil Bobrovského medzi betóny.

Ekholm ukončil gólový pôst Oilers po 115 minútach a 34 sekundách. Bol najdlhší v histórii klubu v play off a prekonal trápenie z roku 1998, keď Edmonton neskóroval 109 minút a 18 sekúnd.

Ekholm z prečíslenia poslal Oilers do vedenia

Tridsaťpäťročný ruský brankár inkasoval v sérii prvýkrát. V sobotnom úvodnom zápase pri výhre 3:0 vychytal čisté konto a tímu z Alberty nijako nepomohlo, že na strely medzi tyče kraľoval 32-18. Obraz hry druhého duelu bol odlišný a Panthers do prvého inkasovaného gólu vyslali na Skinnera šesť pokusov a súperovi nedovolili ohroziť Bobrovského aj napriek tomu, že pri vylúčení Sama Bennetta hrali v oslabení.

V 10. minúte dostal hosťujúci Warren Foegele od rozhodcov Jeana Heberta a Chrisa Rooneyho trest na päť minút a do konca zápasu za faul kolenom na Eetua Luostarinena. Dlhú presilovku však faulom rozdelil Oliver Ekman-Larsson a Oilers túto pasáž využil na vedenie. Už po 19 sekundách mohol odpovedať Brandon Montour, ktorý trafil hornú tyčku. Už v presilovke Skinner vytesnil puk lapačkou pri šanci Ekblada.

"Florida v druhom zápase výrazne vystupňovala svoj výkon a my sme to naopak nedokázali. Musíme sa zlepšiť," vyhlásil McDavid, ktorý si pripísal 27. asistenciu v tohtoročnom play off a delia ho už len štyri prihrávky od vyrovnania rekordu Waynea Gretzkyho z roku 1988.

Panthers sa na prelome prvej a druhej časti nepresadili ani počas pobytu Evana Boucharda na trestnej lavici a v 23. minúte mal Bennett šancu počas v oslabení po vylúčení Matthewa Tkachuka, ale nezamieril presne. V polovici druhej časti už domáci skórovali. Lundell za ľavým kruhom prenechal puk Mikkolovi, ktorý prekonal Skinnera strelou na lapačku.

Mikkola pred útočnou akciou naslepo prihral na Bobrovského, ale nezaskočil ho. "Bobby bol v pozore, takže to pre nás dopadlo dobre," smial sa Mikkola.

Mikkola vyrovnal skóre po prihrávke Lundella

Otočiť skóre mohol Tkachuk, ale brankára Oilers neprestrelil. Florida sa ubránila počas trestu Cartera Verhaegheho a po druhom vylúčení Boucharda v zápase mala ďalšiu možnosť, ale Bennet opäť stroskotal na Skinnerovi.

Do záverečného dejstva vstúpil aktívnejšie Edmonton, ale presadili sa domáci. Bouchard odvrátil puk len k Rodriguesovi, ktorého strelu z ľavého kruhu Ekholm tečoval mimo dosahu Skinnera.

"Je príjemne pomôcť k výhre, ale nakoniec nezáleží na tom, kto rozhodne. V prvom zápase sa tam Bobby (Bobrovskij) staval na hlavu. Sústredíme sa len na víťazstvá. Sme spokojní s výsledkami prvých dvoch zápasov, ale myslím si, že sme už otočili list a pripravujeme sa na zápas číslo 3," povedal Rodrigues, ktorý ako prvý hráč v histórii Panthers dvakrát skóroval vo finále Stanley Cupu.

Po vylúčení Draisaitla v 53. minúte Rodrigues usmernil za Skinnera prihrávku Lundella a dal svoj tretí gól v sérii. V čase 57:32 už Oilers hrali bez brankára a Ekblad spečatil výsledok do prázdnej bránky.

"Do série sme išli s tým, že chceme vyhrať jeden zápas vonku. Nie vždy idú veci tak, ako si naplánujete. Musíme ísť zápas po zápase. Nevidím žiadny dôvod robiť paniku alebo niečo drastické. Skrátka musíme nasledujúci duel vyhrať," uviedol tréner Edmontonu Kris Knoblauch.

Edmonton musel odohrať väčšinu duelu bez obrancu Darnell Nursea, ktorý v prvej tretine odstúpil po hite Rodriguesa. V druhej tretine sa na 28 sekúnd vrátil na svoje piate striedanie v zápase, ale potom definitívne odstúpil z hry. V polovici záverečnej časti po Draisailovom faule predčasne skončil aj kapitán a ofenzívny líder Panthers Aleksander Barkov.

Tretí zápas série je na programe vo štvrtok (v piatok 2:00 SELČ) v Rogers Place v Edmontone.