123116Dano1

Dvaja slovenskí hráči sa v stredu zapísali medzi strelcov v programe piatich prípravných zápasov pred štartom novej sezóny. Útočník Marko Daňo rozhodol o víťazstve Winnipeg Jets nad tímom Ottawa Senators 5:3 a obranca Martin Marinčin pomohol k výhre celku Toronto Maple Leafs v Québecu nad Montreal Canadiens 4:2.

Dvadsaťdvaročný Daňo sa vo štvrtom vystúpení v tohtoročnej príprave prvýkrát bodovo presadil a pripísal si víťazný gól v dueli, v ktorom Jets prehrávali už 1:3. Slovenský forvard v 54. minúte prešiel po zblokovanej strele na obrannej modrej čiare cez dvoch protihráčov, založil tak prečíslenie dvoch na jedného s Nicom Petanom, ktoré po jeho ideálnej prihrávke sám úspešne zakončil. Poistku výhry Jets zariadil päť sekúnd pred koncom do prázdnej bránky pri power play Bryan Little, ktorý skóroval druhýkrát v zápase.

Daňo, ktorý v júni podpísal s Jets ročnú jednocestnú zmluvu na 850 tisíc dolárov, strávil na ľade viac ako 14 minút a využil jednu zo svojich dvoch striel na bránku. Rodák z rakúskeho Eisenstadtu stihol v minulej sezóne vinou zranenia len 38 zápasov, v ktorých si pripísal 11 bodov.
Montreal síce viedol vo Videotron Centre vďaka gólom Jonathana Drouina a Andrewa Shawa po prvej tretine 2:0, nakoniec však nezvládol ani šiesty predsezónny test a prehral. Obrat zahájil Connor Carrick a v 36. minúte vyrovnal Marinčin, ktorý sa presadil presnou strelou od modrej čiary. Ešte v druhej tretine trafil Andreas Borgman a v úvode záverečnej časti zavŕšil výsledok Andreas Johnsson. Canadiens majú v príprave po šiestich prehrách v riadnom hracom čase skóre 9:25 a Torontu podľahli na jeho ľade už v nedeľu 1:5.

Hviezdou duelu vo Washingtone bol v drese New Jersey osemnásťročný švajčiarsky talent Nico Hischier, ktorý si pripísal tri body za gól a dve asistencie. Jednotka tohtoročného draftu trafila v každom zo štyroch duelov za Devils a celkovo nazbierala sedem bodov za štyri góly a tri prihrávky.
Útočník Pavel Zacha sa v drese New Jersey Devils radoval z víťazstva 4:1 na ľade Washington Capitals, za ktorých hral forvard Jakub Vrána.
Carolina Hurricanes, ktorí vonku vyhrali všetky štyri duely pred štartom sezóny, boli tentoraz v Saskatoone vedení ako domáci tím a neuspeli. Jednoznačnú výhru Edmonton Oilers 4:0 riadil kapitán Connor McDavid, ktorý nazbieral tri body za dva góly a jednu asistenciu. V zostave tímu Hurricanes nechýbal osemnásťročný český nováčik Martin Nečas.
Nečas, ktorého si Hurricanes tento rok vybrali v prvom kole draftu na 12. mieste, hral prvé štyri prípravné duely na pozícii centra a proti Edmontonu ho kouč Bill Peters otestoval na pravom krídle prvého útoku s Jeffom Skinnerom a Derekom Ryanom.
"Marty hral naozaj dobre. Vieme, že môže nastupovať v strede útoku. Chceme tiež vidieť, či je schopný hrať aj na krídle. Na konci prípravy rozhodneme, čo s ním bude," povedal Peters pred zápasom. Nečas má zatiaľ na konte jednu asistenciu, ktorú si pripísal v jedinom doterajšom dueli na domácom ľade v Raleighu pri porážke s tímom Tampa Bay Lightning 3:4.