budaj

Žiadny iný brankár v decembri nevycvičil obhajcu titulu ako on. Peter Budaj predviedol na ľade Pittsburgh Penguins 39 úspešných zákrokov a mal obrovskú zásluhu na výhre Los Angeles Kings 1:0 po predĺžení.

Banskobystrický rodák sa stal prvou hviezdou zápasu a Kings ukončili víťaznú sériu Pittsburghu na čísle sedem. Predĺženie po minúte rozsekol Tyler Toffoli. Celok Montreal Canadiens podľahol San Jose Sharks 2:4 a potvrdil tak útlm, ktorý ho v poslednom období sprevádza. Na úplne opačnej vlne sa naopak unášajú Columbus Blue Jackets, ktorí na ľade Calgary Flames oslávili už ôsmu výhru v rade.
Montreal Canadiens - San Jose Sharks 2:4
Nie príliš vydarené obdobie prežíva Montreal, kanadský tím to potvrdil aj v súboji so San Jose. Na domácom ľade totiž podľahol 2:4 a utrpel už druhú prehru v rade.
Sharks výrazne vykročili za triumfom už v prvej tretine, kedy súperovi nastrieľali hneď tri góly. V početných výhodách udreli David Schlemko a Patrick Marleau, ďalší zásah pripojil Timo Meier, pre ktorého to bola prvý gól v NHL.
V druhej časti ešte zvýšil vedenie hostí Melker Karlsson, domáci kouč preto neváhal a namiesto utrápeného Careyho Pricea poslal do bránky náhradníka Ala Montoyu.
"Price je jeden z najlepších gólmanov na svete, možno ten najlepší," vyhlásil obranca Sharks David Schlemko. "Preto je príjemné ho dostať z bránky."
Canadiens v závere dvoma gólmi už len skorigovali skóre. Na jednom z nich sa asistenciou podieľal aj český veterán Tomáš Plekanec, prílišnú radosť ale mať nemohol. Montreal sa v tabuľke Východnej konferencie prepadol až na štvrté miesto.

Pittsburgh Penguins - Los Angeles Kings 0:1 po predl.
Jediný gól rozhodol o výhre Los Angeles na ľade Pittsburghu. Presne po minúte predĺženia sa oň postaral produktívny útočník Tyler Toffoli.
Súboju dvoch elitných celkov dlho dominovali obaja brankári. Domáci Penguins síce mali výraznú streleckú prevahu, ani jeden z 39 streleckých pokusov sa ale neujal. Slovenský brankár Peter Budaj bol nepriestrelný a výrazne sa podpísal pod výhru svojho tímu.
Carolina Hurricanes - Washington Capitals 3:4 v náj.
Na veľkú drámu sa zmenil súboj Caroliny s Washingtonom. Triumf nakoniec oslavovali favorizovaní hostia, o výhre 4:3 v nájazdoch rozhodol útočník T.J. Oshie.
V riadnom hracom čase oba tímy nastrieľali po troch góloch a dokopy trikrát si vymenili vedenie. Hurricanes v tretej časti smerovali za výhrou, v čase 53:56 ale vyrovnal Oshie, ten istý hráč následne v nájazdoch zaistil pre svoj tím zisk jedného bodu navyše.

Calgary Flames - Columbus Blue Jackets 1:4
Impozantnú formu si naďalej drží Columbus, ktorý zvíťazil na ľade Calgary presvedčivo 4:1 a zaznamenal už ôsmu výhru v rade. Blue Jackets figurujú na treťom mieste tabuľky Východnej konferencie.
O svojej výhre hostia rozhodli už počas dvoch tretín, kedy nastrieľali všetky štyri svoje góly. Skvelý výkon odviedol gólman Columbusu Sergei Bobrovsky, ktorý za svoj chrbát prepustil jediný puk.
Colorado Avalanche - Florida Panthers 1:3
Po sérii nevýrazných výkonov zabrala Florida, ktorá zvíťazila na ľade Colorada 3:1 a poskočila na deviate miesto tabuľky Východnej konferencie.
Stretnutie bolo dlho vyrovnané, prvého gólu sa diváci dočkali až v čase 30:11, kedy trafil domáci obranca Fedor Tyutin. Odvtedy ale pálili už len hostia. Najprv vyrovnal Jason Demers, v tretej časti potom obrat dokonali Reilly Smith a Mike Matheson.
Ďalšie piatkové výsledky:
Buffalo Sabres - New York Islanders 3:2 po predl.
Vancouver Canucks - Tampa Bay Lightning 4:2
1. Vyhnaný Price
Prvýkrát od 13. októbra 2014 musel opustiť bránku a prepustiť miesto kolegovi. Brankár Montrealu Carey Price nedochytal súboj so San Jose, za stavu 0:4 ho striedal Al Montoya. Niečo podobné sa Priceovi nestalo v predchádzajúcich 96 zápasoch.
2. Odborník na predĺženia
Po 42 sekundách predĺženia rozhodol obranca Buffala Ramus Ristolainen o výhre nad New York Islanders. Potvrdil tak, že mu predĺženie svedčí. 6. decembra totiž rozsekol súboj s Edmontonom a rovnako svojmu tímu zaistil bod navyše.
3. Rozbehnutý Columbus
Pred sezónou sa s nimi príliš nepočítalo, Blue Jackets sa ale rozbehli do úžasnej formy. Aktuálne ťahajú sériu ôsmich výhier v rade, ktorá ich v tabuľke Východnej konferencie vyniesla už na tretiu priečku.

1. Peter Budaj (LAK): 0 inkasovaných gólov, 39 úspešných zákrokov
2. David Schlemko (SJS): 1 gól, 1 asistencia, 3 strely
3. Rasmus Ristolainen (BUF): 1 gól, 1 asistencia, 3 strely
Na čo sa tešiť:
Na programe je dokopy osem zápasov, skvelé predstavenie sľubuje predovšetkým stret Washingtonu s Montrealom a St. Louis s Chicagom.